کد خبر: ۷۴۹۶۳۴
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد رفتار‌های ضد اجتماعی در حوزه ترافیک در مردان حدود سه برابر بیشتر از زنان است.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حمید سوری افزود: شیوع این رفتار ناپسند در دنیا بسیار زیاد و در حال افزایش است. رفتار‌های اجتماعی، تربیتی و آموزشی‌هایی که فرد در دوران کودکی اعم از محیط آموزشی رسمی مدرسه یا در محیط‌هایی مانند خانواده فرامی گیرد، از عواملی است که در ایجاد این رفتار ناپسند اجتماعی نقش موثری دارند، اما عمدتا این موضوع، الگوی خانوادگی دارد و معمولا در اطرافیان فردی که این رفتار‌ها را دارند، بیشتر دیده می‌شود.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه این افراد سعی می‌کنند با چرب زبانی و فریبکاری رفتار خود را توجیه کنند، تاکید کرد: آنچه در ترافیک مشاهده می‌کنیم، اکثرا نتیجه رفتار‌های ضد اجتماعی و محیط ناایمن است که حتی اگر موجب تصادف و سوانح نشود، سبب آزار و اذیت مردم و همچنین برهم خوردگی نظم ترافیکی و ایمنی راه می‌شود.

سوری، افزایش ناایمنی، گسترش رفتار‌های مغایر با قوانین راهنمایی و رانندگی و احتمال افزایش سوانح، مصدومان و مجروحان را از ویژگی‌های این اقدام برشمرد و گفت: معمولا رفتار این افراد دارای منشأ روانی یا منشأ اجتماعی است؛ یعنی فشار هم ترازان و هم سن و سال‌ها و ممکن است به عنوان عوامل موقتی هم سبب رفتار‌های ضداجتماعی شود.

وی، بوق زدن‌های مکرر، ایجاد سروصدا، تغییر در وضعیت رانندگی مانند لایی کشیدن و دوردور زدن‌ها را از جمله حرکات و رفتار این افراد دانست و گفت: این افراد معمولا رفتار یک رانندگی رقابت جویانه را دارند و به عبارتی رفتار‌های آن‌ها خطرپذیر است.

سوری با بیان اینکه عوامل محیطی مانند ازدحام ترافیکی در ایجاد رفتار‌های ضد اجتماعی نقش دارند، گفت: اغلب، بار‌ها تجربه کردیم که در محیط‌های شهری رانندگانی که در یک لاین مشخصی قرار دارند و می‌خواهند وارد یک مسیر دوربرگردان یا انحرافی از یک خیابان اصلی یا بزرگراه شوند، بدون توجه به حقوق دیگران این کار را انجام می‌دهند که این یک رفتار ناپسند و ضد اجتماعی است.

سوری افزود: همچنین هنگامی که در جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی بین شهری ترافیک می‌شود، برخی رانندگان در شانه‌های خاکی جاده‌ها رفت و آمد می‌کنند که این کار سبب آزار و اذیت دیگران می‌شود و همچنین می‌تواند زمینه سوانح و تصادفات را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه رفتار‌های ضد اجتماعی ممکن است خواسته یا ناخواسته باشد، گفت: گاهی اوقات ممکن است افراد به دلیل استفاده از مواد روان گردان، داروها، مواد مخدر و الکل و امثال این‌ها چنین رفتاری را از خود بروز دهند.

سوری خاطرنشان کرد: معمولا اغلب روزانه شاهد چنین رفتار‌هایی در اطراف خود هستیم. در حالی که برخورد با این افراد به صورت جدی صورت نمی‌گیرد یا مشکلاتی در قوانین وجود دارد؛ به عبارتی نقص در قوانین داریم یا دستگاه‌های متولی در این زمینه با جدیت برخورد نمی‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر انجام تحقیق در این حوزه تاکید کرد و ادامه داد: وظیفه پژوهشگران این است که با شناسایی و طرح مسئله سعی کنند مسیری را فراهم کنند تا به حل مسئله منجر شود.

وی اظهار داشت: شخصیت ضد اجتماعی اختلالی است که عملا فرد نمی‌تواند با موازین اجتماعی خود را سازگار کند و در قبال رفتاری که انجام می‌دهد احساس گناه یا پشیمانی ندارد. معمولا این رفتار به صورت مداوم انجام می‌شود، این افراد قوانین موجود را زیرپا می‌گذارند، اما خود را بزهکار تلقی نمی‌کنند.

سوری گفت: رفتار‌های ضد اجتماعی صرفاً در محیط‌های ترافیکی یا در راه به عنوان راننده، عابر پیاده، موتور سیکلت سوار یا دوچرخه سوار و امثال این‌ها محدود نمی‌شود و این اشخاص در همه شئونات زندگی این رفتار‌ها را دارد. این رفتار‌ها معمولا غیر اخلاقی است و جامعه در مواجهه با آن احساس رضایت ندارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین