کد خبر: ۷۵۸۱۶
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۲:۵۵
مقامات قطری مطرح کردند؛
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: نخست‌وزیر قطر اعلام کرده است که مذاکرات سران اتحادیه عرب و گروه‌های سیاسی لبنان برای پایان دادن به بحران این کشور به بن‌بست رسیده است. به گفته وی در صورت شکست مذاکرات امکان ایجاد «سپاه صلح عربی» برای برقراری صلح در لبنان افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس بین الملل آفتاب، «شیخ حمد بن جاسم‌ بن جبر آل‌ثانی» روز سه شنبه ضمن اعلام این خبر که مذاکرات به بن‌بست نزدیک شده است تاکید کرد که او برای رسیدن به یک راه حل برای بحران سیاسی لبنان همچنان تلاش خواهد کرد. پس از اعلام این خبر، برخی احزاب لبنانی ابراز امیدواری کردند که اتحادیه عرب یک «سپاه صلح» برای برقراری امنیت و ثبات در لبنان ایجاد کند. 

در جلسه‌ای که پیش از سفر رهبران لبنانی به دوحه در بیروت تشکیل شد، قرار بر این شد که دو موضوع تشکیل دولت وحدت ملی و قانون انتخابات جدید، در قطر بررسی شود. تمامی رهبران لبنانی به جز سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله با هواپیمایی قطری بیروت را به مقصد دوحه ترک کردند. این رخداد که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بود باعث خوشحالی بسیاری از مردم لبنان شد.

بنا به نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط شبکه تلویزیونی NEW TV بیشتر مردم لبنان رهبران کشور را عامل نابسامانی‌ها و درگیری‌ها دانسته و ابراز ‌داشتند که در مدت عدم حضور آنها، لبنان حتما روزهای آرامی را خواهد داشت. برخی از مردم نیز در برابر فرودگاه بیروت تجمع کرده و تابلوهایی را با خود حمل کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «اگر توافق نکردید به کشور بازنگردید».

تاکنون بحث پیرامون قانون انتخابات نیز تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. طرفداران دولت معتقدند قانون انتخابات باید به گونه‌ای تنظیم شود که مناطق دایره انتخاباتی را تشکیل دهند. این در حالیست که احزاب مخالف می خواهند هر شهری دایره انتخاباتی خاص خود باشد.

«حسین الحاج حسن» از اعضای هیئت اعزامی حزب‌الله به قطر گفت: «ما موافقت کردیم که موضوع سلاح حزب‌الله در قطر بررسی شود ولی تعهدی ندادیم که این بررسی به نتیجه نیز ختم شود. اکنون در این مورد بحث و بررسی‌هایی صورت گرفته ولی رهبران جریان ۱۴ مارس قصد دارند از این بحث‌ها به نتیجه مورد نظر خود ‌برسند که این امر از نظر ما قابل قبول نیست».

در همین حال عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «باید پیش از هر اقدامی، رییس‌جمهور جدیدی برای لبنان انتخاب شود. این موضوع می‌تواند آغازی بر حل و فصل تمامی مشکلات سیاسی لبنان باشد». 

اپوزیسیون لبنان نیز از زبان میشل عون، رهبر جریان آزاد ملی با اظهارنظر موسی مخالفت کرده و ضمن ابراز تعجب از این سخنان تنها راهکار را تشکیل دولت وحدت ملی دانست.

بحران سیاسی لبنان که بیش از سه سال پیش با ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق این کشور آغاز شد دو هفته پیش با اقدام تحریک آمیز دولت تحت حمایت امریکا در برکناری فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت و غیرقانونی خواندن شبکه مخابراتی مقاومت به اوج رسید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین