کد خبر: ۷۴۲۲۷۶
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۵

آنچه از سکته قلبی نمی‌دانید

بیماری های قلبی عروقی با ۱۸.۶ میلیون مرگ در سال کماکان رتبه اول علل مرگ و میر دنیا را به خود اختصاص داده اند. البته این بیماری‌ها در سطح کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز روند افزایشی داشته که این گروه از بیماری‌ها علل متعددی از جمله مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون بالا، چاقی، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب دارند.
آنچه از سکته قلبی نمی‌دانید
آفتاب‌‌نیوز :

"دکتر مریم شهامت"، پزشک متخصص قلب و عروق در این زمینه گفت: مهمترین علائم سکته قلبی درد قفسه سینه است که بیشتر درد بین ناف تا فک پایین را شامل می شود یعنی هر دردی که در این ناحیه باشد بخصوص در بین افراد مسن ممکن است تنها درد سر دل(درد معده) باشد که این نشانه می تواند یکی از علائم درد قلبی و سکته قلبی باشد.

وی اظهارکرد: یا اینکه ممکن است درد به فک صورت کشیده شود یا دو اندام فوقانی را درگیر کند که شایع ترین علت درد است اما سکته قلبی علائم دیگری همچون تنگی نفس، احساس سنگینی سینه و فشار در قفسه سینه یا خستگی می تواند داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: گاهی بیمار ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و سکته کند که سکته قلبی بدون علامت گفته می شود و این نوع سکته بیشتر در افراد مسن، دیابتی و افراد دارای نارسایی کلیه، دیده می شود.

شهامت با بیان اینکه سکته قلبی چند عامل دارد، تصریح کرد: یکی ار این عوامل می تواند ارثی باشد یعنی سابقه بیماری قلبی در خانواده ها وجود داشته باشد، دیابت، فشار خون، سن بالا، مصرف دود، روش بد زندگی همچون بی تحرکی، استرس های روحی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست فودها و غذاهای چرب یک فرد را مستعد گرفتگی عروق می کند که منجر به سکته قلبی می شود.

وی در رابطه با پیشگیری از سکته قلبی ادامه داد: برخی از عوامل همچون افزایش سن و جنس( چون سکته قلبی در بین آقایان بیشتر است) و سابقه خانوادگی را که نمی توان عوض کرد اما برخی ها از جمله کنترل فشار، کنترل قند خون، استفاده از غذاهای کم چرب را می توان عوض کرد تا از سکته قلبی پیشگیری کرد.

این پزشک متخصص قلب و عروق عنوان کرد: عوامل سکته قلبی دائم هستند و زنگ خطرند که باید هوشیار باشیم چراکه ممکن است بیمار در آینده سکته کند، مثلا بیمار می گوید تا مدتی پیش دو سه کیلومتر پیاده روی می کردم و هیچ مشکلی نداشته ام اما هم اکنون ۵۰۰ متر که راه می روم چون درد قفسه سینه می‌گیرم، خسته می شوم و یا احساس تنگی نفس دارم، باید بنشینم و استراحت کنم بعد ادامه دهم که این مساله زنگ خطر است و فرد اینجا باید به پزشک مراجعه کند و منتظر نماند که سکته کند چراکه آن موقع کار هم برای بیمار و هم پزشک سخت می شود.

شهامت تاکید کرد: اگر یک بیمار علائمی همچون خستگی، تنگی نفس یا درد قفسه سینه دارد که بیشتر با فعالیت یا استرس عصبی تحریک می شود و شدت می یابند که مجبور به نشستن و استراحت کردن می شود و بعد بهتر می شود و دوباره راه می افتد، زنگ خطر سکته قلبی برای بیمار به صدا در آمده و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند بنابراین پزشک پیگیری کرده و رگ بسته را پیدا کرده و قبل از اینکه بیمار سکته کند، رگ را باز می کنند و این از بُعد مزمن درد هست.

وی اظهارکرد: در صورتی که همین بیمار با علائم مزمن سکته به پزشک مراجعه نکند و زمان مراجعه طولانی شود، تنگی رگ به حدی می رسد که بیمار یک مرتبه و حتی در حال استراحت هم ممکن است که دچار درد و ناراحتی شدید در قفسه سینه(از ناف تا زاویه فک پایین) شود و مریض را مجبور به مراجعه به بیمارستان کند که اینجا دیگر سکته اتفاق افتاده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: دردی که زنگ خطر است با استراحت و قرص زیر زبانی بهتر می شود و مریض خودش را با این تطابق می دهد و زمان را از دست می دهد.سکته در ۹۰ درصد موارد اینقدر شدید است که مریض را به بیمارستان می کشاند و درمان می شود.

وی در خصوص ارتباط کرونا با سکته های قلبی تاکید کرد: یکی از عوارض کرونا لخته خونی در عروق از جمله عروق قلبی، مغزی و ریه است و مواردی وجود دارد که بیماران کرونایی به همین علت دچار علائم سکته قلبی می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در زمینه بیشترین علت سکته قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: رژیم غذایی بیشترین علت سکته قلبی در این استان است چراکه در گذشته فعالیت و تحرک مردم استان زیاد بود اما هم اکنون و طی سالهای اخیر از افراد پرتحرک به افراد یکجانشین با تغذیه نامناسب و استفاده زیاد از گوشت قرمز و فست و فودها تبدیل شده اند.

شهامت اظهارکرد: یکی دیگر از دلایل سکته های قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد جدی نگرفتن دیابت و فشارخون است که مواردی داشتیم پس از حدود ۱۵ سال دیابت داشتن اولین بار به پزشک قلب مراجعه کرده است.

وی بیان کرد: در صورتی که فردی در هنگام فعالیت احساس درد، سنگینی سینه، تنگی نفس و احساس ناخوشایند در قفسه سینه دارد و با استراحت بهتر می شود حتما زودتر به پزشک مراجعه کند چراکه اگر به سکته قلبی برسد اولین عارضه سکته در یک ساعت اول مرگ است و کسانی که می مانند با عوارضی همچون نارسایی قلبی دچار می شوند که دیگر کارآیی درست و حسابی نخواهند داشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین