کد خبر: ۷۵۷۶۸۶
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد
سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: افغانستان با بحران انسانی فزاینده، رکود اقتصادی بزرگ و چالش‌های مربوط به ایجاد دولت فراگیر دست و پنجه نرم می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت این سازمان درباره افغانستان اظهار داشت: دارایی‌های مسدود شده افغانستان متعلق به مردم افغانستان است و آزاد کردن این دارایی‌ها که برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم حیاتی است، نباید به هیچ وجه سیاسی و مشروط شود.

نماینده کشورمان با اشاره به گزارش اخیر دبیر کل سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان و پیامد‌های آن بر صلح و امنیت بین المللی گفت: بر اساس گزارش، وضعیت در افغانستان همچنان چالش برانگیز است و افغانستان با یک بحران انسانی فزاینده، یک رکود اقتصادی بزرگ، سیستم‌های بانکی و مالی فلج کننده و چالش‌های مربوط به ایجاد یک دولت فراگیر دست و پنجه نرم می‌کند. خطرات یک فاجعه انسانی همچنان باقی است.

وی افزود: بیش از ۲۰ میلیون نفر یا نیمی از جمعیت هنوز به کمک نیاز دارند و برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی کشور باید اقدامات فوری انجام شود. ما عمیقاً نگران پیامد‌های بالقوه فاجعه بار این وضعیت برای امنیت و ثبات منطقه، به ویژه کشور‌های همسایه هستیم.

خانم ارشادی ادامه داد: اگر این وضعیت به طور موثر مورد توجه قرار نگیرد، فروپاشی اقتصادی-اجتماعی کشور می‌تواند منجر به فقر گسترده و هجوم گسترده مهاجران به کشور‌های همسایه می‌شود که در حال حاضر با میزبانی میلیون‌ها پناهنده تحت فشار سنگینی قرار دارند. وی گفت بار دیگر از جامعه جهانی، به ویژه کشور‌های کمک کننده، می‌خواهیم که به مسئولیت‌های خود در قبال همسایگان افغانستان عمل کنند.

سفیر کشورمان اظهار داشت: ایران به شدت نگران فعالیت‌های تروریستی در افغانستان است. بر اساس گزارش دبیرکل تروریسم هنوز یک چالش بزرگ در افغانستان است. حملات گروه‌های تروریستی منتسب به داعش تشدید شده و به خارج از کابل و شرق افغانستان گسترش یافته است. سازمان ملل ۱۵۲ حمله توسط این گروه را در ۱۶ استان بین ۱۹ اوت تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ در مقایسه با ۲۰ حمله در پنج استان در مدت مشابه در سال قبل ثبت کرده است.

وی افزود: این روند بر تقاضای مستمر جامعه بین‌الملل تأکید می‌کند که طالبان باید به مبارزه با تروریسم متعهد شوند و اطمینان حاصل کنند که افغانستان دیگر پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده نیست که نه تنها در افغانستان، بلکه در سراسر منطقه و فراتر از آن مسئول اعمال شنیع تروریستی بوده‌اند.

ارشادی گفت: جامعه جهانی باید همچنان بر ضرورت ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان تاکید کند. ما از طالبان انتظار داریم که گام‌های جدی را برای تضمین دولت فراگیر واقعی شامل همه گروه‌های سیاسی و قومی بردارند. در این راستا، ایران به تعامل با همه طرف‌ها در افغانستان، از جمله طالبان، برای رسیدگی به چالش‌های مختلف پیش روی این کشور ادامه می‌دهد. طالبان باید به تقاضای ایجاد یک دولت فراگیر که نماینده واقعی جامعه چند قومی افغانستان باشد، پاسخ دهد. طالبان همچنین باید به درخواست جامعه جهانی برای حمایت از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها توجه کنند.

وی افزود: ایران به مشورت با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه‌ای و بین المللی از جمله سازمان ملل ادامه می‌دهد تا به افغانستان در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات درازمدت کمک کند.

سفیر کشورمان در سازمان ملل در پایان، گفت: ما بر نقش حیاتی یوناما در ارتقای صلح و ثبات در افغانستان تاکید می‌کنیم و از تمدید ماموریت آن حمایت می‌کنیم. این وضعیت نیازمند یک مأموریت قوی یوناما برای کمک به مردم افغانستان و حفظ صلح و امنیت در آن کشور است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین