کد خبر: ۷۶۷۳۵۳
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰

ایران و عربستان به یادداشت‌تفاهم دست پیدا کردند

وزیر خارجه عراق به الجزیره گفت ایران و عربستان سعودی طی گفتگو در بغداد، به یک یادداشت‌تفاهم ۱۰ بندی دست پیدا کرده‌اند.
ایران و عربستان به یادداشت‌تفاهم دست پیدا کردند
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به سفر قریب‌الوقوع یک هیأت از تهران به بغداد، گفت جمهوری اسلامی ایران و عربستان به یادداشت تفاهم دست یافتند.

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق امروز دوشنبه تأکید کرد که مشکلات جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عراق درباره مسائل امنیتی، باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

حسین به شبکه خبری الجزیره گفت که در همین راستا قرار است بعد از عید سعید فطر، یک هیأت از جمهوری اسلامی ایران برای بررسی مسائل مختلف به ویژه مسائل امنیتی، به عراق سفر کند.

وی با بیان اینکه علتهایی که ترکیه برای توجیه عملیات نظامی خود در خاک عراق مطرح می‌کند، کافی نیست، حضور مستشاران آمریکایی در عراق را برای کمک به نیروهای این کشور دانست و گفت که این مسئله پس از توافق با دولت عراق صورت گرفته است.

وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه ایران و عربستان سعودی به یک یادداشت تفاهم ۱۰ بندی دست پیدا کرده‌اند، ادعا کرد که حمله به نیروهای آمریکایی در عراق به منزله «حمله به دولت و منافع ملی [عراق] است».

این در حالی است که پس از به شهادت رسیدن حاج قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی به دست آمریکا، پارلمان عراق اخراج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد.

این مصوبه در سال ۱۳۹۸ تصویب شد، ولی به خاطر کارشکنیهای برخی از سیاسیون عراقی و مانع‌تراشیهای آمریکا، به صورت کامل اجرایی نشده است. هر چند که آمریکاییها مدعی خروج از عراق شدند، ولی نظامیان این کشور تحت عنوان مستشار در عراق باقی مانده‌اند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین