کد خبر: ۷۷۱۲۷۴
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶

معامله آمریکا و مصر بر سر پرونده‌های بین المللی

منابع مصری اعلام کردند که مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان سفر خود به قاهره درباره کمک به حل بحران‌های مصر از جمله بحران انرژی و غذا و سد النهضه به مسئولان مصری اطمینان داد و در مقابل واشنگتن به تعهداتی از سوی مصر درباره پرونده‌های بین المللی مثل بحران با روسیه، اوضاع در اراضی اشغالی و پرونده حقوق بشر دست یافت.
معامله آمریکا و مصر بر سر پرونده‌های بین المللی
آفتاب‌‌نیوز :

منابع مصری اعلام کردند: سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به مصر صفحه جدیدی در روابط دو کشور به ویژه بعد از تنش‌ها درباره پرونده حقوق بشر مصر و موضع قاهره درباره حمله روسیه به اوکراین است. مصر به دلیل حمله روسیه به اوکراین با بحران کمبود گندم و فرآورده‌های نفتی مواجه است و مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید کرده که از قاهره در این بحران حمایت می‌کند.

به گزارش العربی الجدید، این منابع درباره بحران سد النهضه اعلام کردند: عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر از مشاور امنیت ملی آمریکا نخواست مستقیما وارد مداخله شود. سالیوان خود این موضوع را مطرح و اعلام کرد که آمریکا از مصر در این پرونده حمایت می‌کند.

بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که آخرین تحولات پرونده سد النهضه بررسی شده است و سیسی بر موضع ثابت مصر درباره لزوم رسیدن به یک توافق قانونی الزام آور برای آبگیری سد النهضه برای حفظ امنیت آبی مصر و تحقق منافع مشترک سه کشور تأکید کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که این کشور قدردان تلاش‌های مصر برای تحقق صلح در منطقه و نقش اصلی آن در آتش‌بس میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی و طرح‌های بازسازی غزه است.

این منابع اعلام کردند: این تعهدات در قبال تعهداتی از سوی سیسی بود و در رأس آن دوری از روسیه در سایه بحران میان واشنگتن و مسکو به دلیل حمله روسیه به اوکراین است. آمریکا معتقد است که هم‌پیمانان استراتژیکش از جمله مصر باید در پادگان این کشور باشند.

در بیانیه ریاست جمهوری مصر درباره این دیدار آمده است: مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید جو بایدن، رئیس جمهور این کشور بر اهمیت و قدرت ائتلاف مصر و آمریکا و تلاش واشنگتن برای تقویت روابط با قاهره در سایه نقش مصر در خاورمیانه به عنوان ستون اصلی امنیت و ثبات در این شرایط حساس را منتقل کرد. از جمله پرونده‌های اصلی که سالیوان در دیدار با سیسی به آن پرداخت و در بیانیه ریاست جمهوری مصر به آن اشاره نشده است پرونده حقوق بشر است. سیسی اقداماتی را که دولت مصر اخیرا اتخاذ کرده مثل دعوت به مذاکرات سیاسی ملی با حضور برخی شخصیت‌های مخالفان و آزادی برخی زندانیان سیاسی و عفو سیاسی برای سالیوان توضیح داد.

براساس بیانیه آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی درباره سفر سالیوان به مصر وی در دیدار با سیسی و مسئولان ارشد مصری درباره عواقب جهانی حمله روسیه به اوکراین و حمایت واشنگتن از نیازهای قاهره درباره امنیت، غذا و سوخت گفتگو کرد.

هیئت‌ها درباره هماهنگی درخصوص مسائل منطقه‌ای و اهمیت پیشرفت چشمگیر در زمینه حقوق بشر در مصر گفتگو کردند. بیانیه مصر درباره این دیدار صحبت درباره حقوق بشر را نادیده گرفت و تنها اعلام کرد که مذاکرات درباره تحولات مسئله فلسطین و بحران سد النهضه است.

در این دیدار سیسی تأکید کرد که حل پرونده فلسطین براساس اصول بین المللی می‌تواند واقعیت جدیدی را ایجاد کرده و افق گسترده‌ای را برای صلح، اعتماد و همکاری و توسعه در خاورمیانه افتتاح کند.

یک دیپلمات سابق مصری اعلام کرد: نظام عبدالفتاح سیسی به خوبی می‌داند با چه برگ برنده‌هایی با طرف آمریکایی بازی کند. این برگ برنده‌ها نقش این کشور در حفظ امنیت در اراضی فلسطینی و نشان دادن خود به عنوان مبارز علیه تروریسم است.

این منبع اعلام کرد: درحال حاضر چیزی که برای آمریکا مهم است صف کشیدن هم پیمانانش علیه روسیه است. برای همین سفر سالیوان به مصر تلاشی برای تضمین دوستی سیسی با واشنگتن است. سفر سالیوان به مصر مقدمه‌ای برای سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه است. قرار است وی به اسرائیل سفر کند و در آنجا رهبران کشورهای عربی گردهم آیند که یکی از این رهبران احتمالا سیسی باشد.

این منبع اعلام کرد: در سایه بحرانی که در جهان به دلیل وابستگی به نفت روسیه به وجود آمده است دولت آمریکا و هم پیمانانش در اروپا تلاش می‌کنند تا آن را با منابع دیگری در خلیج (فارس)، لیبی و مصر تعویض کنند برای همین به تلاش‌های دیپلماتیک با کشورهای فعال در منطقه مثل مصر، عربستان و امارات می‌پردازند که قرار است رهبرانش در نشست سران در اراضی اشغالی با ریاست بایدن شرکت کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین