کد خبر: ۷۴۳۲۹۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی و همزمان با هشتمین روز مذاکرات میان ایران و ۱+۴ برای چند شرکت به بهانه عرضه برخی اقلام قابل استفاده در صنایع دفاعی ایران به شرکت‌های تحت تحریم وزارت خزانه‌داری این کشور، محدودیت‌های صادراتی وضع کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت بازرگانی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای ۳۷ شرکت را متهم به اقدام علیه امنیت ملی و سیاست خارجی واشنگتن کرده است و این شرکت‌ها را در فهرست موسوم به "Entity list" قرار داده است.

در این بیانیه ادعا شده است که امروز، دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا برای مقابله با تهدیدات جاری علیه امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا از سوی اقدامات چین برای توسعه و استفاده از بیوتکنولوژی و سایر فناوری ها در کاربردهای نظامی و نقض حقوق بشر اقدام کرد.

در این بیانیه ادعا شده است که دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا همچنین در حال انجام اقداماتی علیه نهادهای فعال در چین، گرجستان، مالزی و ترکیه به دلیل انحراف یا تلاش برای منحرف کردن کالاهای آمریکا جهت استفاده در برنامه های دفاعی ایران است.

در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا با بیان اینکه علم بیوتکنولوژی و نوآوری پزشکی می تواند زندگی افراد را نجات دهد، ادعا شده است که متأسفانه، چین از این فناوری ها برای کنترل مردم خود و سرکوب اعضای گروه های اقلیت های قومی و مذهبی استفاده می کند.

جینا ام. ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا ادعا کرد ما نمی‌توانیم اجازه دهیم کالاها، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای آمریکایی که از علوم پزشکی و نوآوری‌های بیوتکنیکی پشتیبانی می‌کنند، در راستای اهدافی استفاده شوند که خلاف امنیت ملی آمریکا باشند. وی در تداوم ادعاهای مقامات آمریکایی و سیاست ایران هراسی و در حالیکه کشورش با مداخله در امور داخلی کشورها از ناقضان امنیت و ثبات جهانی در مناطق مختلف جهان بوده است، مدعی شد که ایالات متحده در برابر اقدامات چین و ایران برای تبدیل ابزارهای کمک کننده به بشریت به ابزارهایی که امنیت و ثبات جهانی را تهدید می‌کنند، قاطعانه خواهد ایستاد.

در این راستا، وزارت بازرگانی آمریکا ۳۷ شرکت را به فهرست محدودیت های صادراتی اضافه کرده است. تعدادی از شرکت های چینی پیش از این در این فهرست قرار داشته اند.

به گفته این وزارتخانه بهانه این اعمال محدودیت بر این شرکتها فعالیت بر خلاف منافع امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا بوده است. در مجموع ۳۴ شرکت در چین، سه شرکت در گرجستان، یک شرکت در مالزی و دو شرکت در ترکیه قرار دارند.

به گفته وزارت بازرگانی آمریکا شرکت های زیر به دلیل نقش آنها در ارائه کالاهای آمریکایی به صنایع دفاعی ایران و نقض کنترل های صادراتی آمریکا در فهرست شرکتها قرار می گیرند.

۱. شرکت خصوصی تکنولوژی الکترونیک هنگ کنگ چونگ واه

۲. هایپر سیستم یونیون

۳. شنزن ریون تکنولوژی

۴. تاندسی الکتریک به مقصد چین

۵. جنسیس انجینیرینگ در گرجستان و ترکیه

۶. اینتگریتد ساینتیفیک مایکروویو تکنولوژی در چین و مالزی

۷. آر او وی سولوشنز سیفتی ای آر او در گرجستان

۸.ونگارد تک ماکینا سانیی ایتالت در ترکیه

وزارت بازرگانی آمریکا مدعی شده است که به طور خاص، این نهادها بخشی از شبکه ای هستند که برای ارسال یا تلاش برای تامین اقلام با منشاء آمریکا به ایران فعالیت می کنند که در نهایت با نقض کنترل های صادراتی آمریکا، کالای مورد نیاز در صنایع دفاعی ایران را تامین می کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین