کد خبر: ۷۶۸۴۲۷
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵

تولد توله‌های «ایران» و «فیروز» تا چند روز دیگر

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود روز ۱۰ اردیبهشت ماه توله‌های ایران - یوزپلنگ مرکز تکثیر یوز آسیایی پارک ملی توران - متولد شوند البته یکی دو روز تاخیر و یا تعجیل طبیعی به نظر می‌رسد.
تولد توله‌های «ایران» و «فیروز» تا چند روز دیگر
آفتاب‌‌نیوز :

حسن اکبری اظهارکرد: قبلا بارداری قطعی یوزپلنگ در اسارت را اعلام نکرده بودیم اما علائم ظاهری نشان از بارداری قطعی یوز ایرانی دارد و امیدواریم زایمان موفقی داشته باشد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: پیش‌ بینی ما این است که روز شنبه (۱۰ اردیبهشت) زایمان اتفاق بیفتد لیکن چنانچه تاخیر جزئی در زایمان داشته باشیم، طبیعی است. در حال حاضر کنترل وضعیت یوز با دوربین مداربسته توسط تیم دامپزشکی در جریان است.

وی افزود: در صورت زایمان موفق، این نخستین بار در جهان است که یوز آسیایی به‌صورت طبیعی در اسارت باردار و موفق به دنیا آوردن توله می‌شود.

به گفته اکبری در صورت سالم ماندن توله‌ها، می‌توانیم جمعیت یوز پلنگ را در شرایط نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بسیار بزرگی به حفظ ژن این گونه در خطر انقراض می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با شاره به اینکه کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان ، کرمان ، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی - که زیستگاه اصلی یوز هستند - تا به امروز مشاهده شده است، تصریح کرد: یوزها در هر بارداری دو تا شش توله به دنیا می‌آوردند و هر چند این فرایند به نوبه خود برای حفظ این گونه مهم از نظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین