کد خبر: ۷۵۸۲۵۳
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
کسانی که حتی نان شب هم ندارند و در پی غذا، آزادی و امنیتی مهاجرت می‌کنند. فقر در گذشته موجب جذب نیرو برای گروه‌های تروریستی می‌شد.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه انگلیسی گاردین در یادداشتی با اشاره به ۲۰ سال اشغال افغانستان توسط آمریکا نوشت: مردم این کشور در نتیجه قحطی و ناامنی ناشی از این اشغال چاره‌ای جز فرار از وطن خود ندارند.

روزنامه گاردین در این یادداشت با اشاره به زمستان‌های سخت در افغانستان و کمبود مواد غذایی و رنج مضاعف کودکان و زنان نوشت: بیش از ۵ میلیون کودک در سراسر این کشور در آستانه مواجهه با قحطی هستند، جوانان ناامید و میزان خودکشی در حال افزایش است.

گسترش سریع درگیری روسیه و اوکراین، بحران را بدتر کرده است. مردم و افغانستان از این بابت نگران اند که افزایش قیمت گندم که به بالاترین قیمت از سال ۲۰۰۸میلادی به بعد رسیده به قحطی بیشتر منجر شود. سازمان ملل متحد با شناخت مشکلات مردم افغانستان بزرگ‌ترین درخواست برای تشکیل صندوق کمک ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری را فراخوان داده است. اما در همین شرایط جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا دستور مصادره ۷ میلیارد دلار از پول مردم افغانستان در بانک‌های آمریکا، را داد.

آمریکا و متحدانش طی ۲۰ سال اشغال افغانستان کاری برای پیشرفت و توسعه این کشور نکردند. کابل هر روز بیشتر به کمک‌های انسان‌دوستان وابسته شد و ورشکستگی اقتصادی و فاجعه انسانی فعلی موید این وابستگی است.

آمریکا از افغانستان خارج شد، اما مسئولیت اشغال این کشور را برعهده نگرفت. در عوض جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا با تصمیم برای مصادره ۷ میلیارد دلار از پول مردم افغانستان باعث شد صف‌های طویل نان طولانی‌تر شده و کودکان بیشتری به دلیل سوءتغذیه و قحطی جان بسپارند. این جنایت علیه بشریت نباید فراموش شود.

سیاست بایدن به طالبان آسیبی نمی‌رساند بلکه مردم را متضرر می‌کند. کسانی که حتی نان شب هم ندارند و در پی غذا، آزادی و امنیتی مهاجرت می‌کنند. فقر در گذشته موجب جذب نیرو برای گروه‌های تروریستی می‌شد. احتمال دارد این وضع دوباره تکرار شده و در نتیجه آن خشونت بیشتر علیه زنان و قومیت‌ها منجر شود و چرخه فقر و پیماد‌های آن استمرار یابد.

این یادداشت با اشاره به اینکه دولت آمریکا احتمالا به این وضع واکنشی نشان نمی‌دهد نوشت: ممکن است از نظر کاخ سفید تروریسم، موجب بی‌ثباتی روسیه و چین شود یا فقط به معنای بدبختی برای مردم افغانستان باشد، اما در واقع منافع ژئوپلیتیکی آمریکا نیز نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط آمریکا تنزل می‌یابد.

بازماندگان حمله ۱۱ سپتامبر سزاوار همدردی و حمایت هستند، اما چرا مردم افغانستان که ۴۰۰ هزار نفر از آنان در ۲۰ سال اشغال کشورشان توسط آمریکا جان خود را از دست داده‌اند، باید این هزینه را بپردازند. مردم افغانستان چه زمانی خسارت دو دهه اشغال و تخریب کشور خود را دریافت می‌کنند؟

رویارویی نظامی روسیه و اوکراین بار دیگر توجه آمریکا و ناتو را به ویرانگری جنگ و الزام اخلاقی توجه به قربانیان آن جلب کرده است. مردم افغانستان غیر از همین همدردی مردم جهان با اوکراین نمی‌خواهند؛ در حالیکه برای کسب حقوق اولیه خود تقلا می‌کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین