کد خبر: ۷۶۹۰۲۷
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸

۶۶۲ هزار فقره چک برگشت خورد

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در اسفند ماه سال گذشته نشان می‌دهد که در این ماه معادل ۶۲۲ هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ معادل ۹.۶ و ۱.۲ درصد افزایش داشته است.
۶۶۲ هزار فقره چک برگشت خورد
آفتاب‌‌نیوز :

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در اسفند ماه سال گذشته بیش از ۷ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۲۹۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۱ و ۱۲.۶ درصد نسبت به ماه قبل افزایش دارد.

از سوی دیگر، حدود ۶.۴ میلیون فقره با ارزشی حدود ۲۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ ۱۱.۲ و ۱۴.۲ درصد افزایش دارد. در کنار چک‌های وصولی معادل ۶۲۲ هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به ترتیب با ۹.۶ و ۱.۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین در این مدت، در استان تهران بیش از ۲.۳ میلیون فقره چک با ارزشی معادل ۱۵۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول شده در تهران بیش از ۲.۱ میلیون فقره به ارزشی بالغ بر ۱۴۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و چک‌های برگشتی حدود ۱۸۱ هزار فقره به ارزشی بیش از ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.

میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل

علاوه بر این، در اسفند ماه سال گذشته در کل کشور بیش از ۶۰۳ هـزار فقـره چـک بـه ارزشی بیش از ۳۱ هـزار و ۹۰۰ میلیـارد تومان به دلایل کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده که درواقـع از نظـر تعـداد ۹۷ و از نظر ارزش نیز ۹۶.۶ درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

از سوی دیگر، در استان تهران حدود ۱۷۴ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۶.۱ و از نظر مبلغ نیز ۹۵.۹ درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.

چند درصد از چک‌های وصولی رمزدارست؟

همچنین، در این ماه در کل کشور بیش از ۶.۹ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد حدود ۶.۴ میلیون فقره عادی و بیش از ۰.۵ میلیون فقره رمزدار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۲.۴ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۷.۶ درصد را چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از ۵۰۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور، حدود ۲۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود ۲۳۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۳.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۴۶.۹ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

طبق این گزارش، در اسفند ماه سال گذشته در کـل کشـور حدود ۵۲۸ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود ۲۳۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۳.۳ و ۲۰.۳ درصد کاهش داشته است.

اما در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدو ۱۷۶ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بیش از ۱۶۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۵۰.۸ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۳.۳ درصـد)، اصفهان (۱۰.۲ درصد) و خراسان رضوی (۷.۳ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

همچنــین، ۷۷.۶ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۶۸.۹ درصــد)، اصفهان ( ۵.۱ درصد) و خراسان رضوی ( ۳.۶ درصد) وصول شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین