کد خبر: ۷۴۹۴۹۹
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
«کاری لیک» رقیب جدی دموکرات‌ها در انتخابات فرمانداری آریزونا
"کاری لیک" پیش‌تر عضو حزب دموکرات بود. او اکنون کنار هواداران نئونازی‌ها در امریکا ظاهر می‌شود و از "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری پیشین امریکا حمایت کرده است. او شعار ترامپ را تکرار می‌کند: "عظمت را به امریکا باز خواهیم گرداند". او ممکن است برنده شود و به فرماندار بعدی آریزونا تبدیل شود.
آفتاب‌‌نیوز :

هنگامی که دونالد ترامپ روز شنبه از آریزونا بازدید می‌کند برخی از طرفداران معمول او با شعارش یعنی "دوباره عظمت را به امریکا باز خواهیم گرداند" وی را همراهی خواهند کرد از جمله "پل گوسار" نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان، "دبی لسکو" و "اندی بیگز" نمایندگان جمهوری خواه آریزونا.

به گزارش نیوریپابلیک، آنان یک گروه سه گانه در آریزونا هستند که به دلیل تعلق خاطرشان به محافظه کاری جناح راست و اشتیاق به افراط در پذیرش عجیب‌ترین ادعا‌های ترامپ به خصوص در زمینه وقوع تقلب در انتخابات شهرت دارند.

در کنار آنان یک جمهوری خواه دیگر نیز با همان صف بندی قبیله‌ای در حزب جمهوری خواه بود. او در سطح سیاست ملی کم‌تر شناخته شده، اما باید شناخته شود: "کاری لیک" خبرنگار تلویزیونی سابق که نامزد انتخابات فرمانداری آریزونا شده است و زمانی جمهوری خواه بود، سپس مستقل شد و پس از آن به دموکرات‌ها پیوست و اکنون بار دیگر جمهوری خواه شده است در کنار "مایک لیندل" جمهوری خواه مدیر عامل "مای پیلو"، "مایک فلین" مشاور سابق امنیت ملی ترامپ و "گوسار" جایی برای خود پیدا کرده است. او به اندازه کافی جذابیت دارد که در انتخابات مقدماتی برای فرمانداری همراه با شخص ترامپ تایید شود.

لیک که پیش‌تر هرگز در منصبی انتخابی قرار نگرفته به سرعت در طول رقابت‌ها مشهور شد البته شهرت از جنبه منفی. او با فعالان جنبش کیواِنان (QAnon) و هواداران نئونازی دیده شده است. طرفداران کیوانان معتقدند توطئه‌ای پنهان از سوی آن چه ادعا می‌کنند "دولت پنهان در ایالات متحده آمریکا" علیه دولت - ملت آمریکا در جریان است.

"بارت مارسن" استراتژیست جمهوری خواه که از نامزد جمهوری خواه فرمانداری آریزونا حمایت خواهد کرد می‌گوید: "اگر "کاری لیک" نامزد شود بدون تردید در زمین بازی به نفع دموکرات‌ها کار خواهد کرد". "مت سلمن" نماینده سابق کنگره از آریزوما می‌گوید:"او (لیک) تهدیدی برای جمهوری خواهان است و ممکن است باعث شود برای نخستین بار در ۱۶ سال گذشته جمهوری خواهان رقابت فرمانداری را از دست بدهند".

لیک وعده داده اگر به عنوان فرماندار انتخاب شود "مارک برنوویچ" دادستان کل آریزونا را هدایت می‌کند تا تحقیقات گسترده‌ای را در مورد انتخابات ۲۰۲۰ میلادی آغاز نماید و در آن او تمام تجهیزات و مواد انتخاباتی را ضبط کند. او گفته است که تحقیقات باید فورا آغاز شوند. لیک که سال‌ها پیش منتقد صریح ترامپ بود اخیرا او را فردی "نزدیک به یک فرد ایده آل و کامل" توصیف کرده است. به نظر می‌رسد ترامپ تصمیم گرفته تا گذشته ضد ترامپیست لیک را نادیده گیرد و به دلیل تاکید او بر روی تحقیقات در مورد احتمال وقوع تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ و تردید وی در مورد هرگونه اقدام برای مهار کرونا و مهارت‌های تلویزیونی اش از او حمایت کند.

لیک درون حزب سیاسی فعلی‌اش (جمهوری خواه) فراتر از آن چیزی است که جمهوری خواهان ضد سیستم هستند. او وعده داده که حزب را از شر افرادی از جنس "جان مک کین" سناتور سابق ایالت آریزونا و "جف فلیک" سناتور دیگر از همان ایالت خلاص کند. هم چنین، او پیشنهاد داده که انجمن فرمانداران جمهوری خواه که مخالف ترامپ و نامزد‌های همسو با او قلمداد می‌شود در انتخابات با وی همراه شوند که خواسته‌ای عجیب محسوب می‌شود.

لیک را می‌توان از اعضای نسل تازه‌ای از نامزد‌های جمهوری خواه دانست. او خود را صرفا یک جمهوری خواه یا حتی یک "نگهبان قانون اساسی" که پیش‌تر شعاری محبوب بود توصیف نمی‌کند بلکه می‌گوید "یک محافظه کار معتقد به شعار "عظمت را به امریکا باز خواهیم گرداند"، است. لیک شعار‌هایی علیه واکسیناسیون سر می‌دهد. او گفته بود که در جستجوی رستورانی برای صرف غذا در نیویورک بوده که الزامات واکسیناسیون را رعایت نکند. او به خود می‌بالد که واکسن کرونا را دریافت نکرده است. او گفته است:"من قصد ندارم واکسن کرونا را دریافت کنم". هم چنین، او استدلال‌هایی را منتشر کرده که در مورد ایمنی و کارایی واکسن‌ها تردید ایجاد می‌کند. موضعی که مشابه رویکرد ترامپ است. لیک در اواسط ژانویه گفته بود:"من باور نمی‌کنم بسیاری از مسائل علمی یا به اصطلاح علمی از سوی به اصطلاح کارشناسان و متخصصان مان مطرح شوند".

در دوره‌های انتخاباتی پیشین، نامزدی لیک در بهترین حالت مانند یک نمایش فرعی و صرفا یک خبر بود. ادعا‌های بی اساس و توطئه آمیز او در مورد تقلب انتحابات و شیوع جهانی کرونا دست کم باعث می‌شود عملکرد او در انتخابات عمومی زیر سوال رود. انتقاد او از مک کین در محافل سیاسی آریزونا توهین‌آمیز قلمداد خواهد شد. حتی در دو دوره انتخابات پیشین زمانی که ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان یکه تازی می‌کرد برخی از انتقادات پیشین لیک از ترامپ، شخصیت او را برای رای دهندگان طرفدار ترامپ غیر قابل تحمل ساخته بود.

با این وجود، در رقابت فرمانداری آریزونا در سال ۲۰۲۲ میلادی، نظرسنجی‌ها نشان دهنده آن است که لیک در میان بیش از نیمی از رای دهندگان جمهوری خواه پیشتاز است. به همین ترتیب، علیرغم سرزنش‌ها و انتقادات پیشین‌اش از ترامپ او با افتخار در هر عکس برای تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی خود را در کنار ترامپ نشان داده و از او حمایت کرده است. او در نمایش حمایت از رئیس جمهوری پیشین یک دوره‌ای که برای تجمع روز شنبه به آریزونا می‌رود ابایی ندارد.

لیک ممکن است از شش رقیب دیگر خود جلوتر باشد، اما در جمع‌آوری کمک مالی پیشتاز نبوده است. "کارین تیلر رابسن" رقیب او دو برابر بیش از وی کمک مالی جمع آوری کرده است. این دقیقا همان چیزی است که جمهوری خواهان آریزونا به عنوان نشانه‌ای در نظر می‌گیرند مبنی بر آن که انتخابات مقدماتی پیش رو طولانی خواهد بود. "متئو بنسن" استراتژیست جمهوری خواه که برای "رابسن" کار می‌کند می‌گوید:"این یک ماراتن خواهد بود".

از سوی دموکرات ها، "کیتی هابز" دستیار فرماندار ایالت آریزونا در اکثر نظرسنجی‌ها در انتخابات مقدماتی نامزدی پیشتاز بوده است. او یکی از سه نامزد است که در کنار "آرون لیبرمن" نماینده سابق آریزونا و "مارکو لوپز جونیور" شهردار سابق آریزونا قرار دارد. قطعا بدلیل حضور "لوپز" بحث‌هایی در مورد تبعیض نژادی از سوی دموکرات‌ها در این دوره مطرح می‌شوند.

هنوز زمان زیادی باقی مانده تا هر دو حزب نامزد‌های خود را انتخابات کنند، اما احتمال آن وجود دارد که انتخابات بین هابز و لیک برگزار شود. هر کسی که در آن رقابت برنده شود پنجمین فرماندار منتخب زن آریزونا خواهد بود.

اهمیت رقابت میان هابز و لیک به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ امریکا مربوط می‌شود. بایدن با ۱۰۴۵۷ رای در آن ایالت پیروز شد و مجلس قانونگذاری آن ایالت به طور سنتی جمهوری خواه یک سال وقت صرف کرد تا اثبات کند که پیروزی بایدن در آن ایالت در نتیجه تقلب بوده است تلاشی که ناکام باقی ماند. لیک با افتخار تلاش می‌کند حتی غیر موجه‌ترین ادعا‌های تقلب در رای گیری را مطرح کند، زیرا به دنبال بازنگری بیش‌تر در قوانین انتخاباتی در آن ایالت است و هر ادعای توطئه آمیز ترامپ را دنبال و تکرار می‌کند. نتیجه رقابت ریاست جمهوری و کنترل بر کرسی‌های سنا می‌تواند به هر فردی بستگی داشته باشد که سکاندار منصب فرمانداری آریزونا خواهد شد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین