کد خبر: ۷۷۲۳۳۱
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۶

واکنش خطیب جمعه ایلام به گروگانگیری مرگبار

حجت الاسلام والمسلمین الله کریمی تبار از دادستان ایلام خواست عوامل پشت پرده حادثه تلخ گروگانگیری را شناسایی و معرفی شوند و افزود: این اتفاق به دلیل مشکل امنیتی و سیاسی نبود و نیاز است جامعه شناسان و روانشناسان به بررسی چرایی ماجرا بپردازند.
واکنش خطیب جمعه ایلام به گروگانگیری مرگبار
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار در جمع نمازگزاران ایلامی در مصلی ایلام اظهار داشت: حادثه گروگانگیری برای همه شهروندان و کسانیکه اطلاع پیدا کردند، تلخ و تاسف آور بود.  جنایتی که با هیچ منطقی قابل توجیه نیست و استانی را عزادار و پیامد منفی آن در جامعه باقی ماند.

خطیب جمعه ایلام به خانواده مقتولین تسلیت و آرزوی سلامتی برای مجروحین کرد و یادآور شد: کارمندی که برای به دست آوردن لقمه نان حلال این گونه در محل کار جانش را از دست بدهد طبیعتاً دردناک است.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار اضافه کرد: اسلام برای حفظ جان مسلمانان ارزش و اهمیت قائل است و بالاترین عذاب از سوی خداوند بر اساس سوره احزاب برای کسی است که افراد بی گناه را بکشد و در این آیه آمده است؛ اگر کسی انسان بی‌گناهی بکشد مانند این است همه انسان‌ها را کشته است.

وی افزود: در سوره نساء آمده است، اگر کسی انسان بی گناهی را بکشد پاداش او جهنم است و همیشه در جهنم می‌ماند و مورد غضب خداوند است و خداوند او را لعنت می‌کند و عذاب بزرگی برای او در نظر دارد.

امام جمعه ایلام گفت: خودکشی و دگرکشی سخت‌ترین عذاب الهی را در پیش دارد. نفس اماره و شیطان وسوسه می‌کند، ولی باید در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار اظهار داشت: رسانه‌ها و نخبگانی که در بحث کاهش تاب آوری تلاش می‌کنند باید بحث معنویت و ایمان به مبدا و معاد را هم مورد تاکید قرار دهند. اینکه رسانه به مسایل ورود می‌کنند، خوب است، اما باید مواظب باشند آدرس اشتباهی بعضی وقت‌ها ندهند. کسی که ایمان به قیامت داشته باشد، جان بی گناهی را نمی‌گیرد، جز جنون آنی هیچ‌کس سرنوشت خود را چنین بد رقم نمی‌زند.بر اساس بررسی‌ها در مورد خودکشی مشخص شده که مشکل اقتصادی وجود نداشته و بسیاری از افراد در بین اقشار مرفه بوده و فقر و محرومیت کمتر دخیل در آسیب خودکشی بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار تاکید کرد: این اتفاق به دلیل مشکل امنیتی و سیاسی نبود و نیاز است جامعه شناسان و روانشناسان به بررسی چرایی ماجرا بپردازند.کسی مورد ظلم قرار گرفته باید همان شخص ظالم مورد سرزنش قرار گیرد خانم‌هایی که آنجا بودند چه گناهی کرده بودند که اینگونه به قتل رسیده اند.

امام جمعه ایلام، از حضور دلسوزانه و به موقع نیروی انتظامی تشکر کرد و نقش مسئولین و پیگیری کار افراد مجروح و عیادت از آن‌ها را قابل تقدیر برشمرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: برای افراد متوفی غفران الهی و برای مجروحین شفای عاجل از خداوند خواهانم.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار در ادامه اظهار داشت: از برنامه زندگی پس از زندگی که در صدا و سیما پخش شد، از کارگردان و سایر افراد تجربه گر تقدیر و تشکر می‌کنم و توصیه می‌کنم در سیمای استان منتشر شود. به خواهران و برادرانی که وسوسه می‌شوند خودکشی کنند توصیه می‌کنم که این قبیل برنامه‌ها را ببینند، زندگی ما پس از مرگ آغاز می‌شود انسان برای فرار از مشکلات نباید خود را در چاه بیندازد.

خطیب جمعه ایلام گفت: در یک نظر سنجی از ۶۱ هزار نفر، مشخص شد که هفت هزار و ۳۴۰ نفر یعنی ۱۲ درصد تصمیم به خودکشی داشتند که با دیدن برنامه منصرف شدند، کسانی که تجربه تلخ پس از مرگ گذراند توسط رسانه‌ها به مردم معرفی شوند.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار اظهار داشت: یکی از عوامل اقتصادی عقب ماندگی جامعه سو تدبیر است، زیرا اگر فرد یا جامعه‌ای فقیر باشد با تدبیر می‌تواند خود را نجات دهد.به نظریه کارشناسان پرداخت یارانه در مرحله تولید و توزیع موجب فساد است و بر اساس آمار ۷۵ درصد یارانه که برای کالا‌های اساسی پرداخت می‌شد، در جیب افراد خاص رفته و ۳۰ الی ۲۵ درصد به جیب مردم رفته است.  روسای جمهور دوره‌های قبل به تغییر شیوه یارانه اتفاق نظر داشتند، اما هیچ کدام جرات چنین اصلاح نداشتن یا نخواستن یا نتوانستنند.

خطیب جمعه ایلام گفت: رییس جمهور فعلی تصمیم گرفتند این کار انجام دهند تا کمکی برای مردم باشد و اکنون رانت خوار‌ها و دلال‌ها هجمه سنگین برای عوام فریبی توده آسیب پذیر که می‌خواهند به آن‌ها خدمت شود راه انداخته اند و می‌خواهند مردم را در مقابل اجرای طرح قرار دهند.مقام معظم رهبری از اجرای طرح حمایت کردند و از مردم و مسئولین خواستند طرح اجرا شود.این قدم اول است که یارانه پرداخت می‌شود و بیشترین سود به جیب افراد خاص می‌رود و این اصلاحات باید انجام شود.

خطیب جمعه ایلام گفت: مسئولان توجه داشته باشند که با اصلاح قیمت چهار قلم کالا، سایر کالا‌ها نباید گران شود پس باید برای کنترل بازار نظارت بیشتری داشته باشند تا امنیت روانی و اقتصادی جامعه به هم نریزد.ساماندهی اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم شدنی است و امیدواریم آن روز بیفتد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین