کد خبر: ۷۶۸۰۱۴
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶
انتشار گزارش " پایبندی به توافقات کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه"
وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش جدیدی اذعان کرد که جمهوری اسلامی ایران فعالیتی در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای انجام نمی‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در گزارش ماه آوریل سال ۲۰۲۲ خود که " پایبندی به توافقات کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه" نام گرفته است، اعلام کرد که در طول سال ۲۰۲۱ که این گزارش تهیه شده است، ایران به گسترش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود از جمله نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته ادامه داد.

وزارت خارجه آمریکا در تدام ادعا‌های خود درباره پیشرفت برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران مدعی شد اگر ایران تصمیم به چنین کاری بگیرد، این‌ها فاکتور‌های کلیدی در مدت زمان مورد نیاز برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت یک سلاح یا ابزارهسته‌ای است.

این نهاد آمریکایی درعین حال اذعان کرد آمریکا همچنان ارزیابی می‌کند که ایران در حال حاضر فعالیت‌های مهم برای توسعه تسلیحات هسته‌ای را انجام نمی‌دهد.

در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده است که آمریکا نگرانی‌های جدی در مورد مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده احتمالی در ایران دارد.

آمریکا همچنین مدعی عدم همکاری ایران با تحقیقات پادمانی جاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده و ادعا کرده است که این امر نگرانی‌هایی را در رابطه با پایبندی ایران به تعهداتش برای پذیرش پادمان‌ها تحت ماده ۳ معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) ایجاد می‌کند.

در ادامه این گزارش آمریکا به توضیح در خصوص ارتباط ایران و آژانس انرژی اتمی پرداخته و مدعی شده است: از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی آژانس اتمی به دلیل تصمیم ایران برای توقف اقدامات فراتر از الزامات توافق جامع پادمانی به‌طور جدی تضعیف شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعا کرده است که متعهد به مسدود کردن مسیر ایران به سمت ساخت یک سلاح هسته‌ای است و با شورای حکام آژانس اتمی برای حل مسائل جدی با ایران همکاری خواهد کرد.

در این گزارش ادعا شده است: آمریکا به دنبال یک راه حل دیپلماتیک جامع برای حل نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران است. این راه حل باید بر اساس راستی آزمایی موثر بدست آید.

این در حالی است که سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی با هدف حل و فصل موضوعات در اسفند ماه ۱۴۰۰ توافق کردند در ادامه همکاری خود، همکاری‌ها و گفتگو‌های بین خود را سرعت بخشیده و تقویت کنند.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس، گفت: برای اینکه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران مؤثر باشد، باید بر «شرایط سیاسی» غلبه کرد و این امر به همکاری همه طرف‌ها بستگی دارد.

وی گفت که ارزش واقعی ترتیبات دسترسی موقت که از اسفند ۱۳۹۹ با سازمان انرژی اتمی ایران توافق و برقرار شده است، تنها در صورتی محقق می‌شود که برجام به جای خود بازگردد؛ زمانی که آژانس بتواند تمام داده‌های موجود در تجهیزات نظارتی خود، از جمله اطلاعات دوربین‌های موجود در سایت‌های هسته‌ای ایران را بازیابی کند.

از جمله موضوعاتی که مذاکرات یکساله وین برای احیای برجام را متوقف کرده، اصرار آمریکا بر تحریم سپاه و قرار دادن نام این ارگان در فهرست موسوم به «سازمان‌های تروریستی خارجی» است که از سال ۲۰۱۹ برقرار شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین