کد خبر: ۷۵۰۲۵۱
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
طبق اعلام اتاق اصناف ایران، ۹ گروه صنفی با داشتن تاییدیه تزریق واکسن دو دوز در سامانه امید و اخذ QR کد از سامانه مجاز به فعالیت می‌شوند و باید در وضعیت قرنطینه بیماری نباشند و سایر مشاغل خارج از لیست، صرفا با داشتن تاییدیه تزریق واکسن و اخذ QR کد مربوطه از سامانه و در وضعیت قرنطینه نبودن، می‌توانند فعالیت کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

اتاق اصناف ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا، بارگذاری اطلاعات واحد‌های صنفی سراسر کشور بر بستر سامانه امید به نشانی asnaf.moi.ir الزامی است.

بر اساس طرح مدیریت هوشمند بیماری کرونا، الزامات و ضمانت اجرای فعالیت‌های پنج گانه مدیریت هوشمند بر بستر سامانه امید برای «دستگاه‌های اجرایی»، «خدمات گیرندگان از دستگاه‌های موضوع ماده ۲ قانون مدیریت بحران»، «واحد‌ها و فعالیت‌های صنفی (تجاری، بازرگانی، خدماتی، تفریحی، رفاهی، تولیدی، صنعتی، کارگاهی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، تحقیقاتی و آموزشی، فرهنگی و اجتماعی و «تردد خودرو‌های شخصی و حمل و نقل عمومی (برون و درون شهر)» ابلاغ شده است.

در بخش «واحد‌ها و فعالیت‌های صنفی (تجاری، بازرگانی، خدماتی، تفریحی، رفاهی، تولیدی، صنعتی، کارگاهی، اقتصادی، اجتماعی»، مشاغلی که اسامی آن‌ها در ادامه ذکر می‌شود، با داشتن تاییدیه تزریق واکسن دو دوز در سامانه امید، و اخذ QR کد از سامانه مجاز به فعالیت می‌شوند. ضمنا این واحد‌ها باید در وضعیت قرنطینه بیماری نباشند.

سایر مشاغل خارج از لیست، صرفا با داشتن تاییدیه تزریق واکسن و اخذ QR کد مربوطه از سامانه و در وضعیت قرنطینه نبودن در زمان فعالیت می‌توانند فعالیت کنند.

مراجعان به واحد‌ها و فعالیت‌های صنفی نیز باید دارای تاییدیه تزریق واکسن در سامانه بوده و همچنین در وضعیت قرنطینه و بیماری نباشند.

ضمانت اجرایی این طرح در مرحله اول اخطار کتبی پلمب به واحد‌ها (صنفی و …) که بدون داشتن الزامات طرح و اخذ QR کد از سامانه امید فعالیت دارند، است.

مرحله دوم شامل مسدود کردن پوز بانکی به مدت دو هفته برای واحد‌ها (صنفی و …) ناقض الزامات تعیین شده و در مرحله سوم در صورت عدم رعایت الزامات به مدت ۳۰ روز پلمب می‌شود. البته در صورت رعایت الزامات و تایید وزارت بهداشت نسبت به رفع پلمب اقدام خواهد شد.

مسئولان و ناظران این طرح نیز شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (ناظر عالی)، اتاق اصناف ایران (ناظر در اجرا)، اتحادیه مربوط (مسئول اجرا)، وزارت صمت، نیروی انتظامی، سازمان‌های نظام پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی (همکار)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (ناظر حوزه‌های ذی ربط) است.

۹ گروه شغلی که ملزم به دریافت دو دوز واکسن شدند نیز به شرح زیر است:

۱- مراکز سرو غذا در محل از قبیل: رستوران، چایخانه، قهوه‌خانه، کافی شاپ، فست فود
۲- تالارپذیرائی و باغ تالار
۳- استادیوم‌های و باشگاه‌های مسابقات ورزشی، باشگاه‌های ورزشی سرپوشیده، استخر‌های شنای سرپوشیده، پارک‌های تفریحی آبی، شهر بازی و مراکز تفریحی) مسقف
۴- پاساژ، فروشگاه زنجیر‌های
۵- تمامی مراکز اقامتی از قبیل هتل، متل، مسافرخانه، بوم گردیی
۶- تور‌های گردشگری
۷- بانک‌ها و موسسات خدمات مالی، کارگزاری‌های بورس
۸- دفاتر پیشخوان دولت، پلیس بعلاوه ۱۰، دفاتر خدمات تلفن همراه، دفاتر ارائه خدمات قضایی و مراکز مشابه
۹- سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی

اتاق اصناف ایران تاکید کرده که لازم است اتاق‌ها و اتحادیه‌های صنفی، نظارت فعالانه بر اجرای مصوبه مذکور را معمول داشته تا با تغییرات غیر مترقبه ناشی از گسترش شیوع بیماری کرونا، منجر به تعطیلی صنوف نشود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین