کد خبر: ۷۴۳۲۷۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰

اژه‌ای: ورود ۱۵ میلیون پرونده به دستگاه قضا درست نیست

رئیس قوه قضائیه گفت: ما ۱۵ میلیون پرونده وارده در دستگاه قضایی نداریم؛ برخی ممکن است از این آمار نادرست، بهره‌برداری سوء کنند؛ این آمار مطرح شده ناظر بر تعداد گردش پرونده‌ها در واحد‌ها و مراجع مختلف قضایی است.
اژه‌ای: ورود ۱۵ میلیون پرونده به دستگاه قضا درست نیست
آفتاب‌‌نیوز :

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در دیدار با اقشار مختلف مردم استان گلستان با اشاره به ضرورت تکریم مردم و اهتمام به رفع مسائل و مشکلات آن‌ها و پرهیز از ایجاد افتراق میان مردم گفت: در استان گلستان مردم از اقوام و طوایف و مذاهب مختلف در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی دارند و با تشریک مساعی در راستای رفع مشکلات این استان پرجاذبه قدم بر می‌دارند؛ به گونه‌ای که به هر بخش از استان گلستان می‌نگریم درمی یابیم که این استان به معنای واقعی کلمه گلستان است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به نکات مطرح شده در سخنان نمایندگان اقشار مختلف مردمی استان گلستان گفت: سیاست‌ها و احکام صادره در حوزه‌های مختلف از جمله اجرایی، قضایی و تقنینی باید دارای ویژگی و خصیصه «عدل» باشد و در این راستا جلب رضایت مردم و تکریم آنان نیز از ملزومات است.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه مسئولیت ما در دستگاه قضایی صدور احکام عادلانه است، به سخنان یکی از حضار ناظر بر وجود ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: باید توجه داشته باشید که ما ۱۵ میلیون پرونده وارده در دستگاه قضایی نداریم؛ برخی ممکن است از این آمار نادرست، بهره‌برداری سوء کنند؛ این آمار مطرح شده ناظر بر تعداد گردش پرونده‌ها در واحد‌ها و مراجع مختلف قضایی است و به منزله میزان پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی نیست.

رئیس عدلیه با اشاره به نقش اقشار مختلف مردم در راستای توسعه صلح و سازش و اصلاح ذات البین گفت: اقشار مختلف مردمی و نخبگان حوزه‌های مختلف می‌توانند در محیط‌های کاری و اجتماعی خود منادی صلح و سازش و رفع تخاصمات و گرفتاری‌ها باشند و با تحقق کامل این امر، ورودی پرونده‌ها به مراکز و مراجع قضایی کاهش قابل توجه و محسوسی پیدا می‌کند؛ مضاف بر اینکه این امر دارای اثرات پر خیر و برکتی نیز برای عموم مردم و جامعه نیز می‌باشد و می‌توان با به صلح و سازش کشیدن یک تخاصم و نزاع در همان مرحله اول از تبعات و ناهنجاری‌های اجتماعی عدیده بعدی پیشگیری کرد.

‌محسنی اژه‌ای با اشاره به موضوع اطاله دادسی که در سخنان یکی از حضار مطرح شد، گفت: اطاله دادرسی از جمله مسائل و مشکلات مهم قضایی است که برطرف کردن آن نیازمند اصلاح قانون و رویه‌های موجود می‌باشد که ما در این راستا اقداماتی را انجام داده و این موضوع را تا حصول نتیجه نهایی دنبال می‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ضرورت برنامه ریزی مدون و مدبرانه برای رفع معضل آب در کشور و استان‌های مختلف گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور باید در راستای اصلاح الگوی مصرف آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و شُرب اقدام شود؛ دولت مُجدانه برای رفع معضل آب اقداماتی را در دست اجرا دارد و ما نیز در دستگاه قضایی دستورات و احکامی را در این راستا صادر کرده ایم.

‌محسنی اژه‌ای همچنین با اشاره به مسائل و مشکلات خانواده معظم شهدا که در اظهارات یکی از حاضرین در جلسه مطرح شد گفت: ما پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترکی میان خانواده معظم شهدا و ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران را در هر استان برای رسیدگی به مسائل و مشکلات خانواده معظم شهدا مطرح کردیم و همچنین این آمادگی را داریم که شعب مخصوص قضایی را به فراخور نیاز‌های موجود برای رسیدگی به مسائل حقوقی و قضایی خانواده شهدا اختصاص دهیم و در ابتدای امر پیشنهاد تشکیل شعبه حقوقی و قضایی رسیدگی به مسائل خانوادگی خانواده معظم شهدا را مطرح کرده ایم و این موضوع را دنبال می‌کنیم.

رئیس عدلیه تصریح کرد: من این آمادگی را دارم که در حیطه مسئولیت‌های قانونی خود به شعب حقوقی و قضایی رسیدگی به مسائل خانواده معظم شهدا برخی اختیارات قضایی را تفویض کنم.

محسنی اژه‌ای با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروهی تخصصی در هر استان با عضویت نیرو‌ها و عوامل بومی دولتی و مردمی جهت احصاء، بررسی و رفع مشکلات موجود در آن استان گفت: با تشکیل چنین کارگروهی هم از وقوع بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات در استان پیشگیری می‌شود و هم در راستای رفع مسائل و معضلات موجود اقدامات مقتضی و تخصصی انجام خواهد شد؛ برای نمونه در بحث پرونده‌های کثیرالشاکی، کارگروه‌های تخصصی و بومی در هر استان می‌توانند از حیث پیشگیری از شکل گیری چنین پرونده‌هایی و در مرحله بعد استیفای حقوق مالباختگان و شکات این پرونده ها، اقدامات مثمر ثمری انجام دهند و به این صورت کمک کار دستگاه قضایی باشند.

رئیس قوه قضاییه افزود: همچنین در بحث آلودگی هوا که در مقاطعی از سال گریبان نقاط مختلف کشور را می‌گیرد، کارگروه‌های تخصصی و بومی موجود در هر استان می‌توانند با اتخاذ راهکار‌هایی از وقوع این پدیده جلوگیری کنند و یا مانع از تشدید آن شوند که بارزترین نمونه در این راستا بحث استفاده از مازوت در نیروگاه‌هاست که چاره جویی در رابطه با آن نیازمند همفکری و تعامل عوامل و بخش‌های مختلف در هر استان است.

آیت‌الله نورمفیدی نمایید، ولی فقیه در استان گلستان، طی سخنانی در جریان نشست رییس قوه قضاییه با نمایندگان اقشار مختلف مردم استان گلستان، اظهار کرد: بواسطه اقدامات و تلاش‌های ویژه اخیر در قوه قضاییه، دیدگاه مردمی نسبت به دستگاه قضایی متحول شده و اظهارنظر‌های بسیار خوبی درباره عملکرد این قوه به گوش می‌رسد.

نماینده، ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به حمایت دستگاه قضایی از حقوق عامه از جمله صیانت و حفاظت از هوا، آب، خاک و ...، تصریح کرد: چنانچه در راستای رفع مشکلات خلیج گرگان اقدامات مجدانه‌ای صورت نگیرد، معضلات عدیده‌ای از جمله هجوم ریزگرد‌ها برای مردم استان گلستان پدید خواهد آمد.

آیت‌الله نورمفیدی با تقدیر از سفر‌های استانی رؤسای قوا، این سفر‌ها را در راستای رفع مسائل و مشکلات مردم استان‌ها و مناطق مختلف کشور بسیار مثمرثمر و راهگشا دانست.

آخوند خوجملی نماینده علمای اهل سنت استان گلستان هم در این مراسم ضمن تقدیر از اقدامات حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دوران کوتاه تصدی ریاست قوه قضاییه گفت: با اقدامات اخیر رئیس دستگاه قضا در حوزه‌های مختلف به ویژه در امر عدالت گستری و مبارزه با فساد، بارقه‌های امیدی در جامعه ایجاد شده است.

در این نشست نمایندگان برخی از اقشار مردم استان گلستان نیز به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود و همچنین برخی مسائل و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند پرداختند.

اژه‌ای: به آنچه قول می‌دهیم عمل می‌کنیم

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای صبح امروز در بدو ورود به استان گلستان در فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان اظهار داشت: گلستان، نامی با معنا و مفهوم بوده و استانی دارای تنوع آب و هوایی و مواهب الهی بسیار است. این استان همزمان دارای جنگل، کوه، دشت، جلگه، کوهپایه و ساحل است و از همه مهم‌تر میزبان اقوام و طوایف مختلفی است که در کنار هم و در کمال آرامش و انسانیت، سال‌های متمادی زندگی آرامی داشته و دارند. باید از این مواهب خدادادی در جهت آرامش، امنیت، رفاه، معنویت و مادیت مردم استفاده بیشتری شود.

وی با بیان اینکه همه روسای قوا حضور میدانی و سرکشی از استان‌ها را وظیفه خود می‌دانند، گفت: هم دولت، مجلس و هم قوه قضائیه وظیفه خود می‌دانیم که در همه استان‌ها حضور پیدا کرده و سرکشی کنیم تا مسائل را از نزدیک ببینم و با همکاری مردم و مسئولان در جهت رفع برخی از مشکلات موجود اقدام کنیم.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای بیان داشت: هر استانی مولفه‌های خاص خود را دارد و به همان نسبت مسائل ویژه‌ای در آن‌ها مطرح است، ما نمی‌توانیم برای همه استان‌ها نسخه مشترکی پیچید. هرچند ممکن است مسائل مشترکی وجود باشد، اما موضوعات مختلفی هم هست که ویژه هر استانی است و باید به آن پرداخته شود.

وی درباره هدف از سفر خود به استان گلستان گفت: در این سفر هم مسائل قضایی و حقوقی استان را بررسی می‌کنیم و هم اینکه به عنوان یکی از قوا در نظام جمهوری اسلامی، مسائلی هم که می‌شود به صورت غیر مستقیم برای حل آن‌ها کمک کنیم به آن‌ها ورود خواهیم کرد. برخی مشکلات حقوقی را هم در اولویت قرار می‌دهیم و بقیه مسائل را در جلسه سران قوا دنبال خواهیم کرد.سعی می‌کنیم به آنچه که قول می‌دهیم عمل کنیم. باید در حدی قول بدهیم که بتوانیم عمل کنیم و صرفا حرف نباشد و امیدواریم در این سفر دستاورد‌های خوبی داشته باشیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین