کد خبر: ۷۵۱۶۲۷
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷

چند بار می‌توان از ماسک N۹۵ استفاده کرد؟

ماسک‌های با کیفیت خود را معمولا کجا نگهداری می‌کنید؟ در چند کیسه کاغذی قهوه‌ای رنگ که با روز‌های هفته مشخص شده و روی طاقچه قرار گرفته‌اند؟ نزدیک در خروجی آویزان می‌کنید؟ در یک کیسه پلاستیکی در کیف یا کوله‌پشتی خود قرار می‌دهید؟ یا گاهی آن را در جیب یا کف خودروی خود پیدا می‌کنید؟
چند بار می‌توان از ماسک N۹۵ استفاده کرد؟
آفتاب‌‌نیوز :

اکنون که برای محافظت مقابل سویه‌های جدید ویروس کرونا نیاز به استفاده از ماسک‌های با کیفیت احساس می‌شود توصیه‌های پزشکی در این زمینه زیاد شنیده می‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا می‌گوید که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند تا پنج بار از ماسک ان‌۹۵ (N۹۵) استفاده کنند. اما کارشناسان می‌گویند اینکه هر فرد چندبار می‌تواند با خیال راحت از این نوع ماسک‌ها استفاده کند بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

برای مثال استفاده از ماسک ان‌۹۵ (N۹۵) برای رفتن به خواربارفروشی با استفاده از آن در تمام روز در محیط کار بسیار متفاوت است.

ریچارد فلاگان که در موسسه فن‌آوری کالیفرنیا بر روی ماسک‌ها و آئروسل‌ها مطالعه می‌کند می‌گوید: «مدت زمان استفاده از ماسک، مهمتر از دفعات استفاده از آن است.»

او به طور کلی توصیه می‌کند که استفاده از ماسک ان‌۹۵ (N۹۵) را به حدود دو یا سه روز محدود کنید.

فلاگان می‌گوید که با هر نفسی که در یک ماسک ان‌۹۵ می‌کشید، ذرات روی آن جمع می‌شوند. اگر ماسک ذرات زیادی را به دام انداخته باشد، می‌تواند تنفس را دشوار‌تر کند.

چند بار می‌توان از ماسک N۹۵ استفاده کرد؟

وی اضافه می‌کند که این ذرات عملکرد ماسک را کاهش می‌دهند.

یک ماسک ان‌۹۵ (N۹۵) برای کنترل ۲۰۰ میلی‌گرم از ذرات طراحی شده است که معادل استفاده بی‌وقفه از آن به مدت ۲۰۰ روز در هوای بسیار آلوده شانگ‌های است. اما این تمام ماجرا نیست.

نوار الاستیک روی ماسک ممکن است فرسوده شود و به خوبی در اطراف صورت شما قرار نگیرد. همچنین ماسک ممکن است کثیف یا خیس شود مخصوصا اگر در حین ورزش از آن استفاده می‌کنید. همه این عوامل در کاهش کیفیت ماسک اثر دارد.

دکتر لینزی مر، استاد مهندسی عمران و محیط زیست در ویرجینیا و متخصص در حوزه انتقال ویروسی می‌گوید که ۴۰ ساعت استفاده کلی چه در پنج دوره هشت ساعته یا چند دوره کوتاهتر باید خوب باشد. با این حال باز باید دید قبل از پایان ۴۰ ساعت وضعیت ماسک چگونه است. اگر به وضوح کثیف بود باید آن را تغییر داد.

اگر متوجه هر یک از این تغییرات در ماسک خود شدید، وقت آن است که استفاده از آن را متوقف کنید حتی اگر فقط چند ساعت از آن استفاده کرده باشید. از آنجایی که ماسک‌های ان‌۹۵ را نمی‌توان شست پس از اینکه نشود از آن استفاده کرد باید آن را دور ریخت.

اما اگر پس از یکبار استفاده متوجه شدید که همچنان ماسک قابل استفاده است طبق توصیه مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده آمریکا می‌توان آن را در مکان خشکی در داخل یک کیسه کاغذی قهوه‌ای برای یک یا دو روز نگهداری کنید. از نگهداری ماسک در ظرف دربسته خودداری کنید.

قیمت خرید ماسک‌های ان‌۹۵ در ایران

قیمت این نوع ماسک‌ها در ایران بالاتر از ماسک‌های جراحی است، اما در بازار می‌توان قیمت‌های متفاوتی را مشاهده کرد. به‌طور کلی می‌توان ده عدد ماسک ان‌۹۵ را با قیمت بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان پیدا کرد. این ماسک‌ها به‌طور تکی قیمتی بین ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان دارند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین