کد خبر: ۷۴۴۰۷۲
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
احتمال تغییر در تصمیمات ستاد کرونا با تغییر شرایط
وزیر بهداشت با اشاره به سرعت انتشار سویه امیکرون کرونا و اعلام آماده‌باش صد درصدی به مراکز درمانی گفت: در مورد مدارس که به صورت نیمه حضوری فعالند، فعلا به همین منوال ادامه پیدا می‌کند؛ اما با توجه شرایط ممکن است تصمیمات ستاد کرونا تغییر کند. مجددا از آموزش و پرورش و مدارس خواستاریم که پروتکل‌ها شدیدا رعایت شود.
آفتاب‌‌نیوز :

بهرام عین اللهی در دومین جلسه اضطراری مدیریت بیماری کرونا با رویکرد سویه اُمیکرون که با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: خوشبختانه امروز به مرز تزریق ۱۱۴ میلیون دُز واکسن رسیده ایم که با تلاش جهادی تمامی دانشگاه‌ها حاصل شده است.

وی تاکید کرد: اکنون بهترین فرصت برای انجام واکسیناسیون است، زیرا تعداد بیماران کاهش یافته و نباید فرصت را از دست داد. ما واکسن را در اختیار تمامی استان‌ها قرار داده ایم و امیدواریم هموطنانی که هنوز مراجعه نکرده اند، سریع‌تر اقدام کنند.

اولین قدم تکمیل واکسیناسیون است

عین اللهی گفت: اولین قدم ما تکمیل واکسیناسیون است؛ بنابراین توصیه اکید ما به دانشگاه‌ها این است که مراکز تجمیعی افزایش یابد تا مردم معطل نشوند، علاوه بر اینها، به واکسیناسیون فعال هم نیاز داریم تا تیم‌هایی برای واکسیناسیون افراد سالخورده و ناتوان به منازلشان اعزام شود.

اراده مردم در رعایت پروتکل‌ها کاهش پیدا کرده است

وزیر بهداشت عنوان کرد: متاسفانه اراده مردم در رعایت پروتکل‌ها کاهش پیدا کرده است و عادی انگاری صورت می‌گیرد، لذا دانشگاه‌ها در هر استانی باید با فرهنگسازی مناسب، مردم را تشویق به رعایت پروتکل‌ها و زدن ماسک کنند. دانشگاه‌ها همچنین در وضعیت کشیک‌های ۲۴ ساعته و آماده باش به سر برند و در مورد مراکز درمانی و بخش‌های کرونایی نیز آمادگی لازم داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در حاشیه این جلسه، بیان کرد: پاندمی کرونا همه کشور‌ها را درگیر کرده است و در تمام سازمان‌های پزشکی جهان ثابت شده که اولین و مهمترین راه مقابله با بیماری کرونا، انجام واکسیناسیون است.

وی افزود: متاسفانه واکسیناسیون نامتوازن در دنیا و خودخواهی برخی کشور‌های برخوردار، منجر شده که این بیماری کنترل نشود. در کشور‌های برخوردار، واکسیناسیون بالای ۶۰ درصد و در کشور‌های آفریقایی، ۶.۵ درصد انجام شده است، وقتی که این ویروس بتواند به راحتی در کشوری گردش کند، این امکان را به ویروس می‌دهد که دچار جهش شود؛ کشور‌های برخوردار هم باید بدانند که اگر این نابرابری ادامه یابد، به ضرر خود آن‌ها و به ضرر تمام جهان است. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ویروس همچنان وجود داشته و کنترل نمی‌شود. بنابراین، سازمان‌های بین المللی باید تلاش کنند که واکسیناسیون در تمام کشور‌ها انجام شود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در کشور ما در سه چهار ماه اخیر، با زحمات مردم و لطف خداوند، واکسیناسیون بسیار خوب انجام شده و ما امروز در مورد دُز اول واکسن به مرز ۸۷ درصد رسیده ایم و در اکثر شهرستان‌ها نیز بالای ۹۰ درصد یک دُز واکسن تزریق شده است. در مورد دُز دوم نیز به ۷۶ درصد رسیده ایم، یعنی تقریبا ۵۰ میلیون نفر دو دُز واکسن تزریق کرده اند و چنانچه ۸ میلیون نفر دیگر دُز دوم را تزریق کنند، پروسه تزریق دو دُز واکسن مان کامل شده و به آمار ۹۰ درصدی می‌رسیم. البته در هیچ جای دنیا واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی انجام نشده و بالاخره عده‌ای از واکسن فرار می‌کنند.

وی گفت: براساس تحقیقاتی که در افراد واکسینه شده صورت گرفته، میزان آنتی بادی‌ها بعداز مدتی کاهش پیدا می‌کند و یکی از دلایلی که در کشور‌های اروپایی مجددا کرونا اوج می‌گیرد، همین کاهش میزان آنتی بادی‌ها است که به دنبال آن، دُز سوم را آغاز کردند.

وی گفت: در کشور ما میزان واکسیناسیون در ماه‌های اخیر به خوبی انجام گرفت، لذا مردم را به تزریق دُز سوم دعوت می‌کنیم، دُز سوم آنتی بادی‌ها را بالا می‌برد و افرادی که دُز سوم را تزریق می‌کنند تا ۸۰ الی ۹۰ درصد در مقابل اُمیکرون مقاوم خواهند بود. بنابراین، بزرگترین توصیه ما این است که مردم عزیز دُز سوم را انجام دهند. براساس تصمیمات ستاد، از امروز افراد ۱۸ سال به بالا نیز می‌توانند دُز سوم واکسن کووید ۱۹ را دریافت کنند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: از امروز تمام مراکز واکسیناسیونی که در طرح واکسیناسیون فعال بودند، در سراسر کشور فعال خواهند شد تا مردم منتظر واکسن نباشند و در صف معطل نمانند. باید بتوانیم میزبان‌های خوبی برای مردم باشیم.

سرعت انتشار اُمیکرون از سویه‌های قبلی بیشتر است

اعلام آماده‌باش به تمام مراکز درمانی

عین اللهی بیان کرد: سرعت انتشار ویروس اُمیکرون از سویه‌های قبلی بیشتر است و در یک و نیم روز می‌تواند دو برابر شده و رشد تصاعدی پیدا کند و آمار مبتلایان را بالا ببرد. به همین دلیل از امروز به تمامی مراکز درمانی آماده باش ۱۰۰ درصدی اعلام کرده ایم.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به برگزاری دومین جلسه اضطراری مدیریت کرونا که با رویکرد سویه اُمیکرون برگزار شد، خاطرنشان کرد: امروز در جلسه وبیناری با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کردیم که مراکز واکسیناسیون را افزایش داده و مراکز تجمیعی نیز فعال شوند. همچنین تاکید کردیم که بر اجرای پروتکل‌ها بیشتر نظارت شود، چراکه مردم تصورمی کنند کرونا رو به اتمام است و عادی انگاری می‌کنند که این موضوع بسیار خطرناک است.

وی گفت: فعلا رستوران‌ها و تالار‌ها تعطیل نمی‌شود، اما به این شرط که تمامی پرسنل از ماسک استفاده کنند و پروتکل‌ها را رعایت کنند. در مورد مدارس نیز که به صورت نیمه حضوری است، به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. اما با توجه شرایط ممکن است تصمیمات ستاد کرونا تغییر کند. باز هم از آموزش و پرورش و مدارس خواستاریم که پروتکل‌ها شدیدا رعایت شود.

وی تاکید کرد: درحال حاضر مهمترین راهکار برای پیشگیری از انتشار اُمیکرون، زدن ماسک است. تجمع‌ها نیز بسیار مهم است، چندماه قبل به صورت آزمایشی استادیوم‌ها بازگشایی شد و مردم برای تماشای بازی فوتبال اجازه حضور پیدا کردند، اما مشاهده کردیم که نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشد، به همین دلیل در بازی‌های دیگر مجوز داده نشد. چنانچه در تجمع‌ها پروتکل‌ها رعایت نشود، مجبور به محدود کردن آن‌ها هستیم.

شرط تزریق دو دز واکسن برای مسافرت

وزیر بهداشت درخصوص قرنطینه‌های هوشمند گفت: در حال حاضر، افراد به شرطی می‌توانند به مسافرت بروند که دو دُز واکسن را تزریق کرده باشند.

وی گفت: اکنون پنج مرکز تولید واکسن‌مان از جمله فخرا، رازی، برکت، پاستور و سیناژن، تایید شده و از پلتفرم‌های مختلف برای ساخت این واکسن‌ها استفاده می‌شود.

ذخایر واکسن کشور کافی است

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ذخایر واکسنمان کافی است، ادامه داد: ۱۷۵ میلیون دُز واکسن در دسترس مان قرار گرفت که از این میزان، ۱۱۳ میلیون دُز مصرف شده و مابقی نیز موجود است.

بنابر اعلام وبدا، وی درخصوص ارسال پیامک برای نوبت دهی واکسیناسیون گفت: در مورد پیامک‌ها بازهم توصیه می‌کنیم که نه تنها در مورد دُز اول و دوم، بلکه در مورد دُز سوم نیز انجام شود و به مردم یادآوری کنند. زیرا اقدام خوبی بود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: باز هم به زدن ماسک تاکید می‌کنم. برای مثال کارمندانی که داخل یک اتاق نشسته اند، معمولا ماسک شان را در می‌آورند و تصور می‌کنند که، چون صمیمی هستند به یکدیگر ویروس را منتقل نمی‌کنند. درحالیکه تصور اشتباهی است و ممکن است که همکاران خود را مبتلا کنند. مهمترین مساله‌ای که می‌تواند ما را گرفتار کند، عادی انگاری است. اگر فردی احساس می‌کند مبتلا است باید حتما تست دهد و زودتر به درمانگاه مراجعه کنند تا زودتر تشخیص داده شوند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، عین اللهی درخصوص دورهمی‌های خانوادگی گفت: بیشترین گرفتاری ما زمانی است که تجمع‌ها و دورهمی‌های خانوادگی انجام می‌شود. حتی اگر یک نفر به اُمیکرون مبتلا باشد، بقیه افراد نیز مبتلا می‌شوند و بهتر است مردم تجمع‌ها و دورهمی‌ها را کاهش دهند و تا جاییکه می‌توانند، حتی در جمع خانواده نیز از ماسک استفاده کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین