کد خبر: ۷۴۷۹۲
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۵:۳۷
با پذیرش بانک تجارت از سوی بورس اوراق بهادار؛
18 شرط پیش روی بانک تجارت
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب:  هیئت پذیرش اوراق بهادار روز گذشته درخواست پذیرش سهام بانک تجارت را بررسی کرد و به‌ اتفاق آراء این بانک را با 18 شرط در تابلوی اصلی بازار اول مورد پذیرش قرار داد. 

به گزارش آفتاب، روز گذشته هیئت پذیرش اوراق بهادار درخواست پذیرش بانک تجارت به همراه پیش‌نویس امیدنامه آن را بررسی کرد و در نهایت با پذیرش این بانک در تابلوی اصلی بازار اول به شرط ارائه‌ی تعهدات لازم از سوی شرکت و سهامدار عمده (دولت)، تکمیل فرآیند آماده‌سازی و ارائه‌ی اطلاعات تکمیلی موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بورس ، فهرست این شروط در ادامه آمده است. 

1. نوع بانک به "سهامی عام" تبدیل شود.

2. سهام بانک نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شود.

3. بانک تعهد نماید که پس از پذیرش سهام آن در بورس:
1-3) نسبت به دریافت مجوز از بانک مرکزی برای شعب فاقد مجوز، در اسرع وقت اقدام نماید.
2-3) ضوابط و استانداردهای تعیین شده از جمله ساختار مالی مناسب صنعت بانکداری را طبق تأییدیه بانک مرکزی رعایت نماید.

3-3) برنامه عملیاتی جامع ارائه شده به بورس (برای سه سال فعالیت آتی) را اجرا نماید.

4. سهامدار عمده بانک تعهد مکتوب نماید در صورتی‌که دعاوی دیگری مربوط به دوره قبل از تاریخ درج وجود داشته که اعلام نشده باشد، هرگونه خسارت ناشی از آن را جبران نماید.

5. اخذ تعهد مکتوب از سهامدار عمده بانک مبنی بر پرداخت مابه‌التفاوت مالیات متعلقه پس از کسر ذخیره مالیات و هرگونه کسری ذخایر احتمالی و دیگر بدهی‌های سنوات قبل از تاریخ عرضه اولیه سهام بانک تجارت که افشا و اعلام نشده باشد.

6. قبل از درج نام بانک در بورس، تعهدات بازنشستگی کارکنان بانک و مبنای محاسبه ذیربط، به طور مشخص اعلام شده و نحوه تسویه آن (در صورتی که توسط دولت تعهد شود) و یا اخذ ذخیره (در صورتی که به عهده بانک باشد) تعیین تکلیف گردد.

7. اطلاعات مربوط به مطالبات بانک از دولت (در تضمین یا تعهد دولت) ارائه شده و در خصوص نحوه تسویه مطالبات بانک از دولت پیگیری لازم انجام و به اطلاع عموم رسانده شود.

8. در صورتی که وجوهی تحت عنوان کارمزد و امثالهم دریافت می‌شود و دولت از مقطعی آن را فاقد وجاهت قانونی اعلام کند، سهامدار عمده مکلف به ترمیم خسارت مربوطه تا آن تاریخ می‌باشد.

9. سازمان خصوصی‌سازی، دارنده‌ی وکالت سهام بانک تجارت، تعهد مکتوب نماید که حداقل 5 درصد از سهام بانک را در عرضه اولیه و 15 درصد دیگر را بعد از عرضه اولیه با نظر مدیرعامل بورس عرضه کند به نحوی که حداکثر ظرف مدت یکسال از تاریخ عرضه اولیه حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشد.

10. اساسنامه بانک طبق اساسنامه نمونه تأیید شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و الزامات مورد نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تصویب و ارائه شود.

11. قبل از درج نام بانک در بورس، سیاست تقسیم سود بانک بر اساس مصوبه هیئت مدیره آن و با رعایت الزامات قانونی اعلام شود.

12. با توجه به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص بخشودگی جرایم مشتریانی که مطالبات معوق خود را تسویه می‌نمایند، ذخیره برگشت وجه التزام در بودجه سال 1387 منظور شود.

13. قبل از درج نام بانک در بورس، صورت تطبیق حساب‌های فیمابین با بانک مرکزی شامل بدهی‌های ارزی و ریالی، تهیه و پس از تأیید حسابرس به بورس اعلام شود.

14. تأییدیه حسابرس در خصوص سیستم اطلاعات حسابداری (از جمله حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام شده) مطلوب و متناسب با فعالیت خود و شرایط پذیرش در بورس (از جمله توانایی تهیه و افشای اطلاعات مالی به‌موقع و قابل اتکاء) ارائه شود.

15. تأییدیه حسابرس در خصوص کفایت سیستم کنترل‌های داخلی شرکت به نحوی که این سیستم متضمن حفظ و رعایت حقوق و منافع سهامداران به صورت یکسان باشد، ارائه شود.

16. نامه مربوط به ماده 37 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال و رونوشت آن به بورس ارائه شود.

17. تأثیر بسته‌ی سیاستی- نظارتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پیش‌بینی درآمد هر سهم سال 1387 بانک افشا شود.

18. قبل از عرضه سهام بانک در بورس، گزارش حسابرس و بازرس قانونی آن در مورد اطلاعات مالی پیش‌بینی شده سال 1387 و سایر اطلاعاتی که با توجه به آیین‌نامه افشای اطلاعات و زمان عرضه سهام بانک توسط بورس اعلام می‌شود، ارائه شود

بنابراین گزارش پیش‌نویس امیدنامه بانک تجارت در حالی منتشر شده که سایر اطلاعات و مدارک نیز شامل صورت‌های مالی سال مالی منتهی به 29 اسفند 1385 (حسابرسی شده)، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه‌ منتهی به 31 شهریور 1386 (بررسی اجمالی شده) و صورت‌های مالی پیش‌بینی شده دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1386 (حسابرسی شده) و پیش‌بینی عملکرد سال مالی منتهی به 30 اسفند 1387 (حسابرسی نشده) متعاقباً اعلام خواهد شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین