کد خبر: ۷۴۱۷۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی استان تهران برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :

مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی استان تهران با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری دادستان کل کشور برگزار شد.

به گزارش قوه قضائیه، در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورخاقان رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زینب (س)، گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح بر اساس اصل ١٧٢ قانون اساسی برای صیانت از این نیروی بزرگ تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه اولین ماموریت ما بر اساس اصل ١٧٢ قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم است، افزود: اینکه روزی فرا برسد تا اعلام کنیم با تلاش همکاران، ارتکاب جرم در سازمان قضایی، به صفر رسیده و هیچ پرونده‌ای از نیروهای مسلح نداریم باعث افتخار است.

پورخاقان بیان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری برای حفظ و صیانت از نیروهای مسلح باید دستگاه مقتدری وجود داشته باشد تا به معنای واقعی، مقتدرانه و توام با حکمت به جرائم رسیدگی کند.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح تصریح کرد: فرمانده زمانی می‌تواند درست فرماندهی کند که نیرویی که مرتکب جرم شده را به مرجع بی طرف و صالح معرفی کرده و طبق قانون و شرع جمهوری اسلامی ایران آن را به مجازات برساند.

وی در پایان انتصاب ناصر سراج به سمت معاونت سیاسی قوه قضاییه و حجت الاسلام والمسلمین صالحی دادستان نظامی استان تهران را تبریک گفت.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) و یادآوری گرامیداشت روز دانشجو، گفت: جایگاه نیروهای مسلح در کشور به گونه‌ای است که امروز افتخاری برای کشور بوده چرا که نیروهای مسلح در حوزه‌های مختلف سنگربان و نگهبان این کشور هستند.

وی با بیان اینکه سازمان قضایی نیروهای مسلح به لحاظ صیانت از این نیروهای ارزشمند مسئولیت سنگینی بر عهده دارد، بیان داشت: سازمان قضایی نیروهای مسلح می‌تواند نقش زیادی در سلامت نیروهای مسلح با همکاری و هماهنگی فرماندهان خود داشته باشد.

دادستان کل کشور ادامه داد: یکی از وظایف تعریف شده در قانون اساسی برای قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم و صیانت از آسیب‌هایی است که مجموعه شهروندان کشور را تهدید می‌کند و باید سازمان قضایی در این انجام رسالت، نسبت به نیروهای مسلح تلاش کند.

وی تصریح کرد: باید برای صیانت از نیروهای مسلح در سازمان قضایی، برنامه ریزی صورت گیرد و بدانید که موفقیت در سازمان قضایی، مستلزم تعامل و همکاری با نیروهای مسلح است البته این تعامل هرگز به معنای آن نیست که از لحاظ آسیب‌های شناخته شده، چشم پوشی شود.

منتظری با بیان اینکه باید سند تحول، متناسب با ساختار سازمان قضایی نیروهای مسلح در اولویت قرار گیرد، تصریح کرد: سند تحول قوه قضاییه سندی است که بر آن کار کارشناسی شده است البته به معنای آن نیست که نیاز به بازنگری و اصلاح نداشته باشد، اما به نظر می‌رسد در این مقطع زمانی، قابلیت اجرا دارد.

وی ادامه داد: باید رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح برای اجرایی کردن سند تحول با اندیشمندان و صاحبنظران تعامل و ارتباط داشته باشد تا سند تحول در سازمان همگون سازی شود.

دادستان کل کشور گفت: بدون شک دستگاه قضایی، سازمان قضایی نیروهای مسلح و فرماندهان در هدف و پیاده کردن این برنامه مهم همصدا بوده تا نیروهای مسلح را از هرگونه آسیبی صیانت کنند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم قوه قضاییه و سازمان قضایی نیروهای مسلح جلوگیری و بستن راه‌های مختلف نفوذ دشمن است، گفت: دشمن برای نفوذ خود، بسیار سرمایه گذاری کرده و درصدد انجام اهداف شیطانی و شوم خود است.

منتظری بیان کرد: در دستگاه قضایی مرکز حفاظت اطلاعات وجود دارد و در نیروهای مسلح متناسب با ساختارش بخش‌های حفاظتی فعالیت می‌کنند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: باید هشیار بوده و برنامه ریزی دقیق داشته باشیم چراکه دشمن حساب شده وارد می‌شود و با سرمایه گذاری کلان به دنبال پیاده کرده اهداف خود است.

وی با تاکید بر اینکه ما شاهد برخی حوادث بودیم که این حوادث معلول همان نفوذی است که دشمن دارد، افزود: یکی از اهداف دشمن این است که درون جامعه ما را متناسب با مجموعه جامعه، درون نیروهای مسلح متناسب با نیروهای مسلح و درون دستگاه قضایی را متناسب با دستگاه قضایی دچار آسیب کند و این مقامات عالی، فرماندهان و دستگاه قضایی هستند که وظیفه داریم راه نفوذ دشمن را ببندیم تا اهداف شوم خود را پیاده نکنند.

منتظری گفت: امروز سلامت دستگاه قضایی و مصون داشتن از هر گونه آسیب برای ما مهم است.

در ادامه ناصر سراج دادستان سابق نظامی استان تهران با بیان اینکه باید برای رسیدگی به کار مردم تلاش کرد، گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح یکی از مهمترین سازمان‌های دستگاه قضایی است و اگر آنگونه که در قانون احصا شده به وظیفه خود عمل کند پرونده‌های انبوه کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه نظارت بر رفتار ضابطین بر عهده سازمان قضایی نیروهای مسلح است، تصریح کرد: در مدت هشت ماه فعالیت خود ٥٠٠ عملکرد مثبت داشتیم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صالحی دادستان نظامی استان تهران به برنامه‌های خود اشاره کرد و گفت: در برنامه ریزی صورت گرفته، ٢٥ ماموریت و وظیفه را برای دادسرا و دادستان تعریف و جدول آن را تنظیم کردیم تا رویکردهای جدید در دادسرا مشخص شود.

وی با تاکید بر ضرورت موضوع پیشگیری از وقوع جرم تصریح کرد: بنده شش سال در حوزه پیشگیری از وقوع جرم کار کردم و وعده می‌دهم با تمام انرژی و کار انقلابی و جهادی در آنچه که در قانون و اسناد بالا دستی و فرامین رهبری است تلاش کنم.

صالحی بیان کرد: تلاش خواهم کرد به آثار باقی مانده در سازمان قضایی وفادار بمانم و در موفقیت سازمان تلاش خود را به کار بگیرم.

دادستان نظامی استان تهران تاکید کرد: از سازمان قضایی تقاضا دارم در امر آموزش و پژوهش و تقویت فعالیت پیشگیرانه از وقوع جرم ما را کمک کرده تا از ظرفیت مشترک استفاده کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین