کد خبر: ۷۷۱۵۲۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: ریشه مشکلات اقتصادی فعلی کشور، ربطی به دولت رئیسی ندارد و ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی دولت تدبیر و امید است.
آفتاب‌‌نیوز :

هادی بیگی نژاد اظهار داشت: قیمت ارز در سال ۹۲ و آغاز کار دولت تدبیر و امید حدود ۳ هزار تومان بود. از یاد نمی‌بریم که، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی دولت سابق در آن زمان مصاحبه کرد و گفت قیمت ارز کمتر از ۳ هزار تومان منطقی نیست و نباید اینگونه باشد. قیمت ارز با ناکارآمدی‌های دولت تدبیر و امید به ۳۰ هزار تومان افزایش یافت.

وی متذکر شد: نتیجه سوء تدبیر دولت روحانی در زمینه ارز منجر به کاهش ارزش پول ملی کشورمان شد، به گونه‌ای که ارزش پول کشورمان به حدود یک دهم کاهش یافته است. سایر کالا‌ها نیز متناسب با قیمت ارز رشد می‌کند. گرانی‌های فعلی تا حد زیادی نتیجه اقدامات اشتباه اقتصادی است که در دولت سابق اتفاق افتاد.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ریشه مشکلات اقتصادی فعلی کشور، سوءمدیریت‌های دولت گذشته است و نمی‌توانیم بگوییم که در گذشته هیچ اتفاقی نیفتاده، از این رو باید اقدامات اشتباهی را که در گذشته رخ داده به خوبی برای مردم تبیین کنیم. دولت روحانی اعلام می‌کرد ما ارز به میزان کافی داریم و به هر فردی حتی کسانی که سفر تفریحی می‌رفتند، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌داد. نتیجه این رویکرد غلط آن شد که میزان ذخایر ارزی در کشورمان کاهش یافت، قیمت ارز به شدت افزایش یافت و دولت روحانی مجبور شد پایه پولی را بالا ببرد و به سمت چاپ پول رفت که این کار هم نقدینگی و تورم را تشدید کرد.

بیگی‌نژاد با تاکید بر اینکه مردم باید به این مسئله توجه کنند که گرانی‌های فعلی ربطی به دولت رئیسی ندارد و این گرانی‌ها ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی دولت تدبیر و امید است، تصریح کرد: در دولت روحانی ما ارز را از بازار به قیمت ۲۸ هزار تومان خریداری می‌کردیم و آن را به قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکننده گندم می‌دادیم. واردکنندگان، گندم و نهاده‌های دامی را با ارز ترجیحی وارد می‌کردند و توقع آن بود که کالا‌های اساسی با قیمت پایین به دست مردم برسد، اما اینگونه نبود. تفاوت ارز آزاد و ترجیحی بسیار زیاد بود و همین مسئله بسیاری از افراد را وسوسه کرد و باعث شد که هم فساد به وجود آید، هم شکاف طبقاتی ایجاد شود و هم کالا‌ها به قیمت ارزان به دست مردم نرسد.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تفاوت ارز آزاد با ارز ترجیحی بسیار زیاد است و مشخص است کسانی که از این طریق منافعی داشتند و رانتخوار بودند، از این سیاست ارزی دولت ناراحت هستند و درباره شرایط کشور جوسازی می‌کنند.  بنده به مسببان وضع موجود و کسانی که در دولت قبلی حامیان دولت تدبیر و امید بودند، می‌گویم ایرادی ندارد که به سیاست دولت رئیسی انتقاد داشته باشند، اما باید به مردم بگویند که ارز ۳ هزار تومانی را تحویل گرفتند و به قیمت ۳۰ هزار تومان به دولت سیزدهم تحویل دادند. آنان باید بگویند در هشت سال گذشته چه کار‌هایی انجام دادند. هر مشکلی که الان داریم، نتیجه اقدامات غلطی است که از دولت روحانی به ارث رسیده است.

وی یادآور شد: از زمانی که دولت سیزدهم آغاز به کار کرده است، رئیس جمهور به دنبال آن است در اقتصاد ثبات ایجاد کند، اما این مسئله مستلزم آن است که در وهله اول قیمت کالا‌ها به ارزش واقعی خودشان برسند و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، این ثبات به وجود نمی‌آید. اگر قیمت ارز ثابت شود، انتظار داریم در سال آینده ثبات اقتصادی در کشورمان به وجود آید.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر بتوانیم پایه پولی را کنترل کنیم و ارزش پول ملی را حفظ کنیم، باعث می‌شود در سال آینده ثبات اقتصادی را شاهد باشیم و دولت سیزدهم به دنبال تحقق این مسئله است. ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی شدنی نیست و دولت حمایت معیشتی از مردم را هم مدنظر دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
1
6
...مثلا تو نماینده ای؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
1
9
اقای پروفسور ، گرانی چطور به رئیسی ربط ندارد ؟ مگه همین 2روز قبل قیمت مرغ و تخم مرغ لبنیات را صددرصد افزایش نداد؟ چاپلوسی وتملق و... . توهم بهتره بجای این ...استعفا داده وبرگردی به روستای ...خودت
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین