کد خبر: ۷۵۰۱۳۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به ذخیره ۱۶۳ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود، گفت: در ۱۰ سال اخیر ۴۶ درصد بارش‌ها تا پایان دی‌ماه اتفاق می‌افتد که اکنون ۴۱ درصد است، البته ورودی سد زاینده‌رود نسبت به متوسط بلندمدت شرایط خوبی ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :

سیدمجتبی موسوی نائینی با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده رود با توجه به بارش‌های اخیر، اظهار کرد: در هفته‌های گذشته تا این لحظه، بارش‌های نسبتاً بهتری نسبت به سال آبی گذشته که جز کم بارش‌ترین سال‌ها در پنجاه سال اخیر بوده است را داشته‌ایم.

وی افزود: اگر چه میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در سرچشمه کوهرنگ ۵۶۰ میلیمتر است که این میزان بارش سال گذشته در این مدت ۴۳۶ میلمتر و در میانگین بلندمدت ۶۱۹ میلمتر بود، اما متأسفانه کماکان تنها ۱۳ درصد از مخزن ۱۲۳۹ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود آب دارد.

مدیر سد زاینده رود با بیان اینکه میزان بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته، اما نسبت به میانگین بلندمدت همچنان ۹ درصد کمتر است، گفت: در مجموع سهم بارش‌ها تا این لحظه ۴۱ درصد و کمتر از میانگین بلندمدت ۴۶ درصد است.

وی با بیان اینکه به‌صورت تاریخی در این موقع از سال آورد سد زاینده‌رود کم است و به نوعی بارش‌ها منجر به آورد نمی‌شود، توضیح داد: طی ده سال اخیر ۴۶ درصد بارش‌ها تا پایان دی‌ماه اتفاق می‌افتد که اکنون ۴۱ درصد است، البته ورودی سد زاینده رود نسبت به متوسط بلندمدت شرایط خوبی ندارد و در ۵۱ سال گذشته تنها در یک سال میزان آورد از ابتدای سال آبی کمتر از امسال بوده است.

موسوی با بیان اینکه امروز چهارم بهمن‌ماه حجم سد زاینده‌رود ۱۶۳ میلیون مترمکعب است، ادامه داد: سال گذشته حجم سد زاینده‌رود ۱۸۴ میلیون مترمکعب و در متوسط بلندمدت ۶۱۳ میلیون مترمکعب بود و به نوعی ذخیره زاینده‌رود نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۴۸ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: امروز ورودی سد زاینده‌رود ۱۰ مترمکعب بر ثانیه و خروجی سد ۱۱.۵ مترمکعب برثانیه برای مصارف شرب، صنعت و یزد است. به عبارتی کماکان از حجم ذخیره سد استفاده می‌شود. با وجود ذخیره پایین سد زاینده‌رود، نیروگاه این سد همچنان در مدار است.

وی درباره نگرانی‌ها برای تأمین آب شرب با این حجم از ذخیره سد زاینده‌رود، گفت: با شرایط موجود کمتر نگرانی برای تأمین آب شرب وجود دارد.

موسوی در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح‌های آبخیزداری، توضیح داد: طبق قانون توزیع عادلانه آب، طرح‌های آبخیزداری و هرگونه برداشت از زاینده‌رود باید با مجوز وزارت نیرو باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
کشاورز‌تشنه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
0
2
۲۶۰میلیمتر‌بارندگی‌جنوب‌ایران‌سیلاب‌برد.۵۶میلیمتر
بارندگی‌۳میلیون‌مترمکعب‌اب‌پشت‌سدامده
دلیلش‌فقط‌وفقط‌فروش‌ورودی‌اب‌قبل‌ازسد
زاینده‌رود‌به‌گفته‌مسولان‌هفته‌پیش‌درجهاد‌اصفهان
نه‌مردم‌اصفهان‌ونه‌شهرکرد‌ازاینهمه‌بارندگی‌
سیراب‌شدند..فقط‌سهم‌صنعت‌شد‌وپولش‌درجیب
ازمابهتران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
0
3
کمتر از بالا دست بدزدند تا آب ب پشت سد برسه....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
0
2
این آب به تاراج دادین که آمارش از دستتون در رفته
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین