کد خبر: ۷۴۲۷۱۲
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۱
تبلیغات

بزرگترین بنادر تجاری ایران

یکی از مهم‌ترین مساىل حال حاضر در ایران شناخت بندر‌های تجاری حمل و نقل بین المللی می‌باشد. در ایران بنادر مهمی از جمله بندر چابهار، بندر امام خمینی، بندر لنگه، بندر شهید رجایی و همچنین بندر شهید باهنر وجود دارد. شناخت این بنادر و بررسی اقدامات دولت یکی از موارد مهمی است که می توان گفت دانستن آن ضروری می‌باشد و به شما در امر انتقال کالا از طریق این بندرها کمک قابل توجهی می کند.
بزرگترین بنادر تجاری ایران
آفتاب‌‌نیوز :

حمل و نقل دریایی به کشتی‌ها و بنادر آن وابسته است و مسئول این وظیفه در کشور ما سازمان بنادر و دریانوردی می‌باشد. از جمله وظایف این سازمان می توان به مدیریت امور بندری و دریایی بازرگانی کشور، ایجاد و تکمیل‌، توسعه تاسیسات و تعمیر گاه‌ها و همچنین ساختمان‌های بندری و دریایی اشاره کرد. از دیگر وظایف آن می‌توان به تنظیم و اجرای قوانین و مقررات بندری و .... اشاره نمود که درست اجرا کردن همه این موارد کاری دشوار اما الزامی می باشد.

بندر چابهار

یکی از بنادر مخصوص باربری که در مجاورت دریای عمان واقع شده است بندر چابهار می‌باشد که به علت بهره وری از موقعیت جغرافیایی عالی که دارد، گزینه‌ای بسیار مناسبی جهت ترانشیپ و همچنین ترانزیت کالا‌ها در حوزه خلیج فارس، افغانستان و همچنین آسیای میانه می‌باشد و نقش مهمی را در این مناطق ایفا می‌کند.

بنابراین این بندر به دلیل موقعیت استراتژیک و همچنین دست یابی به آب های آزاد بین المللی دارای جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای در مبادلات کشور ما یعنی ایران با دیگر کشور‌های منطقه است.

در آینده‌ای نزدیک به دلیل اتصال به شبکه ریلی اهمیت آن در ترانزیت کالا‌ها بسیار افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر تنها بندر اقیانوسی در ایران می‌باشد که در یکی از نقاط کلیدی و اساسی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان جای گرفته است. از دیگر نقش‌های این بندر می‌توان به قرار گیری در مسیر ترانزیتی شرق - غرب اشاره کرد که در فوریت‌های مختلف اقتصادی و جغرافیایی در زمینه ترانزیت و ترانشیب نقش مهمی ایفا می‌کند.

بنابراین این بندر به کشور ما این امکان را داده تا تجارت حمل و نقل بین المللی را با کشور های محصور در خشکی آسیای میانه امکان پذیر نماید.

از مزیت‌های بندر چابهار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هم‌جواری و نزدیکی با منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار
 • نزدیک ترین بندر کشور به مسیرها و راه‌های اصلی تجارت های جهانی به خصوص مسیر شرق به غرب
 • برخوردار بودن از موقعیت جغرافیایی ویژه‌، حساس و مناسب نسبت به اقیانوس هند و مسیر دریایی بین‌المللی
 • دارای توانایی پذیرش کشتی های بزرگ با ظرفیت‌های ۵۰ هزار تنی با عمق و ارتقای ۱۴ متری
 • دسترسی آسان به کشورهایی از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان

بندر امام خمینی

یکی دیگر از مناطق ویژه اقتصادی در ایران، بندر امام خمینی است که دارای وسعت ۱۱۰۴۴ هکتار در ناحیه شمال غربی خلیج فارس می‌باشد و در انتهای آبراه خور موسی واقع شده است. این بندر دارای آبراهی با میانگین عمق ۲۰ متر و عرض ۲۵۰ متر و همچنین طول ۴۲ مایل، بستری مطمئن و آرام جهت تردد انواع مختلف کشتی‌های اقیانوس پیمای تجاری و همچنین نفتکش است، که این کشتی‌ها از مسیر خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و همچنین اقیانوس هند می توانند به اقصی نقاط جهان بروند. با توجه به مزایا و امکاناتی که این بندر ایجاد می‌کند، می توان گفت حدود ۷۰ درصد از مراکز مهم صنعتی و جمعیتی کشور در آن جا واقع شده‌اند.

از جمله این مراکز می‌توان به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام، نزدیکی به منطقه آزاد تجاری اروند، مسیر کریدور بین المللی حمل و نقل شمال - جنوب و همچنین شرق غرب اشاره کرد. علاوه بر این، بندر امام خمینی در مسیر کوتاه ترین و همچنین مطمئن ترین مسیر زمینی حمل و نقل کالا از کشور هایی از جمله عراق، ترکیه، حوزه قفقاز و آسیای مرکزی واقع شده که همین امر آن را به یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری ایران و منطقه تبدیل کرده است.

از جمله مزایایی که این بندر برای کشور به ارمغان می‌‌آورد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • برخوردار بودن از تسهیلات و معافیت‌‌های منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)
 • مناسب ترین و بهترین بندر کشور جهت ترانشیپ کالا به کشورهای شمال خلیج فارس
 • متصل شدن به شبکه راه‌های اصلی ترانزیتی و راه‌ آهن سراسری کشور
 • بزرگ‌ترین بندر کشور از نظر توان ذخیره سازی انواع کالا‌ها از جمله محموله‌های فله خشک و مایع
 • دارای قابلیت تخلیه و بارگیری کشتی‌های کانتینری پست
 • وجود ترمینال‌‌ها و پایانه‌های اختصاصی کانتینری، عمومی، فرآورده‌های نفتی و مواد معدنی
 • بهره‌ مندی از تجهیزات پیشرفته و مناسب بندری و دریایی با هدف ارائه دادن خدمات سریع و ایمن به کشتی‌ها
 • برخوردار بودن از پایین ترین نرخ تمام شده کالا‌های وارداتی - صادراتی در بین تمامی بندر‌های کشور

بندر شهید رجایی

یکی دیگر از مهم‌ترین و ارزشمند ترین بندر‌های باربری کشور ایران، بندر شهید رجایی است که در طول سال، تقریبا ۱۰۰ میلیون تن از مجموع کالاهای تجاری، صنعتی و... را با آمار تقریبی بیش تر از ۵۵ درصد صادرات و واردات و همچنین ۷۰ درصد ترانزیت بندرهای کشور را تامین می کند. علاوه بر آن تخلیه‌ی ۹۰ درصد از بارگیری‌های کالاهای ترانزیتی کانتینری کشور در این مجموعه به انجام می‌رسد.

بزرگترین بنادر تجاری ایران

موقعیت جغرافیایی بندر شهید رجایی موقعیت بسیار ممتازی محسوب می گردد؛ به این صورت که با دسترسی به آب‌های آزاد جهان از راه‎های خلیج، پتانسیل ارتباطی زیادی با شبکه بین المللی راه آهن و همچنین جاده ابریشم را دارا است. علاوه بر این موارد، این بندر با برخورداری از تجهیزات بسیار مدرن و پیشرفته و امکانات جدید، نزدیکی مکانی با منطقه‌های آزاد کیش، قشم و سایر بنادر در حوزه های خلیج فارس به یکی از پایگاه های راهبردی و ویژه تبدیل شده است و بسیار مورد توجه می‌باشد.

از جمله مزیت‌های این بندر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با قرار گرفتن در موقعیت ممتاز جغرافیایی، مطمئن ترین، مناسب ترین و کوتاه ترین راه ارتباطی موجود با آسیای میانه می باشد.
 • وجود ۵۰ کیلومتر خطوط ریلی در بندر متصل به شبکه های بین المللی راه‌آهن‌ها
 • با استفاده از تجهیزات پیشرفته روز، هدایت کشتی‌ها و کنترل ترافیک دریایی از طریق برج‌های مراقبت به راحتی انجام می پذیرد.
 • ظرفیت قبول بیش از ۳/ ۳ میلیون TEU کانتینر در طول سال
 • دارای پتانسیل و ظرفیت‌های تخلیه و بارگیری تا پنجاه میلیون تن از انواع کالا‌های ترانزیتی، وارداتی، صادراتی
 • امکان و اجازه ورود و خروج تجهیزات و ماشین آلات خارج از تشریفات گمرکی
 • برخوردار بودن از ترمینال‌های اختصاصی، کانتینری، عمومی، فرآورده‌های نفتی و مواد معدنی و...

گروه مسیر کالا به عنوان یکی از بزرگترین سامانه‌ها و مراجع حمل دریایی کالا و لجستیک کالاها از ایران به سرتاسر ایران می باشد، برای استعلام و ارسال کالای خود به قاره‌ها و کشورهای دیگر کافی است با گروه مسیر کالا ارتباط بگیرید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین