کد خبر: ۷۵۰۵۳
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۰
بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول ؛
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: در جدیدترین رتبه‌بندی کشورها از نظر داشتن نرخ تورم کمتر، ایران با داشتن نرخ تورم 19‌درصدی در پایان سال 2007 میلادی در میان 180 کشور جهان در ردیف 176 قرار گرفت.

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی صندوق بین‌المللی پول، در این رتبه‌بندی تنها چهار کشور اریتره، گینه، میانمار و زیمبابوه با داشتن نرخ‌های تورم به ترتیب (7/22، 4/23، 9/36 و 16170‌درصد) از ایران تورم بیشتری داشته‌اند و 175 کشور دیگر جهان از نرخ تورمی کمتر از ایران برخوردار بوده‌اند.در این رتبه‌بندی کشورهای ژاپن و نیجر با داشتن نرخ تورم صفر‌درصد دارای کمترین نرخ تورم هستند و نرخ تورم در 87 کشور کمتر از 5‌درصد و نرخ تورم در 156 کشور نیز کمتر از 10‌درصد بوده است.
 
به گزارش آفتاب، طبق برنامه چهارم توسعه (جدول یک پیوست برنامه) قرار بود در سال‌های 84 تا 88 نرخ تورم در کشورمان در سطح 9/9‌درصد مهار شود؛ اما با روی کارآمدن دولت جدید در تابستان سال 1384، دولت نهم هدف اصلی خود را «افزایش طرح‌های عمرانی» اعلام کرد و با چاپ و تزریق صدها هزار میلیارد ریال پول به اقتصاد ایران (در ازای برداشت از حساب ذخیره ارزی)، عملا طی دو سال اول کار خود نقدینگی را به حدود دو برابر افزایش داد.

در زمستان 84 و به هنگام تقدیم اولین بودجه دولت نهم، اقتصاددانان مجلس به شدت نسبت به تورم‌زا بودن افزایش شدید بودجه‌های عمرانی به دولت هشدار دادند؛ اما از سوی برخی از هواداران دولت، بدخواه، کینه جو و متهم به سیاه نمایی شدند. 

پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهور روز سوم اردیبهشت ماه در مراسم تودیع داوود دانش جعفری برای اولین بار رسما اعلام کرد که دولت افزایش طرح‌های عمرانی و کاهش نرخ بیکاری را به مهار تورم اولویت می‌دهد و تزریق نقدینگی به اقتصاد و ایجاد تورم را به عنوان هزینه افزایش طرح‌های عمرانی و کاهش نرخ بیکاری پذیرفته است.
 
در جدول ضمیمه نرخ تورم 180 كشور جهان در سال 2007 براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول درج شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین