کد خبر: ۷۶۹۲۸
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۸:۲۴
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب- سرویس بین‌الملل: رئیس جمهور آینده آمریکا چه از جمهوری‌خواهان باشد چه از دمکرات‌ها، وارث مشکلات زیادی خواهد بود که از دوران ریاست جمهوری جرج بوش باقی مانده است.

شماری از تحلیلگران می‌گویند بوش کسری بی‌سابقه بودجه‌، اقتصادی راکد، هزینه‌های فزاینده مراقبت‌های بهداشتی و مستمری بگیران را از خود برجا خواهد گذاشت که از قدرت جانشین وی برای پیگیری سیاسیتهای ویژه خود خواهد کاست.

باراک اوباما نامزد دمکراتها در انتخابات ریاست جمهوری ‌مجموعه‌ای از برنامه‌های بلندپروازنه را ترسیم کرده که اجرای انها احتمالا به صدها میلیارد دلار اعتبار مالی نیاز دارد.

جان مک کین نامزد جمهوری‌خواهان نیز می‌خواهد کاهش ضریب‌های مالیاتی را که بوش بین سالهای 2001 تا 2003 عرضه کرده‌است به کاهش دائمی تبدیل کند و مالیات شرکت‌ها را بکاهد و قانون مالیات را تسهیل کند. این برنامه‌ها نیز سبب می‌شود از درامدهای دولت فدرال به میزان زیادی کاسته شود.

کسری بودجه آمریکا در دوره بوش به علت چندین مرحله کاهش مالیات افزایش یافته زیرا کاهش مالیات به کاهش درامدها منجر شده‌است. این در حالی است که دولت آمریکا در عراق و افغانستان درگیر جنگ است. این دو جنگ نیز ماهانه برای واشنگتن یازده میلیارد دلار هزینه دارد.

ممکن است بوش برای جانشین خود کسری بی‌سابقه‌ای به میزان پانصد میلیارد دلار برجا بگذارد. وی در سال 2001 وارث مازاد بودجه به میزان 128میلیارد دلار بود.

در دوره بوش نیز بدهی ملی دو برابر شده و به ده تریلیون دلار رسیده است.

دولت برای پرداخت اقساطی این مقدار بدهی سالانه باید دویست میلیارد دلار سود آن را بدهد که این مبلغ از بودجه دولت در بخشهای مختلف به استثنای بودجه وزارت دفاع، صندوق رفاه تامین اجتماعی و برنامه بهداشتی حمایت از افراد مسن، بیشتر است.

رئیس جمهور آینده همچنین وارث اقتصادی راکد است که قیمتهای بالای انرژی و رکود در بازار مسکن نیز بر شدت این مشکل افزوده است.

برایان رایدل کارشناس بودجه در موسسه «هریتج» گفت: «هر خانواده آمریکایی برای انکه این هزینه‌ها را تا سال دو هزار و هفده یعنی پایان دوره دوم ریاست جمهوری اوباما یا مک کین پوشش بدهد باید سالانه دو هزار دلار اضافی مالیات بپردازد».

وی گفت: «اگر بخشهای رفاه و تامین اجتماعی اصلاح نشود احتمالش ضعیف است که بودجه آمریکا باردیگر بتواند توازن خود را بازیابد».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x