کد خبر: ۷۴۹۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۰۹:۱۷
اندکی پس از تکذیب دخالت ایران در امور داخلی عراق؛
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: سخنگوی دولت عراق تنها ساعاتی پس از آنکه صراحتا اظهار داشت که هیچ مدرک محکمی که اثبات کننده حمایت تسلیحاتی ایران از شبه نظامیان عراقی باشد وجود ندارد حرف خود را پس گرفت و به گونه ای مشکوک مدعی دخالت ایران در اوضاع داخلی عراق شد.

به گزارش روزنامه سرویس بین الملل آفتاب علی الدباغ يکشنبه شب در یک کنفرانس خبری فوق العاده به خبرنگاران گفت:«شواهد و مدارکی درباره دخالت ايران وجود دارد».

سخنگوی دولت عراق در پاسخ به اين که چطور ثابت می کند تسلیحات ايرانی به عراق وارد شده اند تنها به این جمله بسنده کرد « مدارک قاطعی وجود دارد».

دباغ ساعاتی پیش از این اظهارات، در کنفرانس خبری بعدازظهر روز يکشنبه گفته بود که هيچ «مدرک قاطعی» در اختيار ندارد که ثابت کند دولت ايران به شبه نظاميان شيعه عراق کمکی رسانده باشد.

دباغ در پاسخ به خبرنگاران که درباره کشف اسلحه هايی با نشان ساخته شده در ايران پرسيدند، گفت:«ما چنين مدرکی نداريم... اگر چنين مدرک قاطعی داشتيم، از کشورمان دفاع می کرديم».

اما سخنگوی دولت عراق در جلسه مطبوعاتی شب يکشنبه گفت: «نوری المالکی، نخست وزير، جلسه ای تشکيل می دهد تا مقامات امنيتی هر نوع مدرکی که درباره تاثير ايران و کمک به شبه نظاميان در اختيار دارند، در اختيار وی بگذارند».

وی افزود: «نخست وزير دستور داده است جلسه ای تشکيل شود تا مقام های امنيتی مدارک خود را دال بر دخالت ايران در مسائل عراق ارائه کنند».

دباغ اظهار داشت: «عراق تجربه دخالت منفی ايران در عراق را دارد ... اما ما تجربه نقش مثبت ايران را هم داشته ايم». 

محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی کشورمان روز دوشنبه با رد ادعاهای مطرح شده از سوی اشغالگران و برخی مقامات عراقی علیه کشورمان تاکید کرد: «محور اصلی گفتگوهای ما با طرف آمریکایی امنيت و ثبات عراق بوده است و آنچه در حال حاضر در صحنه عراق شاهديم بمباران های علنی، آشکار و گسترده نيروهای اشغالگر عراق عليه ملت اين کشور و در نقاط مختلف عراق است...به اعتقاد ما و با توجه به شرايط موجود گفت وگو حاصلی نخواهد داشت و معنای خاصی هم پيدا نخواهد کرد».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین