کد خبر: ۷۶۶۹۱۷
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰

انتخابات سرنوشت‌ساز فرانسه؛ ماکرون در برابر لوپن

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امروز (یکشنبه) در شرایطی میان مارین لوپن راستگرا و امانوئل ماکرون لیبرال برگزار می‌شود که این بار توجه فراوانی به میزان مشارکت مردمی می‌شود چرا که بسیاری از رای‌دهندگانی که به هیچ یک از این دو نامزد تمایلی ندارند، خیال ندارند در انتخابات شرکت کنند.
انتخابات سرنوشت‌ساز فرانسه؛ ماکرون در برابر لوپن
آفتاب‌‌نیوز :

پنج سال پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری، فرانسه امروز شاهد برگزاری دور دوم انتخابات با حضور همان دو نامزدی است که در سال ۲۰۱۷ با یکدیگر به رقابت پرداختند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه به مصاف مارین لوپن، رهبر حزب "اجتماع ملی" می‌رود. این نامزدها تضاد دیدگاه فراوانی دارند؛ ماکرون سیاستمداری میانه‌روتر که برای رای به شهرهای بزرگ متکی است، مقابل زنی قرار گرفته که به رای مناطق روستایی و شهرهای کوچک اتکا دارد.

شعب اخذ رای از ساعت ۸ صبح (ده و نیم صبح تهران) تا ساعت ۷ شب به وقت محلی فعال هستند و در برخی از شهرهای بزرگ هم اجازه رای‌گیری تا ۸ شب داده می‌شود. رای‌گیری در اراضی برون‌مرزی فرانسه انجام شده است و شعب اخذ رای در دیگر کشورهایی که جمعیت‌ فرانسوی بالایی دارند، بر پاست.

بعد از ساعت ۸ شب به وقت فرانسه، نتایج نظرسنجی‌های پس از انتخابات منتشر می‌شود و اندکی پس از آن، تخمین اولیه رسمی بر پایه شمارش اولیه منتشر می‌شود. بعد از آن، اطلاعات جدید به تدریج تا زمان تکمیل شدن، منتشر می‌شود. نتایج تقریبا قطعی تا روز دوشنبه مشخص نخواهد شد اما ممکن است تا پیش از آن هویت فرد پیشتاز معلوم شده باشد.

ماکرون و لوپن در جریان دور نخست انتخابات که دو هفته پیش برگزار شد، در میان ۱۲ نامزد پیشتاز شدند اما از کسب حداکثر رای بازماندند و انتخابات به دور دوم کشیده شد. از آن زمان، آنها در کارزارهایی در سراسر این کشور روی مسائل داخلی به ویژه مقابله با افزایش هزینه‌ خانوارها و مسائل خارجی نظیر مهاجرت تمرکز کرده‌اند.

این بار میزان مشارکت فرانسوی‌ها در انتخابات مورد توجه بیشماری قرار خواهد گرفت چرا که رای‌دهندگان مردد از صندوق‌ها دوری می‌کنند چون به هیچکدام از این نامزدها تمایلی ندارند. برخی از این دسته از رای‌دهندگان هم که خودشان را به حضور در انتخابات ملزم می‌دانند، احتمالا رای سفید خواهند داد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین