کد خبر: ۷۷۲۳۰۸
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰

پرتاب موفق فضاپیمای بوئینگ پس از دو بار شکست

فضاپیمای استارلاینر بوئینگ سرانجام چند ساعت پیش، اوایل بامداد جمعه ۲۰ مه به وقت اروپا، در مسیر خود برای اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی به مدار رسید. این موفقیت پس از دو تلاش ناموفق قبلی این شرکت حاصل شد.
آفتاب‌‌نیوز :

فضاپیمای استارلاینر بوئینگ محصول همکاری‌های شرکت بوئینگ و ناسا است و هدف آن تجاری کردن سفر به فضا است.

مارک ناپی، معاون رئیس شرکت بوئینگ که بر برنامه استارلاینر نظارت می‌کند، گفت: «سفینه فضایی در شرایط عالی است. امروز واقعا احساس خوبی دارد و ما به وسیله نقلیه اعتماد زیادی داریم. "

این پرواز آزمایشی برای بوئینگ است تا نشان دهد که آیا کپسول خودرانش قادر است این فضاپیما را در ایستگاه فضایی فرود آید. پرواز امروز آزمایشی و بدون حضور فضانوردان و سرنشین بود. اگر ماموریت امروز به خوبی انجام شود، بوئینگ در مرحله بعد پرواز با فضانوردان ناسا را آغاز خواهد کرد.

دو پیشران این فضاپیما امروز نتوانستند موفق ظاهر شوند، اما در انتها فضاپیما توانست با کمک گرفتن از بقیه پیشران‌ها پرتاب موفقی داشته باشد. این فضاپیما از کیپ کاناورال در ساعت۶:۵۴ بعد از ظهر ۱۹ مه به وقت آمریکا و از سواحل فلوریدا سفر خود را آغاز کرد.

سرعت فضاپیما ۱۷۵۰۰ مایل در ساعت است. فضاپیما سپس در کنار ایستگاه فضایی خواهد ماند تا پس از دریافت چراغ سبز از سوی ناسا در ایستگاه فضایی لنگر بیندازد.

بازگشت این فضاپیما نیز آزمون بزرگی است. استارلاینر پس از چند روز توقف از ایستگاه خارج می‌شود، سپس راهی زمین می‌شود تا در غرب ایالات متحده به زمین بنشیند.

کتی لودرز، معاون مدیر عملیات فضایی ناسا، قبل از پرواز به خبرنگاران گفت: «این یک نقطه عطف و بسیار مهم برای ماست، اما هدف از این عملیات تنها یادگیری و آموختن برای مراحل بعدی است، این تنها یک شروع است.»

بوئینگ در دو تلاش قبلی برای انجام پرواز آزمایشی بدون خدمه به ایستگاه فضایی تلاش کرده بود و شکست خورده بود.

اولین تلاش برای پرواز، در دسامبر ۲۰۱۹، به دلیل یک مشکل نرم افزاری به اشتباه انجامید. ساعت داخل کپسول برای ۱۱ ساعت خاموش بود. کنترل‌کننده‌های زمینی برای برقراری ارتباط با فضاپیما مشکل داشتند و در انتها مجبور شدند بدون اتصال به ایستگاه فضایی به مأموریت پایان دهند.

بوئینگ در کنار ناسا حدود ۱۸ ماه را صرف رفع مشکلات نرم افزاری، مرور تمام ۱ میلیون خط کد و بررسی رفع مشکلات کرد. سرانجام، فضاپیما در ژوئیه ۲۰۲۱ به سکوی پرتاب بازگشت، اما ساعاتی قبل از پرتاب، مهندسان متوجه شدند که ۱۳ دریچه ۱۳ دریچه از ۲۴ دریچه اکسید کننده در سیستم پیشران فضاپیما باز نشدند.

بوئینگ و ناسا پس از ماه‌ها خبر دادند که این مشکل را حل کرده اند و آماده پرواز مجدد هستند.

ناسا در سال ۲۰۱۴ قرارداد‌هایی را با بوئینگ و اسپیس ایکس برای توسعه فضاپیما‌هایی با قابلیت پرواز فضانوردان تحت برنامه خدمه تجاری خود منعقد کرد. در ابتدا انتظار‌ها بر این بود که بوئینگ ابتدا به دلیل سال‌ها حضور و فعالیت در بخش هوانوردی بتواند زودتر از اسپیس ایکس، پرواز‌های فضایی خود را آغاز کند، اما در عمل اینگونه نشد و اسپیس ایکس مأموریت آزمایشی بدون خدمه خود را در مارس ۲۰۱۹ و اولین مأموریت خدمه خود را در سال ۲۰۲۰ انجام داد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین