کد خبر: ۷۷۱۴۱۸
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶

کشف آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند

سرپرست هیئت باستان‌شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره چی از کشف آرامگاهی از دوره سلوکی در این محوطه باستانی خبر داد که احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ‌های دوره سلوکی است.
کشف آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند
آفتاب‌‌نیوز :

محسن جانجان (سرپرست هیئت باستان‌شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره چی) گفت: تپه نقاره چی تپه‌ای مدور با ارتفاع حدود ۸متر است که در جنوب شرقی نهاوند ودر بین باغ‌های میوه قرار دارد.

این باستان‌شناس افزود: با توجه به نزدیکی این تپه با محوطه لائودیسه به منظور یافتن ارتباط بین شهر لائودیسه دوره سلوکی و گور دفن شده در این تپه که در گزارش ناصرالدین شاه نیز به آن اشاره شده انجام این برنامه ضروری به نظر می‌رسید.

او با بیان اینکه اسکندر مقدونی با هدف یونانی کردن ایران معلم، هنرمند، مورخ، تاجر و… را به همراه خود به ایران آورد، تصریح‌کرد: سلوکی‌ها نیز از این شیوه اسکندر پیروی کردند و شهر‌های متعددی بنا نهادند که شهر نهاوند از نمونه شهر‌های دوره سلوکی است که در گذشته لائودیکیا نامیده می‌شد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی خاطرنشان ساخت: با توجه به کمبود آثار دوره سلوکی در ایران، از وجود معماری شهر‌های یونانی و آداب رسوم تدفین آن‌ها اطلاعی نداریم بنابر این کشف معبد لائودیسه و یا آرامگاه یک سردار و یا ساتراپ سلوکی می‌تواند سرنخی برای شناخت معماری و آئین تدفین سلوکی‌ها در ایران و تاثیرپذیری احتمالی آن‌ها از ایرانی‌ها باشد.

جان جان در پایان گفت: کشف این آرامگاه از دوره سلوکی که احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ‌های (شهربان های) دوره سلوکی است می‌تواند در روشن شدن زوایای تاریکی از دوران سلوکی به باستان‌شناسان کمک شایانی کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین