کد خبر: ۷۴۳۱۸۹
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲

خوشبینی امیر عبداللهیان به پیشرفت مذاکرات

وزیر امور خارجه ایران گفت: انجام گفتگو‌های عزتمندانه از ابتدای عمر دولت سیزدهم در دستور کار بوده و کماکان نیز همین رویکرد با جدیت و سخت‌کوشی تیم مذاکره کننده دنبال می‌شود.
خوشبینی امیر عبداللهیان به پیشرفت مذاکرات
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیر عبداللهیان در پستی اینستاگرامی با اشاره سخنرانی چهارشنبه صبح خود در مراسم اختتامیه همایش «رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه » که در محل وزارت خارجه برگزار شده بود، نوشت: «در آخرین روز از همایش «رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه» که با حضور معاونان این وزارتخانه برگزار شد، به ارائه جمع‌بندی خود از همایش و بازخوردهای آن پرداختم.

در این جمع‌بندی به اهمیت نشست‌های برگزار شده در همایش اشاره کردم که با توجه به حضور قریب یک دوم اعضاء کابینه در طول هفته، از همین حالا برگزاری جلسات در بخش‌های ذی‌ربط دولت برای بررسی مشکلات و راهکارهای ارائه شده از سوی روسای نمایندگی‌های ایران آغاز شده و کارگروه‌هایی نیز در این خصوص تشکیل شده است.

در بخشی از سخنانم، واردات واکسن را در شرایط همه‌گیری کرونا، اولین آزمون نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم عنوان کردم و گفتم که خوشبختانه امروز با پیگیری‌ها و تلاش‌های جهادی صورت گرفته، بیش از ۸۰ درصد مردم کشور و ۸۶ درصد ساکنان استان تهران واکسینه شده‌اند.

در ادامه سخنانم یادآوری کردم که حرکت سریع در راستای کمک به تامین جنبه‌های معیشتی و نیازهای جامعه، به گونه‌ای که اثر آن در زندگی و سفره مردم بوضوح مشخص باشد، دومین ماموریت محوله دولت به وزارت امور خارجه است که در این حوزه نیز حرکت جهادی در مجموعه وزارت امور خارجه، در داخل کشور و در نمایندگی‌های خارج آغاز شده است.

در بخش دیگری از سخنانم به گفتگوهای جاری در وین میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چهار به علاوه یک پرداختم و تصریح کردم که گفتگوهای عزت مندانه از ابتدای عمر دولت سیزدهم در دستور کار بوده و کماکان نیز همین رویکرد با جدیت و سخت کوشی تیم مذاکره کننده دنبال می‌شود.

البته به این‌نکته هم اشاره کردم که برخی ادعاهای مطرح شده در خصوص وجود خواسته های فرابرجامی در متون پیشنهاد شده از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان، کذب محض است زیرا این متون کاملا مبتنی بر برجام است و هیچ نکته فرابرجامی در آن نیست.

هم اکنون در وین بر روی دو سری از متون گفتگو می‌شود؛ یک متن پیش نویسی حاصل شش دور گفتگوهاست که در ژوئن ۲۰۲۰ که بدلیل نکات اختلافی نیمه کاره ماند.در عین حال طرف‌های مقابل پذیرفته‌اند متنهای پیشنهادی تازه ایران هم روی میز باشد تا از بحث و تلفیق همه اینها یک متن جمع‌بندی شده واحد به دست آید.

در پایان سخنانم نیز ابراز امیدواری کردم که طرف‌های مقابل با حسن نیت و با نگاه به حل مسئله به تلاش‌های خود ادامه دهند و تاکید کردم که ما خوشبین هستیم در شرایطی که طرف مقابل واقع بینانه عمل کند، بتوانیم به پیشرفت در این دور از مذاکرات نائل آییم.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین