کد خبر: ۷۴۹۷۶
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۱
حضرت آیت الله خامنه ای:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی عصر روز سه‌شنبه در دیدار صدها تن از نخبگان، فرهیختگان و منتخبان استان فارس، «استعدادهای بسیار ارزنده، همت و انگیزه ملت و نخبگان، گرایش دینی و خدایی و میراث تاریخی» را مجموعه ثروت ملی ایرانیان خواندند و تأکید کردند: «با توجه به این عوامل چشم انداز حرکت ملت ایران بسیار روشن است و به فضل پروردگار، این ملت بزرگ، در همین برهه از تاریخ، تمدن اسلامی را برای امت اسلام، احیا خواهد کرد».

به گزارش گروه دریافت خبر آفتاب ایشان شعار نوآوری را، شعاری حقیقی و نیاز لحظه به لحظه کشور دانستند و خاطرنشان کردند: «نوآوری به معنای زمینه سازی برای بروز استعدادها، شکوفا شدن فکرها و استفاده کردن از گذشته برای پیشرفت سریع و بنا کردن آینده ای روشن است و این، مسئولیت بزرگ امروز ملت و نخبگان و مسئولان است».

حضرت آیت الله خامنه ای تبدیل «حاکمیت فردی» به «نظام اراده ملی» را تفاوت جوهری نظام جمهوری اسلامی با گذشته خواندند و افزودند:« به یاری پروردگار، این اراده ملی با جهت گیری دینی و با هدایت اسلام در حال پیشروی و تحقق اهداف ملت است و باید این فصل جدید تاریخ ایران را قدر شناخت».

ایشان استعداد ملت ایران را گنجینه ای پایان ناپذیر برشمردند و افزودند:« این ملت همیشه پیشرو و زاینده بوده است و امروز هم می تواند درد بزرگِ عقب ماندگی 200 ساله ناشی از حکومتهای وابسته را با همت و تلاش بیشتر، و نوآوری در همه عرصه‌ها و زمینه ها، جبران کند و به جایگاه شایسته خود دست یابد».

رهبر انقلاب اسلامی، جوانان را به حرکت شتابان در راه رشد و پیشرفت فراخواندند و خاطرنشان کردند: «دانشگاهها، حوزه های علمیه، مراکز تحقیقاتی و مسئولان بخشهای مختلف هر کدام برای شتاب گرفتن روند پیشرفت کشور و شکوفایی استعدادها مسئولیتهای سنگینی بر دوش دارند».

حضرت آیت الله خامنه ای نخبگان ملت را به امیدواری و امیدآفرینی هرچه بیشتر در افکار عمومی به ویژه اذهان نسل جوان توصیه کردند و افزودند: «نخبگان و فرهیختگان با «سم مهلک سیاه نمایی و ناامیدسازی» که تبلیغات دشمنان در جامعه می پراکند، مبارزه کنند و راه روشن آینده را برای ملت تبیین نمایند».

ایشان با اشاره به نشانه ها و مژده های فراوان پیشرفت در کشور افزودند: «امیدواریم کمتر از یک نسل دیگر، جوانان ما شاهد «ایرانی» باشند که در اوج تعالی و تمدن قرار دارد و همه ملتها و دانشمندان و اندیشمندان جهان، به علم و دانش و فرهنگ آن احساس نیاز می کنند که تحقق این روز به راستی امکان پذیر است».

ایشان با تأکید بر پیگیری نکات و مطالب ارزشمندی که نخبگان و منتخبان استان فارس در این جلسه بیان کردند افزودند: «هدف از نشست های صمیمانه با فرهیختگان و نخبگان، متجلی شدن بخشی از ذخیره بسیار گرانقدر نیروی انسانی کشور و توجه عمومی به این واقعیت است که نخبگان و استعدادهای گرانقیمت ملت ایران، صفحات کتاب بی‌پایان افتخارات ملی به شمار می روند».

در ابتدای این دیدار 11 تن از منتخبین، برگزیدگان و شعرای استان فارس مسائل مختلفی را در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و علمی مطرح کردند.

آقایان و خانمها:
حسن امداد – مؤلف، ادیب و استاد دانشگاه
حبیب اله آیت اللهی – دکترای هنرهای تجسمی و رئیس بخش هنر فرهنگستان
احد ده بزرگی – شاعر و دبیر کنگره شعر عاشورایی
هادیهء پرهیزکار – استاد دانشگاه و مبلغ نمونه کشوری
کاووس حسنلی – دکترای زبان و ادب فارسی مؤلف و پژوهشگر نمونه
سعید زاهدزاهدانی – مدیر بنیاد فارس شناسی و استاد دانشگاه
رضا ابراهیمی – خیّر و کارآفرین نمونه استان فارس
مریم اسلامی – دانشجو رشته پزشکی و دارنده مدال طلا و دیپلم افتخار از جشنواره های بین المللی اختراعات
عزیز اسداللهی زوج – کارآفرین نمونه و مقام اول مهارتهای فنی و سازنده قطعات صنایع هوایی
عبدالرسول شهبازی – گندمکار و چغندرکار نمونه استان فارس
هادی فردوسی – دانشجو و شاعر جوان 

در سخنان خود بر این نکات و موضوعات تأکید کردند:
- نقش و تأثیر شعرای بزرگ شیراز مانند سعدی و حافظ بر شعرا و ادبیات فارسی
- ضرورت ایجاد مراکز و بنیادهای علمی و هنری مرتبط با حافظ و سعدی
- تأثیر عمیق مکتب هنری شیراز در طول تاریخ و ظرفیت آن برای ایجاد مکتب جدید هنری با توجه به هویت ایرانی - اسلامی
- توجه وزارت علوم و دانشگاه شیراز به تأسیس رشته های مختلف هنری
- انتقاد از سطحی نگری به مقوله زن و لزوم توجه به شأن واقعی زن در تربیت و حضور در خانواده
- ایجاد پژوهشگاهی در زمینه مطالعات تمدن شناسی در استان
- لزوم توجه به کارآفرینان، تولید گران و صنعتگران
- تقویت روحیه خودباوری در جوانان
- تأسیس مراکزی برای پیگیری و اجرای ایده ها و کاربردی کردن پژوهشها
- ایجاد تحول نگرشی و ساختاری در مراکز آموزشی – تحقیقاتی
- بسترسازی و رفع مشکلات قانونی برای سرمایه گذاریهای صنعتی
- جبران صدمات ناشی از خشکسالی
- افزایش بودجه زیربنایی امور آب و خاکبازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین