کد خبر: ۷۶۹۵۹۶
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۵
کمیسیون اروپا خواستار تحریم کامل نفت روسیه شد
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد براساس طرح کمیسیون، کشور‌های عضو تا پایان سال جاری میلادی واردات نفت از روسیه را کاملا متوقف خواهند کرد و به این ترتیب، نفت روسیه را کاملا تحریم خواهد کرد. براساس این طرح، واردات نفت خام روسیه تا ۶ ماه آینده و محصولات نفتی فرآوری (تصفیه) شده تا پایان سال متوقف خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

همزمان روسیه حملات خود به خطوط راه آهن سراسری اوکراین را تشدید کرده است.

قرار است روز چهارشنبه کمیسیون اروپا طرحی برای تحریم نفت روسیه را به کشور‌های عضو اتحادیه پیشنهاد دهد. براساس این طرح ۲۷ کشور عضو به تدریج و تا پایان سال جاری میلادی وابستگی خود به نفت روسیه را به صفر خواهند رساند. البته قرار است دو کشور مجارستان و اسلواکی از این قاعده مستثنی شوند.

همچنین گفته می‌شود تعداد دیگری از بانک‌های روسیه هم از سوی اروپا تحریم خواهند شد و لیست افراد تحریمی هم گسترش می‌یابد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین طی سخنانی اعلام کرد روسیه باید هزینه هنگفت بازسازی اوکراین را بپردازد.

تحولات جنگ اوکراین در تاریخ چهارشنبه چهارم ماه مه (۱۴ اردیبهشت):

بایدن می‌گوید در مورد تحریم‌های بیشتر علیه روسیه با گروه ۷ گفتگو می‌کند

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که این هفته با دیگر رهبران اقتصاد‌های توسعه یافته جهان در گروه هفت (G۷) درباره تحریم‌های بیشتر احتمالی علیه روسیه صحبت خواهد کرد.

بایدن به خبرنگاران گفت: «ما همیشه آماده تحریم‌های بیشتر هستیم. من این هفته با اعضای G۷ در مورد آنچه که قرار است انجام دهیم یا ندهیم صحبت خواهم کرد.

لولا داسیلوا: زلنسکی و بایدن به اندازه پوتین در جنگ اوکراین مقصر هستند

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل می‌گوید ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و همتای روس او یعنی ولادمیر پوتین، مسئولیت یکسانی در قبال جنگ اوکراین دارند.

لولا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بوده در خصوص وضعیت اوکراین به مجله تایم گفت: «من می‌بینم که هر وقت زلنسکی صحبت می‌کند مورد حمایت قرار می‌گیرد و تمام نمایندگان اروپایی او را تشویق می‌کنند. این در حالیست که این مرد {زلنسکی} به اندازه پوتین مسئول جنگ است.»

داسیلوا همچنین بایدن را در پیش آمدن این شرایط مقصر دانست. رئیس جمهوری پیشین برزیل که احتمالا بار دیگر به قدرت باز خواهد گشت در این خصوص گفت: «جو بایدن باید از نفوذ سیاسی خود استفاده می‌کرد و با پوتین به صورت مستقیم گفتگو می‌کرد. بایدن می‌توانست از پیش آمدن این جنگ اجتناب ورزد نه اینکه با تحریک کردن این مسیر را تسهیل نماید.»

لولا داسیلوا همچنین سیاست گسترده تحریم کشور‌های جهان علیه روسیه را بی‌فایده دانست و افزود: «چنین تحریم‌هایی فقط اوضاع را بدتر می‌کند. امروز در جهان مردم به دلیل این جنگ باید مبلغ بیشتری برای قبض‌های خود بپردازند. در نتیجه شما کشور‌های مختلف را با این تحریم‌ها مجازات می‌کنید، شما بشریت را مجازات می‌کنید.»

وزیرخارجه اوکراین: اگر کشوری در اروپا از تحریم نفت روسیه حمایت نکند، در جنایات مسکو شریک است

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین از کشور‌های اروپایی خواست که از ممنوعیت خرید نفت روسیه حمایت کنند.

کولبا در یک پیام ویدیویی که در صفحه توییتر خود قرار داده خطاب به کشور‌های اروپایی گفت: «اگر کشوری در اروپا وجود دارد که به مخالفت با تحریم نفت روسیه ادامه دهد، دلیل خوبی وجود دارد که بگوییم این کشور در جنایات روسیه در خاک اوکراین شریک است.»

دیپلمات‌های سوئدی به سفارت این کشور در کی‌یف بازگشتند

توبیاس تیبرگ سفیر سوئد در اوکراین می‌گوید سفارت این کشور در کی‌یف کار خود را از سر گرفته است.

تیبرگ در حساب توییتری خود با اعلام این خبر اضافه کرد: «تیم سفارت به جایی که به آن تعلق داریم بازگشته. ما در کیف، از اوکراین و شهروندان قهرمان آن حمایت می‌کنیم؛ مردمی که از آزادی خود دفاع می‌کنند.»

هفته گذشته ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هفته گذشته گفته بود که هیئت‌های دیپلماتیک ۲۷ کشور دوباره در کی‌یف فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

مجارستان: نمی‌توانیم ازممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه حمایت کنیم

پیتر سیجاریتو، وزیر امور خارجه مجارستان می‌گوید کشورش نمی‌تواند از تحریم پیشنهادی اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه حمایت کند چرا که این سیاست امنیت انرژی بوداپست را با مشکل مواجه می‌کند.

سیجارتو در یک پیام ویدیویی که در حساب فیسبوکی خود به اشتراک گذاشته همچنین گفت: «مجارستان تنها در صورتی می‌تواند با این اقدامات موافقت کند که واردات نفت خام از روسیه از طریق خط لوله از تحریم‌ها مستثنی شود.»

رئیس جمهوری مکزیک: به تحریم‌ها علیه روسیه نمی‌پیوندیم

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک می‌گوید دولت او تحریم‌هایی را که به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین علیه مسکو وضع شده، اجرا نمی‌کند.

لوپز اوبرادور در یک کنفرانس خبری با اشاره به این مطلب اضافه کرد: «ما می‌خواهیم بی طرف بمانیم و به تحریم‌ها نمی‌پیوندیم.»

او همچنین از مسکو و کی‌یف خواست که با یکدیگر برای حل اختلافات خود گفتگو کنند.

دستگاه امنیتی ارتش اوکراین: روسیه ۹ مه در ماریوپل رژه نظامی برگزار می‌کند

سازمان امنیت ارتش اوکراین (گور) می‌گوید روسیه برای برگزاری یک رژه نظامی در روز ۹ مه در بندر ماریوپل آماده می‌شود. نهم مه، سالروز شکست ارتش آلمان نازی و تصرف برلین از سوی متفقین و به‌ویژه ارتش سرخ شوروی است.

به گفته این نهاد اطلاعاتی، سرگی کیرنکو، معاون مدیر اداره ریاست جمهوری روسیه برای برگزاری این مراسم وارد شهر ماریوپل شده است.

بندر استراتژیک ماریوپل بیش از دو ماه است که در محاصره کامل نیرو‌های روسیه قرار داد. کارخانه آزوف‌استال، آخرین سنگر نظامیان اوکراینی، با وجود مقاومت گسترده در حال تخلیه شدن از غیرنظامیان است.

روسیه: محموله‌های تسلیحاتی ناتو برای اوکراین، هدف مشروع ما است

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه درباره ارسال سلاح ناتو به اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری تاس آقای شویگو گفت ما حرکت محموله‌های مهمات را رصد می‌کنیم و هر سلاحی برای نیرو‌های مسلح اوکراین یک هدف مشروع برای ما است.

از زمان جدی شدن احتمال حمله روسیه به اوکراین در ماه ژانویه، کشور‌های عضو ناتو کمک‌های نظامی به اوکراین را به شدت افزایش دادند.

اتحادیه اروپا برای جلوگیری از سرایت جنگ اوکراین به کشور‌های همسایه، کمک‌های نظامی بیشتری در اختیار مولداوی قرار می‌دهد

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در جریان سفر به مولداوی از افزایش کمک‌های نظامی به این کشور کوچک شرق اروپا خبر داد.

آقای میشل در یک کنفرانس خبری در کیشیناو، پایتخت مولداوی دلیل این تصمیم را جلوگیری از سرایت جنگ اوکراین به کشور‌های همسایه توصیف کرد. برنامه افزایش کمک‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا به مولداوی چند روز پس انفجار عظیم با منشایی نامعلوم در جمهوری خودخوانده ترانس‌نیستریا اعلام می‌شود.

دستگاه اطلاعاتی اوکراین احتمال اشغال مولداوی برای تشدید حملات روسیه به جنوب اوکراین را مطرح کرده است.

مسکو ورود نخست وزیر ژاپن به روسیه را ممنوع کرد

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای ورود ۶۳ مقام دولتی ژاپن و ازجمله فومیو کیشیدا، نخست وزیر به این کشور را ممنوع اعلام کرد.

دستگاه دیپلماسی روسیه دولت ژاپن را به «به راه انداختن یک کارزار روس‌ستیزانه بی‌سابقه» متهم کرده است.

ژاپن از نخستین کشور‌های آسیایی به شمار می‌رود که حمله روسیه به خاک اوکراین را رسما محکوم کرد و به کارزار مجازات‌های اقتصادی بین‌المللی علیه مسکو پیوست.

اسقف اعظم روسیه یکی از اهداف تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا است

خبرگزاری فرانسه می‌گوید پاتریارک کیریل، سراسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه یکی از اهداف بسته ششم تحریم‌های کمیسیون اروپا علیه مسکو است.

پاتریارک کیریل، که از متحدان سنتی ولادیمیر پوتین به شمار می‌رود، یکی از حامیان جنگ روسیه علیه اوکراین است.

حاکمیت روسیه در سال‌های گذشته با وضع قوانین محافظه‌کارانه اجتماعی، از جمله اعمال محدودیت بر دگرباشان جنسی، همراهی جدی کلیسای ارتدوکس را به خود جلب کرده است.

روسیه: مزدوران اسرائیلی در گردان آزوف اوکراین حضور دارند

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادعا کرد «شماری از مزدوران اسرائیلی در گردان آزوف علیه نیرو‌های روسیه می‌جنگند.» مسکو این گروه شبه‌نظامی راست‌گرای افراطی را یک سازمان «نازی» توصیف می‌کند.

خانم زاخاروا روز چهارشنبه به اسپوتنیک گفت: «می‌خواهم چیزی را بگویم که مسلما سیاستمداران اسرائیلی نمی‌خواهند بشنوند، ولی احتمالا برایشان جالب خواهد بود. در اوکراین، مزدوران اسرائیلی در کنار جنگجویان گردان آزوف حضور دارند.»

در روز‌های گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای توجیه نازی بودن ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری یهودی‌تبار اوکران، ادعا کرد خون یهودی در رگ‌های هیتلر جریان داشته است. دولت اسرائیل به‌شدت به این سخنان واکنش نشان داد.

برگزاری رزمایش نظامی گسترده و ناگهانی در بلاروس

نیرو‌های نظامی بلاروس، همسایه شمالی اوکراین و متحد کلیدی روسیه، روز چهارشنبه یک رزمایش نظامی گسترده را آغاز کردند.

وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد هدف این رزمایش بررسی آمادگی خودرو‌های نظامی برای عملیات‌های سریع است. با این حال مینسک می‌گوید دلیلی برای نگرانی همسایگان وجود ندارد.

در روز‌های نخستین آغاز جنگ، بخشی از نیرو‌های روسیه از مرز بلاروس وارد اوکراین شدند.

سخنرانی اورزولا فن در لاین در پارلمان اروپا: نفت روسیه را کاملا تحریم کنیم، زنده باد اوکراین

رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در جلسه ویژه پارلمان اروپا با عنوان «آثار جنگ اوکراین بر اتحادیه اروپا» خواستار تحریم کامل نفت روسیه و افزایش کمک‌های گسترده بین‌المللی برای بازسازی ویرانی‌های جنگ شد.

کمیسیون اروپا همزمان بسته ششم مجازات‌های اقتصادی علیه اوکراین را به کشور‌های عضو تحویل داده است.

اورزولا فن در لاین گفت: «اوکراین از همین ماه برای گذران امور جاری به ۵ میلیارد یورو کمک مالی احتیاج دارد. اروپا به تنهایی از پس این هزینه‌ها بر نمی‌آید و از کشور‌های متحد، و به‌ویژه ایالات متحده برای مشارکت در کمک‌رسانی مالی به اوکراین تشکر می‌کند.»

رئیس کمیسیون اروپا خواستار بازسازی بنیادین اوکراین و تلاش برای ریشه‌کنی فساد در این کشور به منظور تبدیل اوکراین به قطب جذب سرمایه‌گذاری خارجی شد.

خانم فن در لاین سخنرانی خود را با عبارت «زنده باد اوکراین» به زبان اوکراینی پایان داد.

کمیسیون اروپا طرح تحریم نفت روسیه را به کشور‌های عضو پیشنهاد می‌کند

کمیسیون اروپا قرار است سه‌شنبه هفته آینده طرحی را برای تحریم نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به ۲۷ کشور عضو اتحادیه پیشنهاد کتد.

یک دیپلمات بلندپایه اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفت کشور‌های مجارستان و اسلواکی قرار است از شمول این طرح مستثنی شوند. این دو کشور از واردکنندگان عمده نفت روسیه به شمار می‌روند.

براساس این گزارش، طرح تحریم نفت روسیه در قالب ششمین بسته مجازات‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه مسکو تنظیم شده و قطع تدریجی واردات نفت از روسیه در شش ماهه دوم سال ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین