کد خبر: ۷۷۱۶۴۲
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳

در حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: ما در حال احصاء چندین موضوع مهم در داخل ستاد حقوق بشر برای تعامل با سازمان‌های مردم نهاد هستیم و درصددیم میز فعال سمن‌ها را در ستاد حقوق بشر تشکیل دهیم.
در حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم
آفتاب‌‌نیوز :

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، امروز دوشنبه در «نشست تخصصی و تعاملی با سازمان‌های مردم نهاد دارای مقام مشورتی»، که با حضور مقاماتی از وزارت امور خارجه و وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: برنامه ریزی کلیدی و ارتباط تنگاتنگ با سازمان های مردم نهاد، فعال کردن ظرفیت‌ها و بهره برداری، بکارگیری موثر از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد، یک مولفه کلیدی و اثرگذار در برنامه‌های ستاد حقوق بشر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غریب آبادی افزود: ما به صورت اصولی یک جامعه مردم نهاد قوی در ایران داریم؛ ولی در حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم. امروز وقتی از حقوق بشر صحبت می کنیم، پدیده ای است که با تمامی ابعاد زندگی ما سرو کار دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: اگر بتوانیم ارتباط و تعامل نزدیکی بین سمن ها و نهادهای حقوق بشری کشور برقرار کنیم، از این منظر که هم توانمندی و ظرفیت سازمان های مردم نهاد تقویت شود و هم از ظرفیت آنها دستگاه های ما استفاده کنند و دستگاه های اجرایی در قبال مطالبات سمن‌ها پاسخگو باشند و این اقدام بسیار بزرگی خواهد بود.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در خصوص ویژگی های سمن ها، گفت: سمن ها یا در سطح ملی و یا در سطوح منطقه ای و بین المللی فعالیت می کنند. امیدواریم شاهد فعالیت سمن هایی باشیم که از سطح ملی به سطوح منطقه ای و بین المللی فعالیت خود را گسترش داده باشند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان های مردم نهاد در عرصه بین المللی در حوزه حقوق بشر حرف اول را از منظر ارتباطات عمومی با سطح جامعه می زنند. هر جا کشورها وارد شدند برچسب سیاسی می خورند، ولی شاکله اساسی در افکار عمومی در جهان را چه در داخل و چه در خارج از کشور، سازمان های مردم نهاد شکل می‌دهند.

غریب آبادی همچنین گفت: در شورای حقوق بشر همانطور که به کشورها فرصت اظهارنظر در موضوعات حقوق بشری داده می شود، به سازمان های مردم نهاد نیز فرصت اظهار نظر داده می شود در گزارش یو پی آر و کمیته‌های مبتنی بر معاهدات نیز سمن ها نقش و مسئولیت معادل کشورها دارند. در حالی که این سطح از مشارکت در سایر سازمان های بین المللی وجود ندارد و این حاکی از اهمیت موضوع حقوق بشر و اهمیت نقش سازمان‌های مردم نهاد در حوزه حقوق بشر است.

دبیر ستاد ستاد حقوق بشر با بیان اینکه معتقدم سازمان های مردم نهاد دارای شخصیت حقوقی هستند، ادامه داد: باید شرایط را فراهم کنیم که سمن‌ها از یک نقش کارآمد، موثر و قوی برخوردار باشند.

وی یادآور شد: اگر یک جامعه کارآمد و حرفه‌ای از سازمان های مردم نهاد در حال فعالیت باشند، در نهایت نفع آن به جمهوری اسلامی ایران برمی گردد. شاید سمن ها ما را پاسخگو نمایند، اما باید توجه داشت که این واقعیت امروز جامعه ما و جامعه بین المللی است که دولت ها باید هم به مردم خود و هم به افکار عمومی پاسخگو باشند، البته زمینه پاسخگویی و توجه ویژه به این امر در کشور ما فراهم است.

غریب آبادی در ادامه با تاکید بر اهمیت حضور سمن ها در عرصه های داخلی و بین المللی، گفت: برنامه ریزی ما در ستاد حقوق بشر این است که سازمان های علاقمند به موضوعات مرتبط حقوق بشری و فعالیت در داخل و خارج را هم حمایت کنیم و هم تعامل نزدیک با آنها داشته باشیم.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه‌، افزود: ما در حال احصاء چندین موضوع مهم در داخل ستاد حقوق بشر برای تعامل با سازمان های مردم نهاد هستیم. درصددیم میز فعال سمن‌ها را در ستاد حقوق بشر تشکیل دهیم. از تشکیل این میز، سه هدف را دنبال می کنیم، یک؛ برقراری تعامل نزدیک با سازمان های مردم نهاد. دوم؛ برقراری ارتباط سمن‌ها با دستگاه‌های اجرایی و سوم؛ تقویت ظرفیت سازی سمن هایی که قصد فعالیت در حوزه بین المللی دارند.

وی گفت: ستاد حقوق بشر آمادگی دارد به سازمان های مردم نهادی که به دنبال کسب مقام مشورتی هستند، کمک کند تا بتوانند در سطح بین المللی فعالیت های خود را توسعه بدهند.

غریب آبادی با اشاره به گفت‌وگوهای دوجانبه حقوق بشری با سایر کشورها، گفت: چرا همیشه دولت ها، در مورد حقوق بشر باید گفتگو کنند؟ چرا این گفتگو در خصوص موضوعات مورد علاقه حقوق بشری تسری به حوزه رسانه ها، محافل آکادمیک، دانشگاه‌ها و سازمان های مردم نهاد تسری داده نشود؟ ما در حال برنامه ریزی برای برگزاری اولین نشست گفتگوهای حقوق بشری در سطح سمن ها با برخی کشورها در ایران هستیم. الان مقدمات این کار انجام شده و در حال پیگیری است. برنامه ستاد، فراهم کردن زمینه فعالیت سمن ها در این حوزه است.

وی در ادامه به برنامه ریزی دیگر در ستاد حقوق بشر اشاره کرد و گفت: در اجلاس های شورای حقوق بشر موضوعات مختلفی در دستور کار است و متاسفانه شاهد حضور کمرنگ سمن ها هستیم. باید موانع این حضور را برطرف سازیم. سمن هایی که مشکل دارند، به ما اطلاع دهند تا این موانع را برطرف سازیم.

در ادامه این نشست ، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی سمن‌ها نیز طی سخنانی از آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری و تعامل با سمن‌‎ها خبر داد.

عباسی، معاون وزیر کشور و رییس سازمان اجتماعی نیز دیگر سخنران این نشست بود.

همچنین، نمایندگان سازمان‎های مردم نهاد دارای مقام مشورتی نیز در بخشی از این نشست به طرح برخی نظرات و پیشنهادات پرداختند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین