کد خبر: ۷۴۲۲۴۳
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸

هنر مرواربافی روستای داویجان ملایر ثبت ملی شد

سرپرست فرمانداری ویژه ملایر از ثبت ملی هنر مرواربافی روستای داویجان این شهرستان خبر داد و گفت: احیای صنایع دستی و هنر‌های سنتی از جمله برنامه‌های محوری در حوزه میراث فرهنگی است.
هنر مرواربافی روستای داویجان ملایر ثبت ملی شد
آفتاب‌‌نیوز :

"حسین فارسی" اظهار داشت: براساس اعلام معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، داویجان در رشته مرواربافی به‌عنوان روستای ملی به ثبت رسیده است.

وی افزود: بیشترین حجم تولید مروار در دهستان موزاران و روستاهای داویجان، رضوانکده و گوراب شهرستان ملایر است که روستای داویجان در زمینه تولید این هنرسنتی قابلیت لازم برای ثبت به عنوان روستای ملی صنایع دستی را داشت.

وی با اشاره به پیگیری و اقدامات موثر انجام شده برای تهیه پرونده ثبت ملی هنر مرواربافی روستای داویجان، گفا: افزود: مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اوایل ماه گذشته در سفر به شهرستان ملایر از کارگاه‌های مرواربافی روستای داویجان و روستاهای همجوار بازدید و روند ثبت پرونده این هنر سنتی را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.

سرپرست فرمانداری ویژه ملایر ادامه داد: با توجه به اینکه مروار به عنوان مواد اولیه این هنر سنتی در شهرستان ملایر تولید می‌شود، تمامی شاخص‌ها برای ثبت ملی این هنر در دستور کار قرار گرفت تا ثبت ملی مرواربافی ملایر نهایی شود.

فارسی با بیان اینکه ملایر دارای ۲ عنوان جهانی در رشته مبل و منبت و انگور است، افزود: ملایر ظرفیت‌های بالایی در حوزه صنایع دستی دارد که بیش از ۱۳ درصد اشتغال این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اعلام ثبت ملی هنر مرواربافی روستای داویجان ملایر، گفت که با تدوین برنامه‌های اجرایی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در دولت سیزدهم، برنامه‌ریزی‌های مربوط به تشکیل و راه‌اندازی پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی انجام شد.

"پویا محمودیان" افزود: «ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی، ضمن ایجاد آمادگی به‌منظور حضور آن‌ها در رقابت ثبت جهانی شورای جهانی صنایع‌دستی، برای تولیدکنندگان منطقه مورد نظر امتیازهای بسیاری را مانند افزایش اشتغال به واسطه اعتبار و هویت‌بخشی، آگاهی‌بخشی، ترویج و همچنین رشد گردشگری داخلی و حتی خارجی و رونق اقتصادی به دنبال دارد.»

به گفته وی، «ثبت شهرها و روستاها به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و امسال برخلاف سال‌های گذشته با توجه به دغدغه و اصرار هنرمندان مبنی بر آگاهی از نتایج ثبت‌ها، نتایج حاصل در مدت کوتاهی پس از برگزاری جلسات در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.»

حدود ۱۰۰ کارگاه بزرگ و ۵۰۰ کارگاه خانگی مرواربافی در شهرستان ملایر وجود دارد که بیش از یک‌ هزار نفر در این کارگاهدها مشغول فعالیت هستند.

روستای داویجان در بخش مرکزی شهرستان ملایر از توابع استان همدان قرار دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین