کد خبر: ۷۷۰۰۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱
در نشستی خبری مطرح شد

تا دو سال خطر بازگشت شدید کرونا وجود دارد / دستاورد‌ها حفظ شود

لزوم برنامه‌ریزی نظام سلامت کشور برای آمادگی مواجهه با پاندمی‌ها، خطر بازگشت شدید کرونا تا دو سال، اهمیت تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم و ... از جمله مباحث مطرح در نشست خبری برگزاری اولین همایش علمی جامع کووید19 بود که قرار است از سوی نظام پزشکی تهران بزرگ برگزار شود.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر داوود یادگاری نیا_ دبیر علمی اولین همایش جامع کووید۱۹ که از سوی نظام پزشکی تهران بزرگ برگزار می‌شود، گفت: با تشکیل اتاق فکر در نظام پزشکی تهران بزرگ دستاوردهای خوبی شکل گرفت. اگر به عقب بازگردیم می‌بینیم که بشر همواره درگیر بیماری عفونی بوده است یعنی بشر دائما در معرض خطر است. زمانی تصور می‌شد بیماری‌های عفونی در حال از بین رفتن است که این تصور غلطی بود.

وی افزود: تجربه کرونا نشان داد که کشورهایی که تجربه پاندمی‌هایی را داشتند، آمادگی نسبی مقابله داشتند و برخی کشورهای مترقی هم غافلگیر شدند. نیاز است در نظام سلامت کشور برنامه ریزی شود که همیشه برای پاندمی‌ها آماده باشیم و دچار کمبودهایی نظیر کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و... نشویم.

وی ادامه داد: با روندی که اتفاق افتاد یعنی واکسیناسیون و موج امیکرون، ایمنی نسبی جمعی ایجاد شد. خیلی از افراد در سطح دنیا پیش‌بینی می‌کنند که روند پاندمی می‌تواند رو به اتمام باشد اما بیماری به صورت اندمیک در می‌آید و اینکه تصور کنیم کووید۱۹ در نقطه‌ای کاملا از بین برود غلط است.

او تاکید کرد: در این راستا برنامه بازآموزی را درنظر گرفتیم تا از تجربیات این مدت استفاده کنیم و با کاهش بار بیماری، این کنفرانس حضوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست، دکتر حسین قناعتی_ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکار علمی این همایش، گفت: بحران کرونا بحرانی بود که نشان داد اگر بشر از اصول عالی مدیریت که در راس آن عدالت است، خارج شود، ممکن است چه ضربه‌هایی بخورد. آمریکا در این بحران آسیب‌ زیادی دید زیرا نگاه کلان به حوزه سلامت نداشتند. در کشور ما هم اگر توفیقی بوده است بر اساس برنامه ریزی‌های صحیح قبلی مانند خانه‌های بهداشت بوده است. اگر ضربه‌ای هم خوردیم به این علت بوده است که نگاه درمان محور داشتیم.

او ادامه داد: بحران غیرقابل پیش‌بینی است. آقای تدروس در سه ماه اول کرونا گفتند که فقط سطوح را تمیز کنید درحالی که بعدا مشخص شد سطوح کمترین عامل انتقال ویروس بوده و شدت آلودگی از طریق تنفس بوده است و این عجیب نیست. دو نفر از مسئولین ارشد کنترل کرونا در کشور گفتند که قرنطینه مربوط به قرون وسطی است و آنها هم نیتی نداشتند و آن زمان فکر می‌کردند درست می‌گویند.

قناعتی با اشاره به اینکه در مواجهه با بحران‌ها پایه علمی قوی نداریم،‌ تصریح کرد: ما بر اساس تجربه صرف کار می‌کنیم و بعدتر اتاق‌های فکر شکل گرفت تا میزان خطای تصمیم‌گیری مسئولین کاهش یابد. البته این گونه خطاها در همه کشورهای دنیا رخ داده است.

او بیان کرد: در بولتنی که مرکز تحقیقات وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۸ ارائه داده است گفته شده است که رمدسیویر،‌ فاویپیراویر و کلروکین در بحران و تغییر مشی بحران اثر جدی ندارند. این داروها بیمارستانی هستند و فقط در بیماران خاصی استفاده می‌شوند و احتیاجی به استفاده فراگیر نیست. مسئولین اما به این گزارش توجه نکردند و ۷۰۰ میلیون دلار پول کشور صرف این داروها شد؛ درحالی که می‌شد هزینه واکسن شود تا زودتر در دسترس مردم باشد.

وی با اشاره به اینکه ۵ درصد مقالات کووید۱۹ مربوط به ایران است،‌ گفت: این نشان دهنده فعالیت ما است ما از نظر کیفی عمده این مقالات حول درمان و دارو بوده است که نشان می‌دهد نگاه استراتژیک ما در تحقیق، درمان محور است.

او ادامه داد: اکنون ثابت شده است که هرگونه واکسنی که استفاده می‌شده اثرات نهایی خیلی متفاوتی نداشته است بلکه مهم استفاده از واکسن بوده است.

وی افزود: ما آمادگی خود را از دست نخواهیم داد و این تلقی که کرونا تمام شده باشد غلط است، بلکه پاندمی در حال تبدیل شدن به اپیدمی، اندمیک و... است. ما الان ظرفیت داریم به اندازه پیک پنجم بیمارستان ها را ساماندهی کنیم و باید از تجربیات پیشین استفاده کنیم.

وی گفت: در زمینه واکسیناسیون کار بزرگی انجام شد و در دانشگاه تهران ۱۱۷ درصد از جمعیت تحت پوشش، واکسیناسیون شدند و از توان خود برای پوشش سایر مناطق هم استفاده کردیم. متاسفانه از دز سوم چندان استقبال نشد که لازم است تشویق کافی مردم صورت گیرد تا نگاه آینده‌نگر داشته باشند. تا دو سال خطر بازگشت شدید کرونا وجود دارد پس لازم است که دستاوردهای خود را حفظ کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه نشست سید امیرپاشا طبائی_ معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ، درباره این همایش،‌ گفت: در راستای آموزش و نیاز جامعه پزشکی اولین همایش حضوری کووید۱۹ قرار است، برگزار شود. این همایش رایگان است و همه جامعه هدف می‌توانند در آن شرکت کنند و از این امتیاز استفاده کنند. این همایش تحت حمایت دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران،‌ تهران و شهید بهشتی و بقیه‌الله است.

وی افزود: این همایش در قالب ۱۴ پنل سخنرانی و در طی سه روز انجام می‌شود. در نظام پزشکی تهران بزرگ بیش از ۴۰ اتاق فکر داریم که اعضای هیئت علمی رشته‌های مختلف در آن حضور دارند که ایده‌های علمی ارائه می‌دهند و در این همایش هم درگیر هستند. در کنار همایش، تقدیر از شهدای سلامت و مسابقه عکاسی و نقاشی هم برگزار می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین