کد خبر: ۷۴۳۸۰۴
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
علی لاریجانی که با ۴ رئیس جمهور مستقیما در تعامل بوده و سرد و گرم بازی سیاست در ایران را چشیده است، تا امروز نشان داده که حتی در مواضع انتقادی اش نیز جانب احتیاط را نگه می‌دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

علی لاریجانی پرونده رد صلاحیت خود را با نامه‌ای بست، اما به نظر می‌رسد آینده سیاسی او پرونده‌ای باز باشد. او چرا رد صلاحیت شد؟

بیش از ۶ ماه از نخستین نامه اش در انتقاد به شورای نگهبان گذشته، اما امروز، نام او در ارتباط با همان انتقاد، پرتکرارترین نام در خبر‌ها شد. نام «علی لاریجانی» را دو روایت از رد صلاحیتش، بار دیگر بر سر زبان‌ها آورد؛ ابتدا گفت و گوی مجید انصاری با «خبر فوری» بود که در آن، دلیل «ردصلاحیت علی لاریجانی» از سوی «شورای نگهبان» را «عدم التزام به اسلام» عنوان کرد.

روایت دوم، اما جنجال برانگیزتر بود؛ انتشار تصویر یک نامه محرمانه منتسب به دبیر شورای نگهبان که جزئیات ۷ گانه از دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی در آن ذکر شده و در ادامه، انتشار پاسخ ۲۱ صفحه‌ای لاریجانی به شورای نگهبان در فضای مجازی، سبب شد باز هم موضوع رد صلاحیت او در راس خبر‌ها بنشیند.

علی لاریجانی ۶۴ ساله تقریبا از ۲۵ سالگی تجربه‌های متفاوت اجرایی و مدیریتی را در کارنامه ثبت کرده است؛ از معاون وزیر گرفته تا وزارت ارشاد، ریاست سازمان صدا وسیما، دبیری شورای عالی امنیت ملی، نمایندگی و ریاست مجلس و همچنین، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام که همچنان نیز تداوم دارد.

هشدار درباره بدعت خطرناک
در تصاویری از نامه منتسب به او که سایت روزنامه شرق منتشر کرده است، علی لاریجانی یکی از دلایل رد صلاحیتش را «مواضع سیاسی و اظهارات در موضوعات و مقاطع مختلف از جمله فتنه ۱۳۸۸» عنوان کرد و آن را «ادعا» و «از گزاره‌های عجیب روزگار ما» خواند. او در ادامه در نامه اش خطاب به شورای نگهبان نوشت: «یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم در این صورت، حداقل جمله‌ای معنادار ایراد کرده بودید.»

لاریجانی که پیش از سال نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، در سال ۸۴ هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود و از میان ۷ کاندیدا در رتبه ششم ایستاد، در همین بخش از پاسخش به شورای نگهبان تاکید کرد: «بنده از ابتدای انقلاب درباره روحانیت، ولایت فقیه، امام (رحمت الله علیه) حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) دفاع مقدس، مسئله هسته ای، مسائل بین المللی، آمریکا، اروپا، مسائل منطقه‌ای لبنان، عراق، سوریه، فلسطین، جنگ ۳۳ روزه، ضد انقلاب، مسائل و مشکلات اقتصادی و صد‌ها موضوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نظر داده ام کدام یک اشکال داشته که باعث رد صلاحیت بنده شده است؟»

او همچنین نوشت: «حسب اطلاعی که از شورا پیدا کردم، موارد کارشناسی بسیاری، نظیر پرونده هسته ای، در ذیل این عنوان مطرح شده است که جای تعجب بسیار دارد. این موارد تخصصی است و بنده خود را در این موارد صاحب نظر می‌دانم، همانطور که شما خود را در امور دینی و حقوقی صاحب نظر می‌دانید.»

لاریجانی در ادامه با طرح این سوال که «آیا می‌دانید چه بدعت خطرناکی در کشور پایه گذاری می‌کنید؟» نوشت: با این کار، این پیام به متخصصان و نخبگان و مسئولان داده می‌شود که اگر در مسائل کارشناسی و تخصصی نظر و قرائتی متفاوت از عده‌ای خاص داشته باشید در شورای نگهبان شما را رد صلاحیت می‌کنند.»

عجله شورا در تایید برجام ۲۰ دقیقه ای!
به نوشته لاریجانی، بخشی از عبارت «برخی مواضع سیاسی» در این بند از دلایل رد صلاحیت به اظهارت درباره «برنامه هسته ای» و «نحوه مدیریت اینجانب در تصویب طرح مربوط به توافق هسته‌ای در مجلس» مربوط است که شورا به آن «ایراد گرفته شده و آنچه تبلیغات چی‌ها علم کردند، یعنی تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام، باور کرده اند».

لاریجانی که سابقه ۱۲ سال ریاست مجلس را در کارنامه دارد و در مهرماه ۱۳۹۴ که برجام در مجلس به تصویب رسید هم در جایگاه ریاست پارلمان نشسته بود، دراین نامه تاکید کرد که «در اصل موضوع توافق هسته‌ای نظر تخصصی اینجانب همان است که بیان شد.» او در عین حال تصریح کرد: «دخالت شورای نگهبان در این امور آن هم در مقام تشخیص صلاحیت افراد، بی وجه و خارج از صلاحیت آنان است.»

گرچه لاریجانی در این زمینه توضیحات مفصلی ارائه کرده، اما سوالی که در این بخش مطرح کرده هم از منظر برخی فعالان سیاسی جالب توجه بود؛ لاریجانی نوشت: «پرسش مهم آن است که اگر ایراد شورای نگهبان در این است که سرعت در تصویب جزئیات اخلال مدیریتی محسوب می‌شود، شورای نگهبان که ۲۰ روز برای بررسی وقت داشت، چرا همان روز این مصوبه را تایید کرد؟ چگونه است که به سرعت عمل شورا در تصویب طرح مصوب مجلس اشکال گرفته نمی‌شود و آن را تزلزل مدیریتی آن شورا تلقی می‌کنند؟»

این موضع همانند واکنش عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب است که در حساب کاربری اش در توییتر نوشت: «جالب‌ترین علت رد صلاحیت لاریجانی مربوط به مدیریت ۲۰ دقیقه‌ای او در تصویب برجام است. در حالی که خود شورای نگهبان همان روز و بدون معطلی مصوبه مجلس را تایید کرده بود؟!» او در این توییت «پاسخ لاریجانی» را هم «جالب» خوانده «که توضیح می‌دهد کجا تصمیم گرفته شده بود.»

لاریجانی با تشریح «فرآیند طولانی قبل از بررسی موضوع توافق هسته‌ای در مجلس» نوشت که «حدود ۲۰ جلسه در محضر رهبری در زمان‌های مختلف تشکیل شد و حدود ۴۰ جلسه به عنوان شورای هسته‌ای با مسئولیت رئیس جمهور برگزار شد و حداقل ۴ جلسه در شورای عالی امنیت ملی بحث شد؛ بین دو فراکسیون مجلس نیز جلساتی تشکیل شد و نتیجتا به دلیل اهمیت موضوع و کمبود زمان، با ورود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هدایت دفتر مقام معظم رهبری، دو فراکسیون به نظر واحدی دست یافتند.» بر اساس آنچه لاریجانی در این نامه نوشت، فرآیند بررسی برجام در مجلس رسما از تیرماه ۹۴ با حضور وزیر وقت خارجه و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ادامه یافت تا آنکه سه ماه بعد، در ۱۲ مهرماه همان سال فوریت طرح تصویب و در ۲۱ مهرماه، بعد از ۴ ساعت مذاکرات در صحن، برجام به تصویب رسید.

اقامت یا سفر خارجی؟
بخش دیگری از پاسخ لاریجانی در نامه ۲۱ صفحه‌ای به شورای نگهبان که خبرگزاری فارس نیز آن را منتشر کرده، درباره آن مواردی است که به خانواده او منتسب شده و ظاهرا یکی از دلایل رد صلاحیتش بوده است. علی لاریجانی با اشاره به بند پنجم مربوط به دلایل رد صلاحیتش که «سفر‌های متعدد اعضای خانواده به خارج از کشور از جمله اروپا و آمریکا و اقامت فرزند دیگر شما در آمریکا» عنوان شده، ابتدا اقامت فرزندش در آمریکا را تکذیب کرده و دلیل حضور او در این کشور را «گذران دوران تحصیل» خواند. در ادامه دو سوال را از اعضای شورای نگهبان پرسیده که «آیا تحصیل یک فرزندش در آمریکا به معنی سفر مکرر اعضای خانواده‌اش به اروپا و آمریکاست؟» و «آیا اطمینان دارید که همسر و فرزندان افرادی که تایید صلاحیت‌شان کرده، در این ۴۲ سال سفر خارج از کشور نداشته‌اند؟!»

پایان باز
گرچه همه آنچه گفته شد تنها بخشی از موارد نگاشته شده در نامه ۲۱ صفحه‌ای لاریجانی بود، اما او که رد صلاحیتش _ به دلیل حضور همواره در جایگاه‌های کلیدی کشور_ همچنان سوال افکار عمومی است نامه اش را اینگونه به پایان برد؛ نوشت: اعضای شورای نگهبان به خصوص فق‌های گرامی بهتر به وظیفه دینی خود در این امر واقفند که چگونه اصلاح طریق نمایند و رفع ظلم شود و اگر منجر به اقدامی نگردید، موضوع بین من و شما برای یوم تبلی السرائر _روزی که اسرار نهان انسان آشکار می‌شود_ باقی می‌ماند.

همین جمله بندی پایانی می‌تواند حاوی این پیام باشد که احتمالا علی لاریجانی پرونده این موضوع را همینجا بسته و قضاوت درباره آنچه رخ داده را به روز رستاخیز موکول کرده است. هرچند، این یک فرض است و امکان تداوم این ماجرا وجود دارد، اما علی لاریجانی که با ۴ رئیس جمهور مستقیما در تعامل بوده و سرد و گرم بازی سیاست در ایران را چشیده است، تا امروز نشان داده که حتی در مواضع انتقادی اش نیز جانب احتیاط را نگه می‌دارد و دست کم در مورد اخیر، جدال خود با شورای نگهبان را آهسته و پیوسته به این نقطه رسانده است.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین