کد خبر: ۷۵۸۹۷۵
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
در واکنش به باج‌خواهی روسیه در مذاکرات وین
معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا در یک‌ جلسه کمیته روابط خارجی سنای این کشور از تضمین‌خواهی اخیر روسیه در قبال تاثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط اقتصادی-تجاری‌اش با ایران انتقاد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی در یک جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره تضمین‌خواهی اخیر روسیه از آمریکا در زمینه عدم تاثیرگذاری تحریم‌های واشنگتن بر مسکو روی روابط اقتصادی‌تجاری‌اش با ایران، گفت: روسیه سعی می‌کند چیز‌های بیشتری دستش را بگیرد و خواسته‌هایش را در زمینه برجام [توافق هسته‌ای]گسترش می‌دهد و ما با بازی «بیایید معامله‌ای بکنیم» همراهی نمی‌کنیم.

اظهارات این مقام وزارت امور خارجه آمریکا هم‌زمان با برگزاری دور هشتم مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای مطرح می‌شود که دولت پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

به گفته طرفین مذاکرات، روند آغاز شده در وین پیش‌رفت چشم‌گیری داشته است، اما برخی مسائل هنوز نیازمند تصمیم‌گیری‌های نهایی هستند.

اخیرا سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره تحریم‌های جدید اعمال شده آمریکا علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین گفته بود: ما تضمینی می‌خواهیم که این تحریم‌ها به هیچ وجه روابط تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری مقرر در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد..

او در این باره ادامه داد: ما خواستار تضمینی کتبی شده‌ایم که روند فعلی آغاز شده توسط آمریکا به هیچ وجه به حق ما برای تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همکاری نظامی-فنی آزاد و کامل با این کشور اسلامی [ایران]آسیبی وارد نکند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت، طبق توافق هسته‌ای، روسیه و چین مجاز خواهند بود طبق مقررات عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای، به ایران در پیش‌برد برنامه هسته‌ای غیرنظامی‌اش کمک کنند و تحریم‌ها اثری بر این پروژه‌ها نخواهند داشت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در پی حمله روسیه به اوکراین، اخیرا برخی اشخاص و بانک‌های این کشور را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

این در حالی است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، پیش‌تر در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس درباره تضمین‌خواهی مسکو گفته بود، تحریم‌های اعمالی علیه روسیه ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

علاوه بر این، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اخیرا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا با توجه به این که وزیر امور خارجه آمریکا گفته است تحریم‌های اعمال شده بر روسیه ارتباطی با همکاری با مسکو در زمینه توافق هسته‌ای ایران ندارد، آیا آمریکا طبق درخواست مسکو، ضمانتی کتبی در زمینه عدم اثرگذاری این تحریم‌ها بر همکاری روسیه با ایران به دولت پوتین خواهد داد تا کار مذاکرات وین به پایان برسد، بیان کرد: من فکر می‌کنم ما باهم در این زمینه پیش‌رفت‌هایی داشته‌ایم. روسیه عضوی از گروه ۱+۵ است. من فکر نمی‌کنم کسی بر این عقیده باشد دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به نفعشان است. این رویکردی است که ما به این مذاکرات داریم و مطمئنا همان طور که وزیر امور خارجه دیروز گفت، ما بر این عقیده نیستیم که تحریم علیه آن‌ها ارتباطی با این هدف مشترک داشته باشد.

او در ادامه گفت: ما بر این باور نیستیم که روسیه بخواهد ایران یک سلاح هسته‌ای داشته باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین