کد خبر: ۷۵۰۰۰۶
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
عزتمندی در تعاملات دیپلماسی
مردم ایران برای رئیس‌جمهور و سایر مسئولین کشورشان جایگاه عزتمندانه قائل هستند و رفتارهائی مشابه آنچه در کرملین با رئیس‌جمهور رئیسی شد را نشانه وظیفه‌نشناسی دولتمردان روسی می‌دانند.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه جمهوری اسلامی درسرمقاله خود با عنوان «عزتمندی در تعاملات دیپلماسی» به قلم حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه نوشته است: در اردیبهشت سال ۱۳۶۸ به همراه رئیس‌جمهور وقت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به چین رفتم. این، آخرین سفر خارجی ایشان در دوران ریاست جمهوریشان بود و مدت کوتاهی بعد از بازگشت از همین سفر بود که امام خمینی به لقاء‌الله پیوستند و ایشان به رهبری انتخاب شدند.

در یکی از روز‌های اقامت در پکن در ساعات پیش از ظهر، دیدار با زائو ژیانگ نخست‌وزیر چین در برنامه سفر بود. زائو ژیانگ، دبیرکل حزب کمونیست و مرد قدرتمند چین بود. کمی قبل از ساعت دیدار، خبر رسید که امروز امکان انجام این برنامه وجود ندارد. پیدا بود که چینی‌ها درصدد بالا بردن جایگاه خودشان و کم‌محلی کردن به ایران هستند. ما اعضاء هیأت ایرانی در حالی که این برخورد را ناشایست می‌دانستیم، گوش به زنگ تصمیم رئیس‌جمهورمان بودیم. آن روز قرار بود به خارج از پکن هم برویم و دیوار چین را هم ببینیم. آیت‌الله خامنه‌ای به زائو ژیانگ پیغام دادند فعلاً برای دیدن دیوار چین از پکن خارج می‌شویم و اگر بعد از برگشت به پکن این دیدار انجام نشود، فوراً چین را ترک خواهیم کرد.

پیام، بسیار قاطع و جدی بود. ما هنوز در حال دیدن دیوار چین بودیم که از دفتر زائو ژیانگ خبر دادند او آماده دیدار با رئیس‌جمهور ایران است…

این قاطعیت، عزّت ایران، صلابت رئیس‌جمهور کشورمان و کرامت هیأت ایرانی در سفر به چین را تضمین کرد. دیدار هم بسیار عزتمندانه برگزار شد و هیأت ایرانی به ریاست رئیس‌جمهور، در مدت باقیمانده از سفر با حرمت و تکریم بیشتر مواجه بود.

مقایسه این رفتار با آنچه در سفر رئیس‌جمهور رئیسی به مسکو مشاهده شد، ناظران را به این نتیجه می‌رساند که گوئی وضعیت جمهوری اسلامی ایران اکنون با سال‌های دهه‌های اول و دوم تفاوت زیادی دارد. فیلم‌ها و عکس‌های مخابره شده از سفر آقای رئیسی به مسکو نشان می‌دهند از رئیس جمهوری اسلامی ایران در حیاط کرملین استقبال رسمی صورت نگرفت و ایشان بدون حضور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در حیاط کرملین وارد ساختمان ریاست جمهوری شد و بدون آنکه مشخص باشد در داخل کرملین چه اتفاقاتی افتاده، دو رئیس‌جمهور در دو طرف یک میز بزرگ و با فاصله زیاد دیده شدند که در حال مذاکره هستند. اگر به ظاهر همین صحنه‌ها استناد کنیم، باید به این نتیجه برسیم که هیچ استقبالی از شخص اول اجرائی جمهوری اسلامی ایران در کرملین صورت نگرفته و حتی چگونگی نشستن و صحنه مذاکره ایشان با همتای روسی برخلاف معمول ترتیب داده شده که نشانه‌ای از احترام و تکریم و تعزیز در آن وجود ندارد. اگر بهانه این کوتاهی‌ها که روس‌ها در انجام تشریفات رسمی و ترتیب دادن صحنه مذاکره به عمل آوردند، شرایط کرونائی بوده، پاسخ اینست که در همین شرایط کرونائی، رئیس‌جمهور روسیه دیدارهائی با رؤسای جمهور و سران چند کشور داشت که در آن‌ها علاوه بر رعایت تشریفات رسمی، جلسه و میز مذاکرات کاملاً متفاوت بوده و همه چیز به صورت عادی برگزار شدند.

مردم ایران برای رئیس‌جمهور و سایر مسئولین کشورشان جایگاه عزتمندانه قائل هستند و رفتارهائی مشابه آنچه در کرملین با رئیس‌جمهور رئیسی شد را نشانه وظیفه‌نشناسی دولتمردان روسی می‌دانند. طبعاً مسئولان برنامه‌ریزی سفر رئیس‌جمهور کشورمان نیز باید قبل از سفر با دقت و وسواس به جزئیات برنامه‌ها توجه کنند و رعایت عزت و کرامت نظام جمهوری اسلامی و مسئولان آن را غیرقابل اغماض بدانند. آنهمه فداکاری که مردم ایران برای برچیدن بساط حکومت طاغوتی ظالم نسبت به ملت و ذلیل در برابر قدرت‌های خارجی نشان دادند و آنهمه خون شهدا که برای تأسیس نظام مردمی جمهوری اسلامی و حفاظت از آن ریخته شد، باید ثمره خود را در نوع رفتار دولتمردان خارجی نسبت به مسئولین این نظام که نمایندگان مردم ایران هستند نشان دهد. متأسفانه دولتمردان روس، این اصل مهم را رعایت نکردند و افکار عمومی ملت ایران را نادیده گرفتند.

طرف ایرانی نیز علاوه بر ضرورت درنگ در انجام سفرهائی که ممکن است اصول مرتبط با عزت و کرامت مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران در آن‌ها رعایت نشود، برای ترجمه سخنان شخصیتی همچون رئیس‌جمهور نیز باید دقت بالائی داشته باشد تا سخن احترام‌آمیز رئیس‌جمهور رئیسی نسبت به پوتین بگونه‌ای انعکاس نیابد که خلاف عرف دیپلماتیک جلوه کند و سایت رسمی کرملین نیز آن را به نفع خود مصادره نماید. رعایت عزتمندی در تعاملات دیپلماسی از خود دیپلماسی مهم‌تر است. این تذکر خیرخواهانه را لطفاً در سفر‌های بعدی رعایت نمائید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
61
5
می دانی آقای مهاجری شما از چی ناراحتی ؟ فقط از اینکه آقای رییسی در کاخ کرملین بدون توجه به این کاخ به سمت قبله ایستاد وبا سجاده خود نماز برگزار کرد والسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
قبلش سمت پوتین بود. خودش هم از ته دل به پوتین گفت که در خدمتم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
واقعا شما رو نمیشه از خواب بیدار کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
30
4
سلام _ یکی از معضلات روزنامه چی ها(فرقی نمیکنه اصولگرا یا اصلاح طلب) اینه که درهر رویدادی با ذره بین دنبال صید ماهی برای قلمفرسایی خوشان هستند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
4
25
بنده در خدمتم را که پوتين نگفته. لطفا قبل از هر حرکت ديپلماتيک خرف زدن و آداب ديپلماتيک افراد را گوشزد کنيد تا سوتي ندهند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
5
34
این موضوع رو جناحی نکنید . به رئیس جمهور بی احترمی شده قبول کنید .
کارمند ساده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
23
6
بهتر نیست وقتی اطلاع کاملی از مسائل سیاسی و دستور العمل های دیدارها و .... را نداری در همان مسائل شرعی که وظیقه اصلی شماست دخالت کنید....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
15
4
مهم این هست که چه توافقی کردند وگرنه اینها که تشریفات هست البته که مهم است البته نه به اندازه خود متن وتوافق
بی نام
|
United States of America
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
1
16
کدام سفر بعدی؟مگر در خواب ممکن باشد
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
25
6
کاملا درست است . جناب آقای رییسی فرد محترمی هستند علاوه برانکه رییس جمهور یک کشور بزرگ می باشند
بیدل
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
4
33
چرا دارید شلوغش میکنید ؟ پوتین از خوف و شوق دیدار رییسی دچار تشنج شده بود برده بودنش اورژانس .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
24
5
چه اهمیتی داره کی به این چیزها توجه می کنه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین