کد خبر: ۷۷۲۰۰۱
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
معاون درمان وزارت بهداشت:

ذخیره ۵۰ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور / توصیه تزریق دُز چهارم برای سنین ۷۰ سال به بالا

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود وجود ندارد.
ذخیره ۵۰ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور / توصیه تزریق دُز چهارم برای سنین ۷۰ سال به بالا
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سعید کریمی در یک برنامه تلویزیونی با موضوع اقدامات وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون و مقابله با کرونا گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد مراجعین و بستری شدگان مشکوک، محتمل و قطعی کاهش یافته و وضعیت کشور در حالت نسبتا با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشورمان نزولی شده است.

کریمی با اشاره به افزایش موارد ابتلا و آمار بیماران در سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا، آفریقای جنوبی گفت: خوشبختانه رتبه کنونی کشور در سطح دنیا کاهش یافته و در رتبه ۳۹ قرار گرفته در حالی که در چندین ماه گذشته همواره جز ده کشور اول در رتبه بندی تعداد موارد ابتلا قرار داشته‌ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص تزریق دز چهارم واکسن کووید گفت: در حال حاضر توصیه تزریق دز چهارم برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا ضعف سیستم ایمنی با فاصله چهارماه از تزریق نوبت سوم صورت می گیرد.

وی افزود: کارکنان حوزه نظام سلامت و افرادی که در تماس مستقیم با بیماران هستند با فاصله ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق نوبت سوم می توانند دوز چهارم را تزریق نمایند.

کریمی در خصوص واکسیناسیون کودکان نیز گفت: در حال حاضر تزریق واکسن برای کودکان ۵ تا ۱۸ سال برای دو نوبت توصیه می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: کنترل شیوع کرونا با عنایت خداوند، حمایت های مقام معظم رهبری، همراهی مردم، مداخلات موثر دولت و عزم ملی و رعایت شیوه نامه ها و نتیجه همکاری همه ارکان کشور بوده است.

کریمی در خصوص اینکه چرا وضعیت فعلی ایران نشان از کاهش قابل توجه ابتلا و خصوصا میزان فوت دارد گفت: اقدامات اساسی در کشور برای کنترل کرونا صورت گرفت از جمله وسعت واکسیناسیون، سرعت واکسیناسیون، بازه زمانی انجام آن و مصونیت ناشی از واکسن، نوع واکسن های مورد استفاده در کشور که غالباً ویروس تضعیف شده و یا پروتئین پایه بوده از جمله دلایل اصلی کنترل کرونا در کشور است.

وی افزود: الزام به رعایت پروتکل های درمانی مصوب کمیته علمی در بیمارستان ها، واکسیناسیون به موقع اطفال، انجام محدودیت های هوشمند و افزایش اطلاعات ما از بیماری و افزایش تجربه های درمانی از دیگر دلایل موفقیت در کاهش آمار مرگ و میر است.

وی در خصوص ذخیره واکسن در کشور گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود وجود ندارد.

کریمی در خصوص صادرات واکسن گفت: مطالعات صورت گرفته و نتایج پژوهش ها به مراجع علمی دنیا ارائه شده و مقدمات صادرات واکسن نیز فراهم است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع که پاندمی کووید-۱۹ پایان نیافته است و همواره امکان بروز سویه های جدید و تهدید های آتی وجود دارد، گفت: نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همچنین پدیدار شدن سویه جدید است به طوری که واکسن های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی کافی نداشته باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، کریمی با اشاره به تغییر سیاست ها براساس وضعیت اپیدمی گفت: نکته مهم انعطاف پذیری در پاسخ دهی به شرایط است. حفظ ارتباط با مردم و ارائه اطلاعات و هشدارهای صحیح و به هنگام، ضامن سلامت مردم و تداوم همکاری جامعه با سیستم بهداشت و درمان است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین