کد خبر: ۷۶۸۴۱۳
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱

شوک بزرگ اتحادیه اروپا به روسیه؛ نفت بایکوت می‌شود

انتظار می‌رود اعضای اتحادیه اروپا در هفته جاری با تحریم واردات نفت روسیه موافقت کنند.
شوک بزرگ اتحادیه اروپا به روسیه؛ نفت بایکوت می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

چنین اقدامی هفته‌هاست که مورد بحث است و آمریکا برای اتخاذ این تحریم، اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار داده تا تامین مالی روسیه را از طریق پرداخت پول واردات نفت و گاز این کشور، متوقف کند.

طبق گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقامات اروپایی آگاه، اتحادیه اروپا در تعطیلات آخر هفته به بحث در این باره ادامه می‌دهد و کمیسیون اروپا پیشنهاد نهایی را برای ارائه به سفرای اتحادیه اروپا به منظور تصویب آن، تدوین خواهد کرد. این سفرا قرار است روز چهارشنبه دیدار کنند و موافقت نهایی تا پایان هفته صورت خواهد گرفت.

هیچ نشانی از این که این تحریم تا چه حد جامع یا فراگیر خواهد بود، وجود ندارد، اما روشن است که نوعی تحریم در افق دیده می‌شود.

اتحادیه اروپا یک چهارم از نفت مورد نیازش را از روسیه دریافت می‌کند. تحلیلگران پیشنهاد کردند که اتحادیه اروپا نفت روسیه را به طور کامل تحریم کند که به ضرر مالی قابل توجه برای روسیه منتهی می‌شود و روسیه ممکن است خریداران کافی برای فروش نفتی که معمولا به اتحادیه اروپا می‌رود، پیدا نکند. چنین آسیب مالی به توانایی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای ادامه تامین مالی هزینه جنگ در اوکراین، آسیب می‌زند.

میخاییل خودورکوفسکی، صریح‌ترین منتقد کرملین هفته گذشته گفته بود: اگر پوتین جریان صادرات نفت و گاز را از اروپا به بازار‌های آسیایی تغییر دهد، بیش از نیمی از درآمدش از دست می‌رود. وی همچنین گفت: تحت چنین شرایطی آیا پوتین قادر خواهد بود به جنگ ادامه دهد و چه مدت می‌تواند تحت این شرایط به جنگ ادامه دهد. گفتن آن دشوار است، اما تصور می‌کنم ضربه بسیار جدی باشد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، همچنین پیامد‌های بلندمدتی هم وجود خواهد داشت. اگر روسیه پس از اعمال تحریم اتحادیه اروپا موفق نشود برای همه نفتی که تولید می‌کند، مشتری پیدا کند، در این صورت ممکن است تولیدش احیا نشود. روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت خام در جهان و بزرگترین صادرکننده نفت و فرآورده‌های نفتی است. پیش از نخستین موج تحریمها، بیش از نیمی از صادرات نفت روسیه به اتحادیه اروپا می‌رفت. از آن زمان میزان نفت روسیه که به اتحادیه اروپا می‌رود، کاهش پیدا کرده است و طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، صادرات روسیه ماه آینده کاهش بیشتری پیدا می‌کند و به دلیل تعطیلی چاه‌های نفت، این کاهش به سه میلیون بشکه در روز می‌رسد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین