کد خبر: ۷۶۴۸۸۷
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
وزیر اقتصاد با صدور این دستور که پرونده معوقات مالیاتی قبل از سال ۱۳۹۹ باید امسال خاتمه پیدا کند، تاکید کرد: اینکه چیزی از پرونده‌های ماقبل سال ۱۳۹۹ در پایان امسال وجود داشته باشد، به معنای ضعف عملکردی و نقصان مدیریتی خواهد بود.
آفتاب‌‌نیوز :

سید احسان خاندوزی ضمن تبریک به رئیس سازمان امور مالیاتی و مدیران کل استانی این سازمان بابت عملکرد ارزشمند و قابل دفاع خود در زمینه تحقق مصوبات و تکالیف قانونی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به رغم وجود مشکلات زیاد در مسیر مالیات ستانی اظهار امیدواری کرد، با توجه به افزوده شدن "کار ویژه" های جدید و برنامه‌های تحولی مد نظر ریاست جدید سازمان امور مالیاتی، بتوانیم شاهد افزایش کیفی عملکرد آن در سالجاری و سال‌های پیش‌رو باشیم.

وی با اشاره به دو کلید واژه مد نظر خود و دولت سیزدهم، یعنی حرکت به سمت "هوشمندی" و "عدالت" در نظام مالیاتی گفت: اگر نظام مالیات ستانی ما بتواند، تمام اهداف "کمی" مد نظر مجلس و دولت را برآورده کند اما نتواند، مالیات هوشمند و عادلانه‌ای را اخذ کند، بدون تردید، هم از منظر اهداف سیاست‌های کلان کشور و هم ارتباط با عامه فعالان اقتصادی، از اهداف خود دور مانده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برقراری ارتباط مناسب و اقناع فعالان اقتصادی، باعث تمکین بهتر آنها نسبت به قانون خواهد شد، تصریح کرد: بدین ترتیب، با هزینه بوروکراتیک کمتر و رضایتمندی بیشتر، مالیات ستانی خواهیم کرد و متعاقب آن میزان هزینه‌های ما برای شناسایی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

خاندوزی با یادآوری اینکه مالیات ستانی هوشمند، همیشه در دستورکار بوده است، خاطرنشان کرد: تمام اسناد بالادستی در این حوزه، اعم از برنامه‌های پنج ساله، سند تحول مالیاتی، برنامه‌های اعلامی وزرای اقتصاد و رؤسای پیشین جمهور و... همواره، مشحون از همین تعابیر و مکنونات بوده است، اما متأسفانه تا محقق شدن این آمال و خواسته‌ها، کماکان فاصله زیادی داریم.

وی با تأکید بر ضرورت تسریع در هوشمند سازی و رعایت عدالت در مالیات ستانی، ابراز داشت: جامعه و بویژه نخبگان، انتظار تحولاتی با سرعت بسیار بالا را دارد و ما باید خود را با این انتظارات هماهنگ کنیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: حتی اگر عملکرد ما نسبت دو یا پنج سال قبل، خیلی بهتر شده باشد نیز، باز، اگر نتوانیم با انتظارات جامعه، هماهنگ شویم و نتوانیم مقصود خود از تحول را مطابق با زبان جامعه، ترجمه کنیم، ممکن است، قضاوت نهایی مخاطب عام نسبت به تمام تلاش‌های ما، مطابق و متناسب انتظار نباشد.

به گفته خاندوزی، همکاران در مجموعه سازمان امور مالیاتی باید تلاش کنند از فرصت تغییر و تحول سازمانی، مدیریتی و اداری که به مدد شروع به کار دولت جدید ایجاد شده است، استفاده کنند و درخواستم از رئیس سازمان این است که برای این تحول، متر و معیارهای مشخصی تنظیم کند که ما بتوانیم عملکرد مدیران استانی را بر اساس آنها ارزیابی کنیم.

وزیر اقتصاد افزود: فرایندها باید به گونه ای باشد که ما عملکرد مدیران مالیاتی در استان‌ها را بر مبنای متر و معیار تحولی مد نظر وزارت اقتصاد بسنجیم

خاندوزی خواستار ارائه گزارشی بر مبنای معیارهای تحولی مد نظر رئیس سازمان امور مالیاتی از عملکرد استان‌های مختلف شد و بیان کرد: ما نیز مبنای خود را در تقویت و تقدیر مدیران یا احیاناً تجدیدنظر در مدیریت‌ها را مبتنی بر همین شاخص‌های عملکردی خواهیم گذاشت، چنانکه اگر لازم باشد، محکم از عملکرد دوستان، دفاع خواهیم کرد.

وی خطاب به مدیران مالیاتی سراسر کشور یادآور شد: شما خاطر جمع باشید، در صورت حرکت در صراط مد نظر وزارتخانه، حتماً مورد حمایت کامل ما قرار خواهید داشت.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: من پیش از این هم در جلسات از دوستان خواسته بودم فرایندهایی را که به ما امکان می‌دهد، اساساً با فرار مالیاتی کمتری روبرو باشیم، پیگیری کنند نه اینکه به جلوگیری از یک پرونده مشخص فرار مالیاتی بسنده نمایند.

خاندوزی یکی دیگر از نکات مورد نظر خود را مختومه کردن پرونده‌هایی دانست که در دوره‌های طولانی معطل مانده اند چرا که اساساً زیبنده نیست که ما با چنین حجمی از پرونده‌های معوق روبرو باشیم.

وی با صدور این دستور که پرونده معوقات مالیاتی قبل از سال ۱۳۹۹ باید امسال خاتمه پیدا کند، عنوان کرد: البته این اصلاً به این معنا نیست که ما از کیفیت بررسی‌های خود بکاهیم، اما اینکه چیزی از پرونده‌های ماقبل سال ۱۳۹۹ در پایان امسال وجود داشته باشد، به معنای ضعف عملکردی و نقصان مدیریتی خواهد بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به تاکیدات رئیس‌جمهور گفت: یک مسئله‌ای هست که شخص رئیس‌جمهور تأکید کردند من به شما ابلاغ کنم و آن توجه ویژه به حقوق فعالان اقتصادی خوشنام و خوش حسابی است که ممکن است در یک دوره مالیاتی با چالشی مواجه شده باشند اما مجموعه سوابق آنها نشان می‌دهد که باید از آنها حمایت کنیم و در این مسیر باید از حداکثر فرصت‌ها و امکانات قانونی استفاده کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه این مسئله که چه کسانی از سقف اختیارات قانونی شما برخوردار می‌شوند و چه کسانی خیر، بسیار مهم است، اظهار داشت: با نگاه کمک به فعالان اقتصادی خوش حساب، حتماً سهل گیری و کمک به مؤدی برای عبور از یک دوره مالی سخت و دشوار، حتماً باید در دستور کار شما قرار گیرد چون در نهایت و در یک نگاه بلند مدت، حضور و حفظ بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی، موجب افزایش درآمدهای مالیاتی خواهد شد، بنابراین ما نباید طوری عمل کنیم که فعال اقتصادی عطای کار را به لقای آن ببخشد و از کسب و کار بیرون رود.

وی اضافه کرد: در سوی دیگر، بخشی از فعالان اقتصادی قرار دارند که اتفاقاً تاریخچه فعالیتشان نشان می‌دهد، همواره درصدد تطویل رسیدگی‌ها به منظور سؤاستفاده از امکاناتی نظیر تقسیط بدهی و بخشودگی هستند؛ این دسته از فعالان اقتصادی هم باید کاملاً پیام تحول سازمان شما را دریافت کنند که دیگر زمان برای ادامه آن رویه‌ها وجود ندارد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه انعکاس این پیام در داخل سازمان به نحوی است که بتوانیم سر خود را بلند کنیم و بگوییم نسبت به قبل، مجموعه مشکلات و تخلفات در حوزه ممیزین مالیاتی به حداقل رسیده است، تصریح کرد: اصلاً برای دولت قابل قبول نیست، شاهد تخلفات ممیزان خودش باشد و سیاست قطعی ما، خاتمه همکاری ما با چنین افرادی است.

به گفته خاندوزی، بدنه سازمان باید این احساس را بکند که در فرایند نظارت و رسیدگی‌ها، این بار، با نظارت و شفافیت و دقت بیشتر و برخوردهای کاملاً حرفه‌ای و تخصصی مواجه خواهند بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به جدید بودن بخش اعظم مدیران مالیاتی در سال ۱۴۰۰ ابراز امیدواری کرد، این فضای نو و انگیزه جدید و انرژی تازه دمیده شده در شبکه، باید کمک کند، شاهد عملکرد قابل دفاع ویژه و دارای خروجی متمایز سازمان مالیاتی باشیم و این امری است که باید از سوی مخاطبان و مشتریان هم احساس شود و آنها معترف باشند سازمان امور مالیاتی نسبت به سال ۱۴۰۰ در مسیر نو شدن قرار گرفته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین