کد خبر: ۷۷۲۰۹۳
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
از اف-۳۵ تا اس ۴۰۰؛

شروط ترکیه برای موافقت با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

شروط ترکیه برای موافقت با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو شامل لغو تحریم‌های وضع شده در پی خرید اس-۴۰۰ از روسیه و همچنین محکومیت «پ‌ک‌ک» توسط این دو کشور می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

ترکیه برای موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو خواسته‌های زیادی دارد، از جمله لغو تحریم‌های وضع شده علیه آنکارا برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه و همچنین اضافه شدن مجدد به برنامه جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵.

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، در پانزدهم ماه مه، فنلاند و سوئد رسما اعلام کردند که می‌خواهند عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شوند و این کار، نیازمند موافقت همه اعضای ناتو است. اما ترکیه اعلام کرد که با این درخواست موافقت نخواهد کرد، چرا که هلسینکی و استکهلم «موضع صریح و شفافی» علیه «حزب کارگر کردستان(پ‌ک‌ک)» و «جبهه آزای‌بخش خلق انقلابی» ندارند؛ گروه‌هایی که آنکارا آن‌ها را سازمان‌های تروریستی می‌نامد.

سوئد و فنلاند سابقه اعطای پناهندگی سیاسی به شهروندان ترکیه، خصوصا کردهایی که از مناقشه داخلی گریخته‌اند، دارد؛ اقدامی که برای آنکارا قابل پذیرش نیست. به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، رهبری ترکیه می‌خواهد که سوئد و فنلاند «پیش از عضویت در ناتو، نه تنها پ‌ک‌ک، بلکه زیرمجموعه‌هایش را نیز به صورت علنی محکوم کنند».

ترکیه همچنین خواستار آن شده است که فنلاند و سوئد و دیگر کشورهای اروپایی محدودیت‌های صادرات تسلیحات را که در پی عملیات «عملیات چشمه صلح» در ۲۰۱۹ علیه ترکیه وضع شد، لغو کنند. حمله نظامی ترکیه به شمال شرقی سوریه که آنکارا آن را «عملیات چشمه صلح» می‌خواند، با هدف عقب راندن «یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ)» از مرزهای ترکیه و ایجاد یک منطقه امن برای تشویق پناهجویان سوری به بازگشت به خانه انجام شد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که کشورش همچنین می‌خواد فنلاند و سوئد محدودیت‌های تجاری وضع شده علیه ترکیه را لغو کنند.

اما به گفته یکی از منابع بلومبرگ، لیست درخواست‌های ترکیه به همین چند مورد محدود نمی‌شود.

بلومبرگ نوشته است: ترکیه می‌خواهد مجددا در برنامه جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ قرار بگیرد؛ (برنامه‌ای) که ترکیه سال گذشته با خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه از آن حذف شد. از میان دیگر درخواست‌های برجسته ترکیه از آمریکا می‌توان به درخواست خرید ده‌ها فروند جنگنده اف-۱۶ و کیت تعمیر جنگنده‌های فعلی آنکارا اشاره کرد.

آنکارا همچنین می‌خواهد که واشنگتن تحریم‌هایی که به دلیل خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه علیه ترکیه وضع کرد را لغو کند.

با این حال، منابع بلومبرگ این احتمال که مخالفت ترکیه با عضویت این دو کشور در ناتو از روابط آنکارا با مسکو سرچشمه می‌گیرد را مردود خواند. روسیه، فنلاند و سوئد را از عضویت در ناتو بر حذر داشته و اعلام کرده که به راحتی با این مسئله کنار نخواهد آمد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین