کد خبر: ۷۴۸۲۴۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵
راهکار جایگزینی برای حذف ارز ترجیحی وجود نداشت
سخنگوی دولت گفت: هر زمانی که نیاز به واکسن داشته باشیم واردات انجام خواهد شد. منابع به حد کافی موجود است. سلامت مردم اولویت اول دولت سیزدهم بود و همیشه تامین واکسن انجام خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به عملکرد دولت در سیل اخیر در کشور عنوان کرد: بلافاصله بعد از وقوع سیل وزیر نیرو، وزیر کشور و وزیر جهاد و کشاورزی به نمایندگی از دولت به محل وقوع اعزام شدند.

به گفته بهادری جهرمی گزارش موارد تخریبی و جابه جایی از مناطق احتمال حادثه در آن بیشتر می‌رفت انجام شد، هشدار‌های لازم به مردم داده شد. همچنین اقداماتی که بعد وقوع سیل از جمله در اختیار قرار دادن اقلام ضروری، غذای گرم مواد اولیه غذایی انجام شد و از سوی هر چهار استاندار شهر‌های سیل زده گزارش‌هایی داده شد. مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان تنخواه به استان‌های سیل زده به منظور حمایت از بازسازی خانه انجام خواهد شد.

توجه به کسب و کار‌های دیجیتالی با توجه به توسعه آن و استقبال جوانان یکی از اولویت‌های دولت بود، به منظور حل مشکل این کسب و کار‌ها کارگروهی شکل گرفت تا تمامی موانع پیش روی این کسب و کار‌ها برداشته شود. این بخش دیگری از صحبت‌های سخنگوی دولت بود.

بهادری جهرمی در بخش دیگری درباره روند تزریق واکسن گفت که وضعیت تزریق واکسن کرونا و میزان رعایت قابل قبولی است، اما تا وضعیت مطلوب فاصله داریم. واکسن به میزان مورد نیاز در کشور وجود دارد، همه مردم می‌توانند برای تزریق دز سوم مراجعه کنند.

وی گفت: تدبیر دولت برای شیوه افزایش حقوق یکی از نقشه راه‌های دولت برای جلوگیری تورم افسار گریخته امروز است.

به گفته سخنگوی دولت یکی از عوامل تورم خلق پول‌هاست. افزایش حقوق باید به صورت متوازن و عادلانه صورت بگیرد اگر دچار بخشی نگری شویم یا اگر همه را به یک چشم بنگریم، نه تنها عدالت نیست بلکه ظلم است.

بهادری جهرمی گفت: دولت اصلی‌ترین مدافع متناسب سازی حقوق متعادل در همه بخش هاست، باید به صورت متوازن و عادلانه حقوق‌ها افزایش یابد. امسال دولت بنا ندارد که حقوق همه کارکنان را همسان و هم اندازه افزایش دهد. این نکته دیگری بود که سخنگوی دولت درباره مساله تورم در کشور گفت.  افرادی که حقوق بیشتری دریافت می‌کنند از افزایش حقوق کمتری را برخوردار خواهند بود. قطعا این موضوع در کنار سایر سیاست‌های دولت کمک کننده خواهد بود.

به گفته سخنگوی دولت امروز با ۲۸ کشور موافق نامه استرداد مجرمین داریم، اما به عنوان مثال کانادا همکاری لازم را در این زمینه نداشته است. دولت مستقر از هیچ راهکار قانونی برای صیانت حقوق مردم و متضررین در این زمینه کم کاری نخواهد کرد. دولت سیزدهم با جدیت استرداد اموال به غارت رفته مردم ایران را در دستور کار قرار داده است. دیدار‌های مستقیمی با مقامات کانادایی صورت گرفته است و صورت می‌گیرد دولت در این زمینه جدی است. این را بهادری جهرمی در نشست خبری خود گفت.

وی گفت: دولت مصر به اجرای قانون است. قانون دولت را مکلف به حذف ارز ترجیحی کرده است. تورم و خلق پول ناشی از توزیع ارز یارانه‌ای عامل اصلی کاهش قدرت خرید مردم است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مجلس دولت را مکلف کرده است که از شهریور ماه ارز ترجیحی را با توجه به مضرات و معایب آن حذف کند. خط قرمز دولت و مجلس معیشت و سفره مردم است. راهکار جایگزینی برای حذف ارز ترجیحی اندیشیده نشد. این بخش دیگری از صحبت‌های سخنگوی دولت در نشست خبری خود بود.  دولت به دنبال اجرای قانون مجلس است، اما به طریقی که معیشت مردم صدمه نبیند. مجلس هم به دنبال حمایت از سفره مردم است. تا زمان تصمیم برای جایگزینی ارز ترجیحی هیچ تغییری در توزیع یارانه به نهاد‌ها صورت نخواهد گرفت. منابع لازم برای تخصیص ارز ترجیحی در اختیار وزیر جهاد و کشاورزی قرار دارد. بحث دارو و گندم اساسا از این موضوع خارج است.

بهادری جهرمی درباره سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: مباحث این سفر اقتصادی و تجاری است، نگاه دولت داشتن روابط متوازن با جهان است و روسیه یکی از کشور‌های پر تعامل ما خواهد بود.  رئیس‌جمهور سفر‌هایی را به کشور‌های همسایه داشتند و ادامه‌دار است.

سخنگوی دولت درباره واردات واکسن گفت: واردات واکسن از اقدامات خوب دولت است و ما امروز در خصوص واکسن محدودیت منابع نداریم و هیچ گونه محدودیتی برای دز سوم نداریم، مسئله تامین از تمامی راه‌ها قابل انجام است. هر زمانی که نیاز به واکسن داشته باشیم واردات انجام خواهد شد. بحث واردات واکسن یکی از دستاورد‌های بسیار خوب دولت در دوره جدید بود. امروز در حوزه واکسن با هیچ محدودیتی مواجه نیستیم. منابع به حد کافی موجود است. سلامت مردم اولویت اول دولت سیزدهم بود و همیشه تامین واکسن انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در مورد مذاکرات وین مطرح شده که همزمان با سفر نماینده کره جنوبی نماینده‌ای هم از عربستان در وین حضور داشته آیا این مساله را تایید می‌کنید؟ سئول بعد از این ماجرا اعلام کرده که پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد می‌کند آیا در این مورد با بانک مرکزی هم رایزنی شده است، گفت: دولت ایران مسئول تایید و یا عدم تایید حضور نمایندگان کشور‌های دیگر نیست، خودشان اعلام کردند که در وین به ابتکار خودشان حاضر شدند و به دعوت ایران نبوده است. بدهی‌های کره جنوبی به ایران بر خلاف اصول مسلم حقوق بین‌الملل صورت گرفته است. کره بدهی‌های خود را در اختیار کشور ایران قرار نداده است و باید همه بدهی‌های ایران را در اختیار کشورمان قرار دهد، دولت هم طبیعتا از هر راهکاری برای حل این مشکل استفاده خواهد کرد و فروگذاری نخواهد کرد در برخی از این سفر‌ها بنا به شرایط دیدار‌هایی برای حل مساله و پیگیری‌ها صورت گرفته است که ناظر به روابط دیپلماتیک است.

سخنگوی دولت در خصوص حذف سه تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا، گفت: اعتقاد دولت اداره مردمی باشگاه‌های ورزشی بویژه باشگاه‌های مردمی استقلال و پرسپولیس است.  این موضوع از سال ۲۰۱۶ مطرح بوده و متاسفانه در داخل به طور جدی به موضوع توجه نشده است. همانطور که اهالی فوتبال می‌دانند AFC استاندار‌های خاص خود را برای حضور باشگاه‌ها در لیگ قهرمانان آسیا دارد و امسال علاوه بر حذف دو تیم ایرانی، شاهد حذف برخی از تیم‌های مطرح عربستان، امارات، ژاپن، و کره جنوبی از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ هستیم. البته ظاهراً عمده موارد خواسته شده AFC محقق شد، اما متاسفانه مشکلات متعددی از گذشته باقی مانده و الان همه بخش‌های دولت در کنار مدیران هر دو باشگاه و مسئولان فدراسیون در حل مسائل باقیمانده فعال و دغدغه‌مند و پای کار هستند و امیدواریم مدیران هر دو تیم و مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با انجام وظایف و پیگیری‌های خود بتوانند در جهت حل مشکل و حضور تیم‌های پرطرفدار ما در لیگ قهرمانان آسیا قدم بردارند. البته طبق گزارشی که به من داده‌اند، ظاهراً در این مورد هنوز فرصت استیناف‌خواهی را داریم و اقدامات اصلی ساختاری هم به همت وزارت ورزش و جوانان و همراهی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس انجام شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ۹ میلیون نفر تا الان دوز سوم را تزریق کرده‌اند. تا زمانیکه نیاز داشته باشیم چه از طریق واردات چه از طریق داخلی واکسن تامین می‌شود.

بهادری جهرمی درباره شایعات در تغییر کابینه بیان کرد: از رسانه‌ها خواهش می‌کنم از انعکاس هرگونه شایعه به ویژه در حوزه‌هایی که دغدغه مردم است و با معیشت مردم سر و کار دارد، پرهیز کنند.  رابطه دولت با مردم شفاف است و هر تصمیمی که بخواهد اتخاذ شود، اول با مردم در میان گذاشته می‌شود. همه تصمیمات اقتصادی دولت با همدلی و همکاری تیم اقتصادی اتخاذ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دستاورد‌های خوب اقتصادی دولت مانند کنترل بازار ارز و تصمیمات خوبی که برای تثبیت بازار سرمایه(این در حالی است که وضعیت بورس هر روز بدتر از قبل می شود) اتخاذ شد از تصمیماتی است که در جلسات مستمر ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور همه تیم اقتصادی دولت و با همدلی و همکاری مشترک همیشگی انجام می‌شود و موضوعات بخشی نیست لذا همه تصمیمات اقتصادی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به صورت مشترک تحت مدیریت معاون اول رئیس‌جمهور اتخاذ می‌شود و به گواه بسیاری از افرادی که در دولت‌های مختلف حضور داشته‌اند، همدلی، هماهنگی و همکاری موجود در بین اعضای اقتصادی دولت کم‌نظیر است.  اصلاح نظام اقتصادی کار میان‌مدت و بلندمدتی است. تورم امروز به دلیل اقدامات دیروز است. ثبات حوزه ارز حاصل همکاری‌های مشترک تیم اقتصادی دولت است.

وی درباره اقدامات دولت برای دادن کالا بدون واسطه به مردم گفت: بسیاری از مایحتاج مردم بدون واسطه درب منزل به مردم عرضه می‌شود. سامانه بازرگان قیمت‌هایش از قیمت مصوب کمتر بود و خوشحال شدم که از قشر پایین دست شهر‌ها بیشترین ثبت را داشته است. جشنواره خرید شفاف توسط وزارت صمت از ۲۵ دی ماه به راه خواهد افتاد و خود اصناف متولی این نمایشگاه شدند تا اجناس و مایحتاج مردم با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد.

بهادری جهرمی درباره اظهارات اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسی، عنوان کرد: تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای علی باقری هستند. هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست. طبیعی است کشور‌های دیگر در چارچوب اقدامات دیپلماتیک کشور خودشان اظهارنظر می‌کنند. برخی حضور رسانه‌ای بیشتری دارند؛ بنابراین هیچ کشور و مقام دیگری نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد. همچنین جایگاه مقامات سابق کشور نیز محترم است و به روش‌های دیپلماتیک حمایت می‌شوند.

وی در خصوص اقدامات دولت برای محدودیت‌های کرونایی، عنوان کرد: ستاد ملی کرونا فعلا برنامه‌ای برای اعمال محدودیت ندارد. اگر مردم عزیز به تزریق دوز سوم واکسن و رعایت شیوه‌های بهداشتی (ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی) اهتمام و توجه داشته باشند و خطری سلامتی مردم را تهدید نکند، انشاالله شاهد محدودیت خاصی نخواهیم بود. تصمیمات به همکاری همگانی ارتباط دارد.

سخنگوی دولت درباره روند رسیدگی به بازماندگان کشتی سانچی گفت: در خصوص دعوای حقوقی بین مالکان دوکشتی و شرکت‌های بیمه‌ای دعاوی در حال رسیدگی است، هم مشخص کردن میزان تقصیر و هم حواشی آن وجود دارد و هنوز رای قطعی صادر نشده است.  شرکت نفت ایران بلافاصله پرداخت غرامت را برعهده گرفت. تسهیلاتی برای خانواده عزیزان برعهده گرفته شد و مجوز لازم برای استخدام یکی از اعضای خانواده این عزیزان داده شد تا بار مالی از دوش این عزیزان کمتر شود.

بهادری جهرمی در خصوص نحوه دریافت مطالبات ایران از دیگر کشور‌ها گفت: باتوجه به شرایط تحریم قاعدتا مشکلاتی وجود دارد، اما مانع تامین ارز‌های مورد نیاز کشور نیست و در حال حاضر با ابتکارات دولت سیزدهم، منابع ارزی در حال برگشت است و راهکار‌ها متناسب با هر کشور تفاوت دارد. طبیعتا در دوران جنگ اقتصادی، راهکار‌هایی که برای رفع و خنثی‌سازی تحریم‌ها به کار گرفته می‌شود، قابل بیان نیست، اما این اطمینان را به مردم و فعالان اقتصادی می‌دهیم که در این زمینه دولت در حال تلاش مستمر و استفاده از همه ابزار‌های اقتصادی و دیپلماتیک است. لازم هست از تلاش‌های جناب آقای اوجی وزیر نفت در این خصوص تشکر کنم.

سخنگوی دولت درباره احیای جهاد سازندگی گفت: مسئله احیای جهاد سازندگی با محوریت قرار دادن روستا‌ها و عشایر از دستورات دولت بوده است. مصوبه‌ای هم اخیرا در شورای عالی اداره کشور داشتیم که شورای عالی جهاد سازندگی تشکیل شود.  معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر محترم کشاورزی از پایه‌های این مصوبه خواهند بود.

سخنگوی دولت در خصوص راهکار دولت برای بازگرداندن اعتماد اجتماعی گفت: اصلی‌ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم، عملکرد درست دولت است.

وی تاکید کرد: دولت اعتقاد دارد تضعیف و یا تقویت اعتماد مردم در گرو عملکرد دولت است نه در گرو شعارها، گفتاردرمانی چاره درد مردم نیست. به همین دلیل اصلی‌ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم، عملکرد درست دولت و خدمت‌رسانی صادقانه و جلوگیری از اعلام وعده‌هایی است که محقق نشدنی هستند. دولت با اولویت‌بندی مسائل مختلف، حل مشکلات کشور را در دستور کار قرار داد و به عنوان نمونه اقدام جهادی در دوره کرونا برای کاهش تلفات از همین نمونه است؛ لذا شنیدن صدای مردم، مردمی بودن و حذف فاصله‌ها با مردم، خدمت صادقانه و گفت‌وگوی صادقانه با مردم در دستور کار دولت قرار دارد. دولت، مردم را محرم‌ترین و نزدیک‌ترین افراد به خود می‌داند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هرجا که عمل به وعده‌ای با مشکل مواجهه شود، حتما با مردم در میان می‌گذارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌های سفر رییس‌جمهور به کشور‌های منطقه، گفت: دولت سیزدهم به دنبال توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با همه کشور‌های دنیا خصوصاً کشور‌های منطقه و همسایگان است. در این خصوص بر اساس اولویت‌های سیاسی و اقتصادی و غیره، این تعاملات دنبال می‌شود و چنانچه ضرورتی به سفر ریاست محترم جمهوری باشد، مقدمات و دستور کار آن از سوی وزارت امور خارجه و معاونت سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری بر اساس اولویت‌ها تنظیم و انجام خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
کاظمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
1
3
کارمند با سابقه چه گناهی کرده که باید پلکانی افزایش حقوق داشته باشد. چرا نمایندگان برایر خود این قانون را اجرا نمیکنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین