کد خبر: ۷۷۱۶۲۵
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵

تشکیل جلسه ستاد ویژه رفع موانع با حضور مخبر

جلسه ستاد ویژه رفع موانع، تقویت و توسعه شرکت‌های دانش بنیان با محوریت وزارت نیرو بعدازظهر امروز (یکشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و بر بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان در راستای بهینه سازی آب و برق در کشور تاکید شد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزیر نیرو و معاون علمی و فناوری رییس جمهور برگزار شد، گفت: بهره گیری از تجهیزات و دستگاه های قدیمی در نیروگاه ها و همچنین اتلاف انرژی در بخش مصارف خانگی و صنعتی باعث شده تا چند برابر نیاز، برق در کشور تولید شود که قاعدتاً با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان می توان در مسیر بهینه سازی تولید و مصرف انرژی در کشور و همچنین جلوگیری از خاموشی ها و قطعی برق در ساعات اوج مصرف حرکت کرد.

وی خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم در بحث خدمات و تجهیزات و نیروگاه ها و همچنین نحوه مصرف برق در کشور در مسیر دانش بنیان حرکت کنیم قطعا در سالهای آتی نیازی به ساخت نیروگاه های جدید برق نخواهیم داشت و در عین بالا رفتن راندمان، کسری ها در منازل، کارخانه های بزرگ و بخش کشاورزی را جبران خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین کاهش قیمت تمام شده و صرفه جویی در زمان و بهبود کیفیت خدمات را از مزایای بهره گیری از شرکت های دانش بنیان در صنعت آب و برق کشور برشمرد و گفت: بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان نیاز به یک تغییر ریل در کشور بویژه در بخش ها و وزارت خانه های فنی و خدماتی دارد.

مخبر همچنین از معاون علمی و فناوری رییس جمهور خواست تا پس از مشخص کردن وظایف و تکالیف وزارتخانه های مختلف در راستای دانش بنیان سازی، یک برنامه اجرایی بصورت برنامه ریزی زمانبندی شده و گزارش از اقدامات و فعالیت های دولت در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دانش بنیان تهیه کند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به برخی الزامات مورد نیاز برای حضور قوی تر شرکت های دانش بنیان در حوزه انرژی کشور، تصریح کرد: باید با اصلاحات ساختاری در جهت حکمرانی شرکت های دانش بنیان در حوزه آب و برق گام برداریم که پس از دستیابی به این مهم، وزارتخانه نیرو می تواند به الگویی برای سایر بخش های دولت تبدیل شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها بر بکارگیری شرکت های دانش بنیان در حوزه توزیع اقلام و کالاهای اساسی به منظور کاهش قیمت تمام شده مصرف کننده تاکید کرد.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز در این جلسه گفت: با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور ریل گذاری فعالیت های وزارتخانه نیرو برای سالهای آتی در راستای بهره گیری از ظرفیت های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و بصورت یک برنامه مستمر تهیه شده است.

وی با بیان اینکه با همکاری وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعالیت مجموعه شرکت های دانش بنیان در صنعت آب و برق بصورت چشمگیری افزایش داشته است، تصریح کرد: با این اقدامات علاوه بر ایجاد کسب و کارهای نوین، نرخ اشتغال زایی و رشد اقتصادی کشور افزایش خواهد داشت.

وی با اشاره به اثرات حضور شرکت های دانش بنیان در صنعت آب و برق و جلوگیری از اتلاف انرژی در کشور افزود: با همکاری مجموعه شرکت های دانش بنیان در زمینه ساخت و تغییرات در کولرهای آبی می توان تا ۵۰ درصد مصرف برق و ۳۰ درصد مصرف آب و در مجموع ۶ هزار مگاوات کاهش و ۶ میلیارد دلار صرفه جویی اقتصادی داشت.

در این جلسه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از چگونگی اجرای رویکردهای تحولی و اهداف اصلی برنامه توسعه دانش بنیان در حوزه توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی، بومی سازی حلقه های استراتژیک و ایجاد تقاضا برای شرکت های موجود و همچنین شکل دهی به پارادایم های نوآورانه و حمایت از پروژه های پرچم دار ملی در صنعت آب و برق ارایه شد.

از جمله موارد و رویکردهای مهم توسعه دانش بنیان در صنعت آب و برق می توان به راه اندازی پارک علم و فناوری نیرو، تقویت و توسعه نهاد تخصصی مالی در صنعت آب و برق، راه اندازی کارخانجات نوآوری، راه اندازی شتاب دهنده ها و تقویت واحدهای تحقیق و توسعه، کانون های منطقه ای زیست بوم نوآوری نیرو، واگذاری حق بهره برداری از نتایج فعالیت های تحقیقاتی، استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها، حمایت از توسعه فناوری و بازارسازی محصولات دانش بنیان، بهینه سازی آب، انرژی و محیط زیست، طرح های پیشران صنعت آب و برق، دانش بنیان کردن وزارت نیرو و مشارکت و حمایت وزارت نیرو از فعالیت های دانش بنیان اشاره کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین