کد خبر: ۷۷۰۹۷۶
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹

۸۶ میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن

در حالی که بار‌ها اعلام شده تاکنون صادرات نان به دلیل پرداخت یارانه به این صنف ممنوع بوده، آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد در سال گذشته حاکی از صادرات بیش از ۸۶ میلیون دلار نان از ایران است.
۸۶ میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن
آفتاب‌‌نیوز :

به تازگی قیمت آرد صنف و صنعت آزاد شد و در پی آن قیمت محصولات آردی از جمله ماکارونی و نان فانتزی افزایش یافت. دولت یکی از دلایل اصلی حذف این یارانه را قاچاق آرد و محصولات آن و در نتیجه هدررفت یارانه اعلام کرده است. در همین راستا اخیرا آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد بررسی شد.

در سال ۱۴۰۰ کل محصولات تولید شده با آرد گندم که از ایران صادر شده دو میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۷۲ تن به ارزش ۴۷۰ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۲۵ دلار بوده است. با توجه به اینکه کل صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته ۴۸.۶ میلیارد دلار بوده، صادرات محصولات گندمی یک درصد از کل صادرات ایران بوده است.

اما نکته عجیب در این آمار، صادرات نان است. در سال گذشته ۹۴هزار و ۷۷۳ تن انواع نان به ارزش ۸۶ میلیون و ۵۵۶ هزار دلار از ایران صادر شده و این در حالی است که بارها اعلام شده صادرات نان به دلیل دریافت یارانه ممنوع است.

حتی اخیرا در پی حذف یارانه آرد صنف و صنعت، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم (نان‌های فانتزی) تهران گفته بود که با این افزایش قیمت‌ها حتما تقاضای نان‌های فانتزی کاهش می‌یابد و برای سرپا ماندن تولیدکنندگان پیشنهاد داد صادرات نان‌های صنعتی آزاد و مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برطرف شود.

بنابراین مشخص نیست این صادرات چگونه انجام شده و به نظر می‌رسد گمرک و وزارت صمت باید در این زمینه شفاف سازی کنند.

گفتنی است که سال گذشته دولت گندم را کیلویی ۵۰۰۰ تومان از کشاورز می‌خرید و با پرداخت یارانه، آن را ۲۷۰۰ تومان به صنف و صنعت عرضه می‌کرد، اما امسال این یارانه حذف و قیمت هر کیلو گندم ۱۲ هزار تومان تعیین شد. بر این اساس قیمت انواع آرد و محصولات مربوط به آن نیز تغییر کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین