کد خبر: ۷۷۰۹۵۱
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴

لاوروف: روسیه خواهان جنگ در اروپا نیست

وزیر خارجه روسیه از اینکه سازمان ملل فرصت حل و فصل مساله اوکراین را از دست داد ابراز تاسف کرد.
لاوروف: روسیه خواهان جنگ در اروپا نیست
آفتاب‌‌نیوز :

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پس از دیدار با بدر البوسعیدی، همتای عمانی خود در مسقط گفت: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، فرصت را برای دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز درباره اوکراین از دست داد.

به گزارش اسپوتنیک، وی افزود: با کمال تاسف، این سازمان، از جمله دبیر کل آن، فرصت دستیابی به یک راه حل سیاسی را از دست دادند، در حالی که هفت سال است به کارشکنی و خرابکاری رژیم کی یف در قطعنامه 2202 شورای امنیت توجهی نمی‌کنند

لاوروف خاطرنشان کرد: روسیه علاقه مند به تخلیه همه غیرنظامیان از اوکراین است و افزود که سازمان ملل باید از اوکراین بخواهد که ممانعت از تخلیه غیرنظامیان از منطقه عملیات نظامی را کنار بگذارد. ما همچنان به باز کردن کریدورهای بشردوستانه ادامه می دهیم و مردم همچنان از آنها عبور می کنند، اگرچه ما علاقه مندیم که شاهد خروج همه غیرنظامیان از این مناطق باشیم. با در نظر گرفتن علاقه‌ای که آنتونیو گوترش (دبیر کل سازمان ملل متحد) نشان داد، به او توصیه کردیم که درخواست‌های خود را به مقامات کی‌یف بفرستد و خواستار توقف ممانعت از خروج غیرنظامیان از مناطق عملیات نظامی شود.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: غرب با اعمال تحریم‌ها علیه مسکو، سیاست تهاجمی را علیه اقتصاد جهانی دنبال می‌کند. این ممنوعیت‌ها تنها در یک روز زنجیره‌های حمل‌ونقل راحت و تدارکات را که سال‌هاست وجود داشته‌اند، از بین برد. ما معتقدیم که این یک سیاست کاملاً تهاجمی در رابطه با اقتصاد جهانی، تجارت جهانی همه کشورها است.

وی با بیان اینکه اقدامات روسیه به هیچ وجه بر مشکلاتی که هم اکنون جهان با آن دست به گریبان است از جمله مسائل جهانی غذا تاثیری نداشته و نمی تواند داشته باشد، خاطرنشان کرد: این سیاست تحریمی غرب است که پشت این مشکلات است.

لاوروف تاکید کرد: روسیه خواهان جنگ در اروپا نیست، اما این کشورهای غربی هستند که مدام می گویند مسکو "نیاز به شکست دارد". اگر نگران دورنمای جنگ در اروپا هستید، ما مطلقاً این را نمی‌خواهیم، ​​اما توجه شما را به این واقعیت جلب می‌کنم که این غرب است که دائماً اصرار دارد که روسیه باید در این شرایط شکست بخورد.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه علاوه بر کشورهای غربی، خریداران بسیاری از منابع انرژی نیز دارد، خاطرنشان کرد که غرب اکنون باید هزینه بیشتری برای انرژی بپردازد و دلایل گرانی را برای مردمش توضیح دهد. ما تعداد کافی خریداران منابع انرژی خود را داریم، با آنها کار خواهیم کرد. در مورد غرب، باید بهای بسیار بالاتری از آنچه به روسیه پرداخت می کند، بپردازد و همچنین باید به مردم خود توضیح دهد که چرا آنها فقیرتر می شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین