کد خبر: ۷۴۳۳۷۸
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
با نمایش دوربین‌های مورد استفاده آژانس در سراسر دنیا

گروسی: پس از احیای برجام مهر و موم دوربین‌ها باز می‌شود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: با ایران به پیشرفتی درخصوص تاسیسات کرج و دوربین‌هایش دست یافتیم.
گروسی: پس از احیای برجام مهر و موم دوربین‌ها باز می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت: با ایران به پیشرفتی درخصوص تاسیسات کرج و دوربین‌هایش دست یافتیم.

وی در این نشست با نشان دادن دوربین‌هایی که آژانس در سرتاسر دنیا از آن‌ها استفاده می‌کند، گفت: ما باید این دوربین‌ها را تعویض می‌کردیم. این نمونه دوربین‌هایی است که آسیب دیده بودند. این دوربین‌ها مهر و موم می‌شوند و نمی‌شود آن‌ها را دست‌کاری کرد.

گروسی بیان کرد: نصب دوربین‌ها و دیگر روش‌های نظارتی در سفر ماه فوریه‌ام به دست آمد. ایران قبول کرد که راه‌های اضافی – به جز آن‌هایی که در توافق پادمانی آمده است - برای نظارت و راستی‌آزمایی در برخی نواحی داشته باشیم. ما مذاکره کرده بودیم تا بتوانیم اطلاعات را در حافظه دوربین‌های‌مان ذخیره کنیم و برای نشان دادن حسن نیت جهت شکل‌گیری توافق قبول کردیم تا این اطلاعات در ایران بمانند، اما مهر و موم ما بر روی آن باشد؛ این بدان معناست که این اطلاعات از آن ماست، اما ما نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم. در حالت ایده آل در یک بازه زمانی که برجام احیا شود، آن وقت این مهر و موم باز می‌شود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درخصوص ممانعت ایران از به اشتراک‌گذاری تصاویر دوربین‌های نظارتی در ایران گفت: درست لحظه‌ای که توافقی حاصل شود، این تصاویر با ما به اشتراک گذاشته خواهند شد. یکی از ایده‌ها این است توافق زمانی حاصل می‌شود که تحریم‌ها برداشته شوند.

وی افزود: یک چیز فراموش نشود. این توافقی بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران است. زمانی که ایران و آژانس به توافق برسند، ما به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهیم کرد. فرض ما هنگام انعقداد این توافق این بود که تفاهم میان ایران و آژانس در زمان رفع تحریم‌ها حاصل خواهد شد، اما باز درخصوص این مسئله نیز باید عده‌ای در مذاکراتی دیگر تصمیم‌گیری کنند.

گروسی ادامه داد: من تا به حال نشنیده‌ام که کسی از میان طرف آمریکایی از توافق ما با ایران ناخشنود باشد.

این مقام ارشد بین‌المللی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره نگرانی‌ها از عدم دسترسی به اطلاعات درون کارت‌های حافظه و تداوم دسترسی به اطلاعات در سه ماه گذشته می‌پرسید، گفت: من درخصوص این مسائل بسیار نگرانم و این را در تک تک گزارشاتم ذکر کرده‌ام؛ به همین دلیل از زمان بازدیدم از ایران در سپتامبر گذشته که درخصوص تعویض تجهیزات – به جز در تاسیسات کرج – به توافق رسیدیم، نگرانی‌ام را درخصوص از دست رفتن اطلاعات ضروری ابراز کرده‌ام. این نگرانی همچنان وجود دارد، اما یکی از راه‌های کم کردن این نگرانی، بازگرداندن دوربین‌هاست و ما در حال انجام این کار هستیم.

وی ادامه داد: بخش دیگری از نگرانی‌ها مخصوص به شکاف اطلاعاتی است که از زمان کار افتادن دوربین‌ها تاکنون بوجود آمده. همانطور که گفته‌ام ما راه‌های مختلفی برای تطبیق دادن حقایق در دسترس با آنچه که ایران به زودی به ما خواهد گفت، داریم. ما بازمی‌گردیم و فعالیت‌ها را رصد می‌کنیم. ما این تاسیسات را به خوبی می‌شناسیم و می‌دانیم چه تجهیزاتی در آنجا وجود دارد پس می‌توانیم بفهمیم که در شرایط عادی در این خط تولید چه مقدار مواد به دست می‌آید. ما می‌فهمیم که تا چه میزان تجهیزات نصب شده است و می‌دانیم که آن‌ها چه ارقامی را در این رابطه اعلام کرده‌اند. متخصصانی که در آژانس کار می‌کنند اطلاعات را دریافت می‌کنند، تکه‌های پازل را کنار هم می‌گذارند و ارزیابی‌شان را منتشر خواهد کرد.

گروسی تصریح کرد: این مسئله غیرممکن نیست. این کار سخت‌تر است چراکه اطلاعاتی از دست رفته و آن‌ها بازیابی نمی‌شوند، اما رویکرد‌ها و روش‌های مختلفی برای کنارهم گذاشتن داستان داریم که برخی از این روش‌ها شامل استفاده از تصاویر، مدل‌سازی و تحلیل می‌شود.

گروسی: پس از احیای برجام مهر و موم دوربین‌ها باز می‌شود

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین