کد خبر: ۷۷۲۳۲۸
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰

امام جمعه شیراز: آمریکا و اروپا می‌خواهند همه لذت‌ها در همین دنیا باشد

امام جمعه شیراز گفت: یکی از تفاوت‌های مبنایی کار ما با تمدن اروپا و آمریکا این است که آن‌ها اصرار دارند این جا دنیا نباشد و آخرتشان باشد و همه لذت‌ها همین جا باشد.
امام جمعه شیراز: آمریکا و اروپا می‌خواهند همه لذت‌ها در همین دنیا باشد
آفتاب‌‌نیوز :

نماینده، ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه هرکاری باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد، گفت: پیوست فرهنگی یعنی ما تولید را افزایش دهیم، ولی حرص را افزایش ندهیم.

آیت الله لطف الله دژکام در دیدار با معاون دادستان کل کشور اظهار کرد: تلاش‌های زیادی که صورت می‌گیرد، ارزشمند است و باید انجام شود؛ لازم است، اما کافی نیست، برای اینکه آن جهت فرهنگ سازی را نتوانسته‌ایم دنبال کنیم. از جمله کار‌هایی که در قسمت پیشگیری دستگاه قضایی می‌شود بر روی آن کار کرد تبیین آیه‌های اخلاقی است که جلوی خیلی از جرایم مانند دزدی‌ها و اختلاس‌ها را می‌گیرد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: البته هیچگاه ما به آن حد ایده‌آلی که در ذهن تصور می‌کنیم نمی‌رسیم واقعیت همیشه با ایده آل‌ها فاصله دارد، اما اصل این قضیه شدنی است که ما بگوییم یک سیستم در تولید و توزیع و خدمات اجتماعی داریم که متناسب با آن نگاه جهان بینانه اصیل است، باید روی این هم کار شود.

دژکام یادآور شد: در نگاه دوستان در رده‌های مدیریتی باید انسان شناسی را توسعه دهیم، این نگاه اسلام به دنیا و اسلام به انسان را یک مقداری پیش ببریم تا به یک نتیجه مطلوبی برسیم، البته "کشور‌های آن طرف خط" خیلی فشار می‌آورند که ما در این کار موفق نشویم. یکی از تفاوت‌های مبنایی کار ما با تمدن اروپا و آمریکا این است که آن‌ها اصرار دارند این جا دنیا نباشد و آخرتشان باشد و همه لذت‌ها همین جا باشد، این مسئله باعث شده که ما در برنامه‌های خود در بحث توسعه و پیشرفت این مبنا را هم یکباره از آن طرف اخذ کنیم؛ همین مبنا را که بگیریم اول دردسر است؛ یعنی ما که آرامش را در قناعت باید جستجو کنیم، ولی به دنبال حرص می‌دویم، متاسفانه در بحث فرهنگ اقتصاد مقاومتی این گوشه‌های کار بعضی مواقع از دست دوستان خارج شده است.

امام جمعه شیراز افزود: آقای ما امیرالمومنین علیه السلام است، آیا اهل زهد و اهل قناعت نبود؟ این ارزش‌ها را نباید بگذاریم جزء ارزش‌های دست دوم و سوم، این‌ها جز ارزش‌های واقعی انسانی است، تا نتوانیم این‌ها را توضیح دهیم احساس رضایت از زندگی ایجاد نمی‌شود، هرچه می‌خواهید پول را افزایش دهید؛ تا فرهنگ قناعت و عدم اسراف نهادینه نشود این درست نمی‌شود.

نماینده، ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: باید ضمن اینکه در بحث تولید تشویق می‌کنیم به افزایش تولید، ولی در مصرف باید عدم اسراف و قناعت را بگوییم و الا هیچ گاه این بالانس نمی‌شود و شما هرچه جلو می‌روید باز هم می‌بینید کم می‌آورید، این می‌شود مانند دره جهنم که می‌گویند هرچه داخل آن می‌ریزند باز هم صدای هَلْ مِنْ مَزِیدٍ آن بلند است؛ حرص دره جهنم است به بهانه افزایش و رشد تولید خدایی نکرده نباید فرهنگ حرص زدن را رواج دهیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین