کد خبر: ۷۷۱۸۳۵
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴

ارتش روسیه به بن‌بست خورد/ عقب نشینی مسکو از خارکیف

ارتش اوکراین اعلام کرد که نیرو‌های روسیه از منطقه خارکیف عقب نشینی کرده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

در حالیکه «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین مدعی شده است که عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به بن‌بست رسیده است، نیروهای دفاعی اوکراین نیز مدعی شده‌اند که نظامیان روس از منطقه «خارکیف» عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گزارش یاهونیوز، اوکراین مدعی شده است که با گذشت ۸۰ روز از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، پیشرفت‌های مسکو در شهرهای اوکراین چندان چشمگیر نبوده است و از آن‌جایی که روسیه نتوانسته «کی‌یف» پایتخت اوکراین را تصرف کند و با مقاومت شدیدی در شمال این کشور روبرو شده است، ارتش روسیه تلاش‌های خود را در شرق اوکراین به ویژه منطقه دونباس متمرکز کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، اوکراین مدعی شده است که قلمرو خود در شمال شرقی این کشور را از روسیه بازپس گرفته است و نیروهای روسیه را از خارکیف که دومین شهر بزرگ اوکراین است، بیرون رانده است.

طبق این گزارش، امروز (دوشنبه)، «اوله سینگوبف» فرماندار منطقه‌ای خارکیف در صفحه تلگرام نوشت که ارتش گردان ۲۲۷ اوکراین، تابلویی را در مرز ایالتی مجدداً بازسازی کردند و این نشان می‌دهد که نیروهای پوتین از این منطقه خارج شدند و در این خصوص گفت: «ما از همه که خطر کردند و اوکراین را از دست مهاجمان روس آزاد کردند، تشکر می‌کنیم».

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است که سربازانی را نشان می‌دهد که در اطراف یک تابلو با رنگ‌های پرچم اوکراین گرد هم آمده‌اند و این نشان می‌دهد که زمینی که در آن‌جا ایستاده‌اند را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

زلنسکی گفته است: «زمانی قطعاً خواهد رسید که مردم اوکراین کاملاً روسیه را وادار می‌کنند که حقیقت را به رسمیت بشناسد» و هشدار داده است که مسکو در جنگ اوکراین به «بن‌بست» رسیده است.

خبر خروج نیروهای روسیه از خارکیف در حالی منتشر شده است که وزارت اطلاعات انگلیس مدعی شده است که روسیه احتمالاً یک سوم نیروهای تهاجمی خود که به اوکراین اعزام کرده را از دست داده است.

واحد اطلاعات ارتش انگلیس روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که روسیه احتمالاً حدود یک سوم از نیروهای زمینی خود را که در اوکراین مستقر کرده، از دست داده و عملیات این کشور در منطقه دونباس هم شتاب خود را از دست داده و به طور قابل توجهی از برنامه عقب است.

وزارت دفاع انگلیس در توییتر نوشت: علی‌رغم پیشروی‌های کوچک اولیه، روسیه نتوانسته در ماه گذشته به دستاوردهای ارضی قابل توجهی دست یابد و در عین حال همچنان دچار سطوح بالایی از فرسایش است.

از طرف دیگر، «میرچا جوآنا» معاون دبیرکل ناتو گفته است که اوکراین هم‌اکنون در جایگاه شکست روسیه و پیروزی در جنگ اوکراین قرار دارد و به خبرنگاران گفت: «حمله ظالمانه روسیه در حال از دست دادن سرعت خود است. با حمایت چشمگیر میلیارد دلاری، حمایت نظامی و مالی و انسانی متحدان و شرکا، ما می‌دانیم که با شجاعت مردم اوکراین و ارتش و با کمک ما، اوکراین می‌تواند در این جنگ پیروز شود».

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری‌های دونباس لوهانسک و دونتسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و هدف آن‌ را محافظت از افرادی عنوان کرد که برای مدت هشت سال در معرض قلدری و نسل‌کشی رژیم کی‌یف بوده‌اند.

در حالی درگیری‌ها در اوکراین ادامه دارد که کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا با عرضه تسلیحات سنگین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، به آن دامن می‌زنند. آمریکا و انگلیس پیشتاز کشورهای تحریک‌کننده اوکراین برای ادامه جنگ با روسیه هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین