کد خبر: ۷۶۷۳۴۵
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱
معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت تدوین طرحی جامع و عملیاتی برای احیاء و توسعه جنگل‌های زاگرس و همچنین اقدامات فوری برای جلوگیری از تخریب‌های ناشی از آسیب‌های انسانی و طبیعی و حفاظت از جنگل‌ها در مقابل آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی در تابستان سال جاری تاکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمد مخبر پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه جنگل‌های زاگرس با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص مسائل و مشکلات این میراث طبیعی گفت: حل مسائل مرتبط با جنگل‌های زاگرس نیازمند اتخاذ تصمیمات ملی است.

وی از جنگل‌های زاگرس به عنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی یاد کرد و اظهار داشت: مجموعه جنگل‌های زاگرس، زیست‌بوم جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر است و نمی‌توان به سادگی از کنار مسائل و مشکلات ساکنان این مناطق عبور کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: برای حل مسائل و چالش‌های جنگل‌های زاگرس باید در کنار اقدامات فوری و عملیاتی، برنامه‌ها و طرح‌هایی را نیز به صورت زمانبندی شده برای توسعه این منطقه تدوین و با جدیت در دستورکار قرار دهیم.

به گفته مخبر، برای اجرای هرچه بهتر طرح‌ها و برنامه‌های مرتبط با حل مسائل و احیای جنگل‌های زاگرس لازم است مردم و جوامع محلی را به صحنه بیاوریم و از مشارکت جدی خود مردم و شرکت‌های دانش‌بنیان برای پیشگیری از تخریب جنگل‌های زاگرس و نیز توسعه این ناحیه بهره‌مند شویم.

وی از وزیر کشور خواست کارگروهی را با عضویت سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه‌های مرتبط جهت تدوین طرحی عملیاتی و همه‌جانبه برای پیشگیری از آسیب‌ها و توسعه جنگل‌های زاگرس تشکیل دهد و حداکثر ظرف مدت یک ماه برنامه‌ای جامع، عملیاتی و قابل اجرا در این خصوص به دولت ارائه دهند به گونه‌ای که وظایف استانداران و دستگاه های اجرایی به طور کامل مشخص باشد و اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح‌ها نیز برآورد شده باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه متاسفانه هم در شمال کشور و هم در جنگل‌های زاگرس با مسئله حریق مواجه هستیم، بر لزوم ایجاد و تقویت مرکز پایش جنگل‌های این مناطق تاکید و تصریح کرد: باید زمینه تامین و تجهیز ابزارها و امکانات مورد نیاز جهت پشتیبانی از برنامه‌های اطفای حریق و پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها را با مشارکت وزارتخانه‌های کشور، دفاع و دیگر دستگاه‌های مسئول فراهم کنیم.

در این جلسه که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نیز حضور داشتند، رئیس سازمان منابع طبیعی با ارائه گزارشی از وسعت و معرفی اقلیم جنگل‌های زاگرس خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد کل دام کشور در حوزه زاگرس است و ۴۰ درصد از نزولات جوی و ۷۰ درصد عشایر نیز در این ناحیه ساکن هستند.

در این جلسه همچنین گزارشی از برنامه‌های در دست اقدام جهت توسعه، احیاء و غنی‌سازی جنگل‌های زاگرس و نیز طرح‌های مرتبط با پیشگیری و مقابله با حریق و طرح‌های جنگلداری ارائه شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین