کد خبر: ۷۴۸۶۰۴
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
رئیس‌جمهوری قزاقستان دستور داد تا وضعیت فوق‌العاده در سه استان این کشور به طور کامل لغو شود.
آفتاب‌‌نیوز :

دفتر ریاست‌جمهوری قزاقستان روز چهارشنبه در وبسایت خود تایید کرد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان دستور لغو وضعیت فوق‌العاده که تاریخ پنج ژانویه در سه استان قزاقستان شمالی، قزاقستان غربی و پاولودار از ساعت هفت صبح امروز اعمال شده بود را صادر کرده است.

به گزارش آر تی، دولت قزاقستان هفته گذشته به دلیل گسترش اعتراضات و ناآرامی‌ها به دنبال افزایش دو برابری قیمت گاز مایع، وضعیت فوق‌العاده در سراسر کشور وضع کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های محلی، آلماتی، پایتخت پیشین و بزرگ‌ترین شهر قزاقستان به همراه یکی از استان‌های غربی که بیشترین ناآرامی‌ و خشونت در آن گزارش شده است پیش‌تر به فرمان «قاسم جومارت توکایف» به مدت دو هفته تحت وضعیت فوق‌العاده قرار گرفته بود.

توکایف در نشست فوق‌العاده شورای امنیتی این سازمان که روز دوشنبه به صورت مجازی با حضور سران کشورهای عضو برگزار شد، گفت: قزاقستان بدترین بحران را در تاریخ استقلال ۳۰ ساله خود تجربه کرد. گروه‌های مسلح مسلح به نوبت وارد عمل شدند. هدف اصلی روشن بود: از بین بردن نظم، تخریب نهادهای حکومتی و به دست گرفتن قدرت. ما در مورد تلاش برای کودتا صحبت می‌کنیم.

رئیس جمهوری قزاقستان همچنین ادامه داد، تظاهرات برگزار شد و شرکت کنندگان مطالبات اجتماعی-اقتصادی و سیاسی-اجتماعی را مطرح کردند، همه آنها توسط دولت شنیده و برآورده شد.

وی با اشاره به اوضاع در کشور نیز گفت، وضعیت در قزاقستان وخیم بود و تقریبا ۱۰ منطقه از جمله آلماتی در دست "تروریست‌ها" قرار داشت. تعداد کشته‌ها در میان غیرنظامیان در جریان این درگیری‌ها هنوز در حال بررسی است. وی گزارش‌ها درباره استفاده از زور علیه معترضان صلح طلب را رد کرد.

وی افزود: مدت‌ها بود که تروریست‌ها برای تحولات اخیر در کشور آماده می‌شدند. تمامی تحولات در کشور از آغاز سال جاری میلادی تابع یک طرح مخرب واحد است که آماده سازی آن برای مدت طولانی ادامه داشته است.

رئیس جمهوری قزاقستان همچنین ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که چه مدت زمانی یک سال، دو یا سه سال، برای این اقدامات در کشور زمان صرف شده است. نیروهای مخرب بارها تلاش‌هایی را برای از بین بردن و تضعیف ثبات در کشور انجام داده‌اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین